Ηρακλής Θεσσαλονίκης: Θέλει να γίνει ξανά πρωταθλητής Εφήβων

Αύριο Τετάρτη στο ΕΑΚ Νεάπολης στη Θεσσαλονίκη ξεκινάνε οι τελικοί του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Εφήβων με τη συμμετοχή του Ηρακλή, του Πήγασου Πολίχνης, του Μίλωνα και της Ολυμπιάδας Πατρών.

Ο πρωταθλητής της ΕΠΕΣΘ, Ηρακλής Θεσσαλονίκης, είναι για πολλούς το φαβορί της διοργάνωσης καθώς με ένα πολύ δεμένο σύνολο εντυπωσίασε στο πρωτάθλημα της ΕΠΕΣΘ και στη συνέχεια στην πρώτη φάση του Πανελληνίου, τερματίζοντας αήττητος.

Από το 2010 η ομάδα του Λάμπη Μπαμπαλιούτα έχει να πάρει το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα και σίγουρα τώρα έχει όλα τα φόντα για να το κατακτήσει. Στην ομάδα του Ηρακλή αγωνίζονται ο Αντώνης Μπουράκης και ο Στέλιος Τζιουμάκας που αγωνίζονται και στην ανδρική ομάδα στην Volleyleague κι αυτό τους δίνει πολλά πλεονεκτήματα καθώς έχουν βρεθεί αντιμέτωποι με την ελίτ του Ελληνικού βόλεϊ αλλά και με μερικούς από τους καλύτερους ξένους της Ευρώπης.

Επίσης για πρώτη σεζόν αγωνίζεται και ο περσινός πρωταθλητής Κ19 του Beach Volley, Ιάσονας Κανέλλος που μαζί με τον Παναγιώτη Ιωαννίδη αγωνίστηκαν όλη τη σεζόν με το εφηβικό του Ηρακλή – ο τελευταίος ωστόσο έχει υποχρεώσεις στο Snow Volley και δε θα αγωνιστεί παρόλο που ανήκει στη δύναμη του «Γηραιού».

Στην ομάδα του Ηρακλή υπάρχει μια ιδιαιτερότητα, ο Αντώνης Μπουράκης και ο Στέλιος Τζιουμάκας είναι συμπαίκτες στο ανδρικό τμήμα με τον προπονητή τους, Λάμπη Μπαμπαλιούτα.

Δείτε αναλυτικά το ρόστερ της ομάδα (Μπορείτε να δείτε τα βιογραφικά των αθλητών πατώντας πάνω στα ονόματά τους).

ONOMATEΠΩΝΥΜΟ-ΘΕΣΗ-ΕΤΟΣ ΓΕΝΝΗΣΗΣ

Παναγιώτης Βαρβεσιώτης, Διαγώνιος, 2000

Στέλιος Τζιουμάκας, Ακραίος (Α), 1998

Αντώνης Μπουράκης, Λίμπερο, 1998

Άγγελος Στεφανίδης, πασαδόρος, 2000

Ιάσονας Κανέλλος Ακραίος, 1998

Ανδρόνικος Κονιόρδος, κεντρικός, 2000

Ηλίας Λιούτας, Κεντρικός, 2001

Γιώργος Καρανταϊδης, Κεντρικός, 1999

Κωνσταντίνος Καλαϊτζίδης, Ακραίος, 2000

Γιάννης Κωστακόγλου, Λίμπερο, 2000

Βάιος Μαδίτσης, Πασαδόρος, 2000

Νικόλας Γιοβανέκος, Ακραίος 2001

Στέφανος Κανιούρας, Κεντικός, 2000

Προπονητής: Λάμπης Μπαπαλιούτας

Β' Προπονητής, Στέφανος Νανάς

Ο ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΟΥΣ ΤΕΛΙΚΟΥΣ:
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ
Β' όμιλος - Κλειστό Πολίχνης
 
Πέμπτη 8 Μαρτίου - 1η αγωνιστική
 
18.30: Πήγασος Πολίχνης - ΠΑΣ Ίκαρος 3-0 (25-16, 25-20, 25-19)
20.30: ΑΣΑ Έβρος - ΣΠΑ Καρδίτσας 3-0 (25-17, 25-17, 25-15)
 
Παρασκευή 9 Μαρτίου - 2η αγωνιστική
 
18.30: ΠΑΣ Ίκαρος - ΣΠΑ Καρδίτσας 3-0 (25-17, 25-15, 25-19)
20.30: Πήγασος Πολίχνης - ΑΣΑ Έβρος 3-0 (25-16, 25-19, 29-27)
 
Σάββατο 10 Μαρτίου - 3η αγωνιστική
 
15.00: ΣΠΑ Καρδίτσας - Πήγασος Πολίχνης 0-3 (10-25, 23-25, 13-25)
17.00: ΑΣΑ Έβρος - ΠΑΣ Ίκαρος 3-0 (25-18, 25-12, 25-18)
 
Βαθμολογία
1. Πήγασος Πολίχνης 9β. (9-0)
2. ΑΣΑ Έβρος 6β. (6-3)
3. ΠΑΣ Ίκαρος 3β. (3-6)
4. ΣΠΑ Καρδίτσας 0β. (0-9)
 
Α' όμιλος - Κυριακή 11 Μαρτίου

Κατσάνειο, 18.30: Ηρακλής Πετ. 2015 - ΑΣΑ Έβρος 3-0 (25-16, 25-19, 25-15)
Πολίχνης, 16.00: Πήγασος Πολίχνης - ΑΟ Πρέβεζας 3-0 (25-21, 25-15, 25-20)

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΩΝ ΑΓΩΝΩΝ (ΕΑΚ ΝΕΑΠΟΛΗΣ):

Τετάρτη 21 Μαρτίου - 1η αγωνιστική

18.00: Ηρακλής Πετ. 2015 - Πήγασος Πολίχνης
20.00: ΑΟΝΣ Μίλων - ΑΕΠ Ολυμπιάς

Πέμπτη 22 Μαρτίου - 2η αγωνιστική

18.00: ΑΟΝΣ Μίλων - Ηρακλής Πετ. 2015
20.00: ΑΕΠ Ολυμπιάς - Πήγασος Πολίχνης

Παρασκευή 23 Μαρτίου - 3η αγωνιστική

15.00: Πήγασος Πολίχνης - ΑΟΝΣ Μίλων
17.00: Ηρακλής Πετ. 2015 - ΑΕΠ Ολυμπιάς

Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: « Ωρολογάς: Ένα όνομα με δύο βολεϊκές ιστορίες (PHOTOS)