Ολυμπιάδα Πατρών: Η ομάδα που έκανε την έκπληξη, στους τελικούς του εφηβικού

Το πανελλήνιο πρωτάθλημα Εφήβων μπαίνει στη τελευταία του στροφή καθώς στο ΕΑΚ Νεάπολης από αύριο ως και την Παρασκευή θα διεξαχθεί η τελική φάση.

Πήγασος Πολίχνης, Ηρακλής Θεσσαλονίκης, Μίλωνας και Ολυμπιάδα Πατρών θα αναμετρηθούν σε σύστημα ομίλων για το ποιος θα στεφθεί πρωταθλητής.

Σίγουρα το αουτσάιντερ της διοργάνωσης είναι η Ολυμπιάδα Πατρών που φτάνει στη Θεσσαλονίκη με όρεξη και στόχο να παίξει καλό βόλεϊ αλλά και να πετύχει το καλύτερο που μπορεί.

Τα περισσότερα παιδιά προέρχονται από τις ακαδημίες της Ολυμπιάδας με τον Αλέξανδρο Ράπτη να ξεχωρίζει καθώς ο ταλαντούχος διαγώνιος είναι αδιαμφισβήτητα το αστέρι της ομάδας της Πάτρας καθώς είναι βασικό στέλεχος της Εθνικής ομάδας Παίδων και Εφήβων τα τελευταία χρόνια, ενισχύοντας ταυτόχρονα και την ανδρική ομάδα κρατώντας μάλιστα θέση βασικού από τα 16 του χρόνια. Πιο έμπειρος σε τελικούς εφήβων είναι ο Σωτήρης Φερτάκης που ήρθε από την ΕΑΠ η οποία έφτασε στους τελικούς των φάιναλ φορ τα τελευταία δύο χρόνια αλλά φέτος δε κατάφερε να ξεχωρίσει στο πρωτάθλημα Πελοποννήσου καθώς Ολυμπιάδα και Παμβοχαϊκός πήραν τα εισιτήρια για την φάση του Πανελληνίου με την Ολυμπιάδα τελικά να προκρίνεται στα τελικά.

Προπονητής της ομάδας είναι ο Μανώλης Συνοδινός με βοηθό τον Θοδωρή Δαρείο.

IMG 8842

Παρακάτω μπορείτε να δείτε το ρόστερ της ομάδας. Πατήστε στα ονόματα των αθλητών για να δείτε τα βιογραφικά τους:

ΝΟ.ΟΝΟΜΑ, ΕΤΟΣ ΓΕΝΝΗΣΗΣ, ΘΕΣΗ

4 Αλέξανδρος Αβράμης, 2000, Κεντρικός

5 Ιωάννης Μακρής 2000, λίμπερο

7 Χάρης Γαλάνης, 2001, πασαδόρος

8 Σωτήρης Φερτάκης, 2000, πασαδόρος

10 Βαγγέλης Κανελλόπουλος - Κοτσώνης, 2002, Ακραίος

11 Αποστόλης Πομώνης, 2001, Διαγώνιος / Ακραίος

12 Άγγελος Γαλάνης, 2000, Ακραίος/ Κεντρικός

14 Φίλιππος Τιμπίλης, 1999, Ακραίος / Διαγώνιος

15 Αλέξανδρος Ράπτης, 2000. Ακραίος / Διαγώνιος

16 Άγγελος Τσιόδουλος, 2000, κεντρικός

17 Γιώργος Χριστόπουλος, 2001, κεντρικός

13. Γιώργος Παπακανέλλος, 2000, ακραίος

Ο ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΟΥΣ ΤΕΛΙΚΟΥΣ:
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ

Δ' όμιλος - Κλειστό Μίλωνα

Πέμπτη 8 Μαρτίου - 1η αγωνιστική

17.00: ΑΕΠ Ολυμπιάς - ΑΟΝΣ Μίλων 1-3 (25-19, 19-25, 22-25, 13-25)

Ρεπό ο Πανερυθραϊκός

Παρασκευή 9 Μαρτίου - 2η αγωνιστική

17.00: ΑΕΠ Ολυμπιάς - Πανερυθραϊκός 3-1 (25-18, 25-19, 16-25, 25-15)

Ρεπό ο ΑΟΝΣ Μίλων

Σάββατο 10 Μαρτίου - 3η αγωνιστική

17.00: Πανερυθραϊκός - ΑΟΝΣ Μίλων 2-3 (25-22, 19-25, 20-25, 25-19, 15-17)

Ρεπό η ΑΕΠ Ολυμπιάς

Βαθμολογία

1. ΑΟΝΣ Μίλων 5β. (6-3)

2. ΑΕΠ Ολυμπιάς 3β. (4-4)

3. Πανερυθραϊκός 1β. (3-6)

Β ' όμιλος - Κυριακή 11 Μαρτίου

Μίλωνα, 17.00: Παμβοχαϊκός - ΑΕΠ Ολυμπιάς 2-3 (25-17, 25-20, 16-25, 19-25, 13-15)
Μίλωνα, 19.00: ΑΟΝΣ Μίλων - Ολυμπιακός 3-1 (20-25, 25-16, 26-24, 25-22)

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΩΝ ΑΓΩΝΩΝ (ΕΑΚ ΝΕΑΠΟΛΗΣ):

Τετάρτη 21 Μαρτίου - 1η αγωνιστική

18.00: Ηρακλής Πετ. 2015 - Πήγασος Πολίχνης
20.00: ΑΟΝΣ Μίλων - ΑΕΠ Ολυμπιάς

Πέμπτη 22 Μαρτίου - 2η αγωνιστική

18.00: ΑΟΝΣ Μίλων - Ηρακλής Πετ. 2015
20.00: ΑΕΠ Ολυμπιάς - Πήγασος Πολίχνης

Παρασκευή 23 Μαρτίου - 3η αγωνιστική

15.00: Πήγασος Πολίχνης - ΑΟΝΣ Μίλων
17.00: Ηρακλής Πετ. 2015 - ΑΕΠ Ολυμπιάς

Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: « Ωρολογάς: Ένα όνομα με δύο βολεϊκές ιστορίες (PHOTOS)