Πρώτο βήμα του Ολυμπιακού για την κατάκτηση του Πρωταθλήματος

Ο Ολυμπιακός έκανε το πρώτο βήμα στην τελική φάση του πρωταθλήματος επικρατώντας με 3-1 σετ του Πανναξιακού στο κλειστό του Ρέντη. Επόμενο ραντεβού των δυο ομάδων στη Νάξο στις 26/4 (19.00) με τον πρωταθλητή να αναδεικνύεται στις τρεις νίκες.

Οι «ερυθρόλευκες» που αγωνίστηκαν χωρίς την τραυματία Αρέτα Κονόμη και με βασικές στο αρχικό σχήμα τις Κοκκινάκη και Εμμανουηλίδου, αν και βρέθηκαν πίσω με 0-1 στα σετ, ανέβασαν στροφές από το δεύτερο σετ και μετά και έφτασαν σχετικά άνετα στην τελική επικράτηση με 3-1 σετ.

Ο Πανναξιακός μπήκε πιο δυνατά στο πρώτο σετ και κατάφερε από νωρίς να πάρει ένα μικρό προβάδισμα (10-12, 16-18). Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 20-20 αλλά έχασε το σερβίς (20-21) ενώ η Λαμπρούση σε πρώτο χρόνο έκανε το 21-21. Ο Πανναξιακός με τη Ζακχαίου πήρε κεφάλι με 21-22, στην επόμενη φάση Ζακχαίου-Δρακουλίδου μπλόκαραν τη Μαλασάι για το 21-23 ενώ και πάλι η Κύπρια μπλοκέρ έκανε το 21-24. Το φινάλε στο πρώτο σετ έγραψε η Τοτσίδου με μπλοκ στη Χίπε για το 21-25 (0-1).

Στο δεύτερο σετ, η εικόνα του ματς άλλαξε ο Ολυμπιακός μείωσε τα λάθη του και πίεσε τον ΠΑΟΝ από το σερβίς με αποτέλεσμα να «χτίσει» διαφορά ασφαλείας (20-10). Οι φιλοξενούμενες προσπάθησαν να γεμίσουν το σετ και η Χριστοδούλου με άσο έφερε την ισοφάριση για τις «ερυθρόλευκες» με 25-15 (1-1).

Κυρίαρχος και στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός, παρότι ο Πανναξιακός προσπάθησε στις αρχές του σετ να βρίσκεται κοντά στο σκορ (9-8). Οι γηπεδούχες με τη Χίπε να βρίσκει ρυθμό για τα καλά, πήραν μεγάλη διαφορά (20-11) με το σετ να ολοκληρώνεται 25-13 (επίθεση Λαμπρούση) και τον Ολυμπιακό να προηγείται με 2-1 σετ.

Ίδια εικόνα και στο τέταρτο σετ με τον Ολυμπιακό να διατηρεί την καλή απόδοση των δυο προηγούμενων σετ, δυσκολεύοντας τον Πανναξιακό στην ανάπτυξη. Οι «ερυθρόλευκες» χωρίς να αντιμετωπίζουν πρόβλημα ολοκλήρωσαν με +11 (25-14) και έγραψαν με 3-1 σετ το φινάλε.

Τα σετ: 21-25, 25-15, 25-13, 25-14
Διαιτητές: Βουδούρης, Μουλά Ειρ.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κοβάτσεβιτς): Χίπε 17 (14/43, 3άσοι), Λαζάρεβιτς 13 (10/36 επ, 3 μπλοκ, 60% υπ - 35% άριστες), Μαλασάι 12 (10/37 επ, 1 άσος, 1 μπλοκ, 50% υπ - 32% άριστες), Λαμπρούση 11 (9/16 επ, 2 μπλοκ), Χριστοδούλου 6 (2/4 επ, 2 άσοι, 2 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 15 (11/15 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Κοκκινάκη (λ, 54% υπ - 46% άριστες).

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ (Ρούσης): Φρέσκο 17 (16/48 επ, 1 μπλοκ), Πότοκαρ 9 (7/33 επ, 2 μπλοκ, 22% υπ - 17% άριστες), Δρακουλίδου, Οικονομίδου 10 (7/14 επ, 1 άσος, 2 μπλοκ), Τοτσίδου 4 (2/30 επ, 1 άσος, 1 μπλοκ, 36% υπ - 17% άριστες), Ζακχαίου 9 (5/16 επ, 1 άσος, 3 μπλοκ) / Κακουράτου (λ, 30% υπ - 15% άριστες), Σεφεριάδου, Ξαγοραράκη.

Μπράνκο Κοβάτσεβιτς: «Μετά την απώλεια του πρώτου σετ δεν αλλάξαμε κάτι. Στο πρώτο σετ δεν παίξαμε άσχημα στην υποδοχή και στο σερβίς αλλά κάναμε πολλά λάθη. Απλά στην αρχή του δεύτερου σετ μειώσαμε τα λάθη και βελτιωθήκαμε στην άμυνα και έτσι ήρθε το θετικό αποτέλεσμα. Περιμένω πιο δύσκολο ματς στη Νάξο. Αύριο μετά από πολύ καιρό τα κορίτσια θα έχουν ρεπό για ξεκουραστούν γιατί χρειαζόμαστε να παίξουμε καλύτερα στη Νάξο».

Γιώργος Ρούσης: «Για να κερδίσεις τον Ολυμπιακό χρειάζεται διάρκεια και υπομονή καθώς δεν είναι μια ομάδα που θα κάνει εύκολα λάθη. Είναι πάρα πολύ δυσκολο μια ομάδα όπως είμαστε εμείς να παίζει έτσι, θέλει συγκέντρωση και το μυαλό συνέχεια να δουλεύει. Το αποτέλεσμα είναι φυσιολογικό, απλά χρειάζεται περισσότερη υπομονή. Δώσαμε ένα εύκολο σετ στον Ολυμπιακό και μετά ηταν φυσιολογικό όπως ήρθε το αποτέλεσμα. Τα παιδιά και κατά κύριο λογο η ομάδα είναι άπειρη. Εμείς έχουμε κάποια τακτική και δεν θα την αλλάξουμε, απλά πρέπει να αλλάξουμε την αντίμετωπιση των φάσεων μέσα στο παιχνίδι».