Logo
Εκτύπωση αυτής της σελίδας

Με μπλοκ φωτιά νίκη της Θήρας μέσα στον Εύοσμο

Με 21 συνολικά μπλοκ (6 η Εμμανουηλίδου, 6 η Μεταξά) ο ΑΟ Θήρας νίκησε στον Εύοσμο 3-1 σετ τον γηπεδούχο Αίαντα κατακτώντας το πρώτο τρίποντο της χρονιάς στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 2ης αγωνιστικής στην Volleyleague.

Οι φιλοξενούμενες είχαν τον έλεγχο του αγώνα μέχρι το πρώτο μισό του δευτέρου σετ όταν και προηγήθηκαν με 16-6. Από κει και ύστερα τα κορίτσια του Αίαντα αντέδρασαν με τις 16χρονες Αργυρίου, Ηλιοπούλου, Τζιαρλή και Μάτιου να κάνουν την υπέρβαση και να πλησιάζουν στους τρεις πόντους (23-20).

Το δεύτερο σετ πήγε με 25-20 στην ομάδα του Ρούση η οποία προηγήθηκε με 22-19 και στο τρίτο δείχνοντας ότι εύκολα θα έφθανε στην επικράτηση. Το 22-19 του ΑΟ Θήρας με σερί - ανατροπή 6-1 του Αίαντα έδωσε σετ στην ομάδα της Θεσσαλονίκης. Στο τέταρτο ο ΑΟ Θήρας, με την Καλανταρίδου βασική ακραία, έφθασε πολύ εύκολα στην κατάκτηση του (25-10) και στη νίκη.

Η διακύμανση των σετ…
Α΄ σετ: 9-16, 15-25
Β΄ σετ: 2-8, 6-16, 18-22, 20-25
Γ΄ σετ: 4-3, 8-7, 13-15, 14-17, 16-17, 19-22, 23-22, 24-23, 25-23
Δ΄ σετ: 5-8, 5-10, 8-12, 8-20, 10-25

ΑΠΣ ΑΙΑΣ (Ζωλασταθιάδης): Ανδρονικίδου 10 (9/38 επ., 1 μπλοκ, 52% υπ. - 32% άριστες), Τζούριτς 15 (14/38 επ., 1 μπλοκ), Κωνσταντινίδου, Βλάχου, Κούση 5 (3/12 επ., 2 μπλοκ), Κλέπκου 7 (5/15 επ., 2 άσσοι, 39% υπ. - 28% άριστες) / Γεωργιάδου (λ, 58% υπ. - 52% άριστες), Μάτιου 1 (1/2 επ.), Ηλιοπούλου 3 (1/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Αργυρίου 9 (7/18 επ., 2 άσσοι, 39% υπ. - 28% άριστες), Τζιαρλή 3 (2/3 επ., 1 άσσος).

ΑΟ ΘΗΡΑΣ (Ρούσης): Γενιτσαρίδη 4 (4/19 επ.), Πότοκαρ 20 (14/28 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ, 47% υπ. - 33% άριστες), Μέρκοβα 8 (6/22 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τσοχατζή 6 (2/3 επ., 3 μπλοκ), Μεταξά 12 (5/8 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 11 (4/9 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 40% υπ. - 33% άριστες), Ξανθοπούλου 1 (άσσος), Καλανταρίδου 3 (2/11 επ., 1 μπλοκ).

Είπαν για το ματς…

Ηλίας Ζωλασταθιάδης (ΑΠΣ Αίας): «Φάνηκε η ανεπάρκεια της προετοιμασίας. Δείχνουμε σημεία που μπορούμε να παίξουμε πολύ καλό βόλεϊ και σημεία που έχουμε έλλειμμα ψυχολογίας Αν διορθώσουμε αυτό θα μιλάμε για άλλη ομάδα. Το μόνο κέρδος από αυτό το ματς είναι τα κορίτσια με ημερομηνία γέννησης 2001 που στάθηκαν στο ύψος των περιστάσεων».

Γιώργος Ρούσης (ΑΟ Θήρας): «Είμαι ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα, στόχος ήταν οι 3 βαθμοί. Στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα είχαμε καλή εμφάνιση αλλά στο δεύτερο και στο τρίτο κάναμε  «κοιλιά» που δεν επιτρέπεται για τέτοια ομάδα επιπέδου. Το ενθαρρυντικό είναι ότι βλέπω ότι έχουμε πολλά περιθώρια βελτίωσης και πρέπει κάθε παιχνίδι να βελτιωνόμαστε».