Ακόμα μια νίκη για τον Ολυμπιακό

Την ένατη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια, χωρίς μάλιστα για μια ακόμη αγωνιστική να χάσει σετ, σημείωσε στην Κηφισιά ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκες» νίκησαν 3-0 σετ τον γηπεδούχο Ηρακλή, με υπεροχή στο σέρβις (14-3) και στο μπλοκ (10-3).
Ο προπονητής του Ολυμπιακού Μπράνκο Κοβάτσεβιτς είχε την ευκαιρία να δοκιμάσει παίκτριες και σχήματα. Στην πάσα αγωνίστηκε η Παπαδοπούλου αντί της Χριστοδούλου (μπήκε αλλαγή στο 11-14 του Γ΄ σετ), στο κέντρο, στο δεύτερο και τρίτο σετ αγωνίστηκε η Νομικού, ενώ η Γιώτα στο τελευταίο μισό του τρίτου σετ έπαιξε στην διαγώνιο αντί της Χίπε.

Ο Ηρακλής Κηφισιάς πραγματοποίησε αξιοπρεπή εμφάνιση απέναντι στον πρωταθλητή αν και αγωνίστηκε με ομάδα που είχε ως βάση τις κορασίδες και τις νεάνιδες (προβλήματα είχαν οι Κωνσταντίνου, Γεωργαντά, Ντεϊνέγκα).  Στο δεύτερο σετ η Χίπε πήγε στο σέρβις στο 14-15, με το «ερυθρόλευκο» σερί 7-0 να φθάνει την διαφορά στους 8 πόντους (14-22).

Τα σετ: 0-3 (13-25, 16-25, 15-25)

*Οι πόντοι του Ηρακλή Κηφισιάς προήλθαν από 3 άσσους, 21 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 14 άσσους, 29 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Τζήμας): Ντεϊνέγκα 1 (1/2 επ., 1 μπλοκ, 25% υπ.), Αδάμ 4 (1/14 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Παπαδοπούλου 10 (9/20 επ., 1 άσσος, 27% υπ.), Περγαντή 4 (3/7 επ., 1 άσσος), Μερκουριάδη 4 (4/8 επ.), Γεωργαντά / Κόττα (λ, 50% υπ.), Ρόγκα (λ), Κοντούδη 1 (1/3 επ.), Κουδουνά 3 (3/15 επ.).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 4 (1/3 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Νομικού 9 (2/3 επ., 2 άσσοι, 5 μπλοκ, 50% υπ.), Λαμπρούση 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Παπαδοπούλου 7 (4/4 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Χίπε 11 (9/17 επ., 2 άσσοι), Πολ 3 (1/8 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Κοκκινάκη (λ, 60% υπ.), Νιέμερ 7 (5/7 επ., 2 άσσοι, 57% υπ.), Μιλιντίγιεβιτς, Βλαχάκη 10 (6/12 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 20% υπ.).

Είπαν για το ματς...

Παύλος Τζήμας (Ηρακλής Κηφισιάς): «Ο Ηρακλής ανταποκρίθηκε σε ένα πολύ απαιτητικό και δύσκολο ματς κόντρα στον Ολυμπιακό έχοντας στην σύνθεσή του κορασίδες και νεανίδες. Αυτό δείχνει και την δυναμική του συλλόγου που παραμένει πολύ δυνατός στις μικρές ηλικίες. Εγώ κλήθηκα να βοηθήσω την ομάδα και αν μου ξαναζητηθεί θα το κάνω».

Μπράνκο Κοβάτσεβιτς (Ολυμπιακός): «Ήταν μια καλή νίκη για εμάς. Είχαμε τη δυνατότητα να χρησιμοποιήσουμε όλες τις παίκτριες μας. Παίξαμε καλά, συγκεντρωμένα και πήραμε μια ακόμα νίκη στο πρωτάθλημα. Συνεχίζουμε να δουλεύουμε το ίδιο δυνατά και τώρα θα προετοιμαστούμε για τον επόμενο αγώνα με τον Πανναξιακό στην έδρα μας για να κλείσουμε το 2017 αήττητοι».

Πηγή photo: osfp.gr