Επιστροφή στις νίκες για τον Άρη

Επιστροφή στις νίκες για τον Άρη.

Η ομάδα του Κουτουνίδη πήρε το πρώτο της τρίποντο στην Volleyleague (3η νίκη συνολικά) επικρατώντας στο ΔΑΚ Πυλαίας με 3-0 σετ (25-12, 25-22, 26-24) της Θέτιδας Βούλας που υπέστη την δεύτερη συνεχόμενη ήττα στο πρωτάθλημα, πρώτη χωρίς να πάρει σετ ή βαθμό.

Οι «κιτρινόμαυρες» έκαναν 5 λιγότερα λάθη από τον αντίπαλό τους και στα κρίσιμα σημεία έδειξαν σοβαρότητα και ψυχραιμία. Είναι χαρακτηριστικό ότι τόσο στο δεύτερο όσο και στο τρίτο σετ η ομάδα των Νοτίων Προαστίων είχε προβάδισμα 5 πόντων (8-3) ωστόσο ο Άρης βρήκε λύσεις με την Μοντάνιο, την Χουντίμα και την Μπάκα και πήρε το ματς.

Στο τρίτο σετ η Θέτιδα ισοφάρισε το 24-21 σε 24-24 αλλά οι γηπεδούχες ήταν αυτές που πανηγύρισαν την κατάκτηση του σετ με 26-24 και της νίκης με 3-0.

Διαιτητές: Αβραμίδης, Δημητρίου.

Παρατηρητής: Βανδώρος.

Τα σετ: 3- 0(25-12, 25-22, 26-24)

*Οι πόντοι του Άρη προήλθαν από 8 άσσους, 39 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και της Θέτιδας προήλθαν από 4 άσσους, 30 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων.

ΑΣ ΑΡΗΣ (Κουτουνίδης): Γουγούση 2 (2/6 επ.), Μεταξά 4 (2/5 επ., 2 μπλοκ), Μοντάνιο 18 (14/25 επ., 4 άσσοι, 75% υπ.), Πήττα 7 (3/6 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Τζούριτς 1 (0/2 επ., 1 άσσος), Χουντιμά 13 (11/23 επ., 69% υπ.) / Χίτζιου (λ, 64% υπ.), Ζωΐδου, Μπάκα 9 (7/11 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 67% υπ.).

ΑΣΠ ΘΕΤΙΣ (Νικολάκης): Αργυροπούλου 4 (3/15 επ., 1 άσσος, 64% υπ.), Γεωργιάδου 8 (4/11 επ., 4 μπλοκ), Δρακουλίδου 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Κωνσταντίνου 12 (9/22 επ., 3 άσσοι, 54% υπ.). Σιρίνινα 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ), Τέιλορ 11 (10/26 επ., 1 μπλοκ) / Ξηνταρά (λ, 50% υπ.), Χαριτωνίδη.

Στέλιος Κουτουνίδης (ΑΣ Άρης): «Για εμάς ήταν μονόδρομος η νίκη. Έπρεπε να νικήσουμε οπωσδήποτε μετά την ήττα από τον Πορφύρα. Το θέλαμε πολύ και ευτυχώς τέλος καλό όλα καλά. Παίξαμε κατά διαστήματα πολύ καλά και το θετικό είναι ότι μπήκαμε στις καθαρές».

Γιάννης Νικολάκης (ΑΣΠ Θέτις): «Ο Άρης νίκησε δίκαια. Ήταν πολύ δυνατός και συγκεντρωμένος, ενώ εμείς ήμασταν μακριά από τον καλό μας εαυτό. Ακόμα και στα δύο σετ που ήμασταν μπροστά, δεν μπορέσαμε να κρατήσουμε το προβάδισμα. Έχουμε άλλους στόχους από τον Άρη και συνεχίζουμε την προσπάθειά μας».