Μια νίκη μακριά από τον 7ο συνεχόμενο τίτλο ο Ολυμπιακός.

Μια νίκη μακριά από τον 7ο συνεχόμενο τίτλο της ιστορίας του βρίσκεται ο Ολυμπιακός.

Η ομάδα του Πειραιά νίκησε 3-0 σετ (25-21, 25-21, 25-18) τον Πανναξιακό και στον δεύτερο τελικό που φιλοξενήθηκε στο κατάμεστο κλειστό της Νάξου και πλέον την Πρωτομαγιά (19.00) με τρίτη νίκη θα πανηγυρίσει στο «Μελίνα Μερκούρη» την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Ο Ολυμπιακός, με τις γνωστές απουσίες των Γιώτα και Χίπε, πιέστηκε από τον Πανναξιακό στα δύο πρώτα σετ (και τα δύο ήταν ισόπαλα 21-21) αλλά η παρουσία της Λαμπρούση στο σέρβις ήταν καθοριστική. Η κεντρική των «ερυθρόλευκων» και στα δύο σετ έγραψε με τα δικά της σερβίς σερί 4-0 κάνοντας την διαφορά.

Ο Ολυμπιακός έκανε 7 λάθη περισσότερα από τον Πανναξιακό (20-13), όμως ήταν ανώτερος από την γραμμή των εννέα μέτρων (9-3 οι άσσοι) και στην επίθεση (42% έναντι 31%). Για τις «ερυθρόλευκες», από 13 πόντους είχαν Λαμπρούση, Βλαχάκη και Έμοντς, ενώ για τις γηπεδούχες, η Ριντ σταμάτησε στους 11.

Η ροή του δεύτερου τελικού

Στο πρώτο σετ ο Πανναξιακός με πίεση στην υποδοχή της Έμοντς προηγήθηκε 11-9. Άμεση ήταν η αντίδραση του Ολυμπιακού ο οποίος με σέρβερ την Λαμπρούση έγραψε σερί 5-0 για να προηγηθεί με 14-11. Οι πρωταθλήτριες βρέθηκαν να προηγούνται με 4 πόντους (20-16) αλλά ο Πανναξιακός αντέδρασε και έφερε το σετ στην ισοπαλία 21-21. Τα σέρβις όμως της Λαμπρούση ήταν και πάλι καθοριστικά. Η διεθνής αθλήτρια του Ολυμπιακού πήγε στην γραμμή στο 22-21 και έφυγε στο 25-21 έχοντας χαλάσει την υποδοχή του Πανναξιακού (κυρίως της Ριντ).

Ο Πανναξιακός στο δεύτερο σετ μπήκε δυνατά. Προηγήθηκε 8-2 και 12-5 με άσσο της Βεργίδου. Ο Ολυμπιακός παρά το γεγονός ότι δεν είχε τον εύκολο πόντο από την διαγώνιο (Χουντ σε κακή βραδιά) έπαιρνε πόντους από την Βλαχάκη και την Ζακχαίου. Στο 14-10 η Χριστοδούλου ήταν αυτή που έφτιαξε το δικό της σερί από τη γραμμή του σέρβις. Με τρεις συνολικά άσσους της ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 15-14 με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν και πάλι χέρι χέρι μέχρι τον 21ο πόντο. Όπως και στο πρώτο σετ έτσι και στο δεύτερο η Λαμπρούση στήθηκε στη γραμμή του σέρβις για να τελειώσει και αυτό το σετ με 25-21.

Στο τρίτο σε με την ψυχολογία στα ύψη από την κατάκτηση των δύο πρώτων σετ η ομάδα του Κοβάτσεβιτς πήγε σε διαφορά 7 πόντων (14-7) με τον Πανναξιακό όμως να μένει στο σετ μειώνοντας στους 2 (18-16). Με δύο μπλοκ όμως του Ολυμπιακού (Χριστοδούλου, Έμοντς) η διαφορά πήγε στους 6 (22-16) και το σετ ολοκληρώθηκε με τις φιλοξενούμενες να το κατακτούν με 25-18 με πλασέ της Λαμπρούση.

Νίκος Κωστακόπουλος (Πανναξιακός ΑΟΝ): «Παίξαμε καλύτερα σε σχέση με το πρώτο παιχνίδι. Ήμασταν ανταγωνιστικοί και το δεύτερο σετ θεωρώ πως έπρεπε να το πάρουμε. Ίσως άλλαζε την ροή του αγώνα, όμως ο Ολυμπιακός στους δύσκολους πόντους ήταν πιο αποφασιστικός και μέτρησε η εμπειρία του. Τα πράγματα είναι δύσκολα πλέον για εμάς. Ευχαριστούμε και πάλι τον κόσμο μας που ήρθε και μας στήριξε. Ήταν συγκλονιστικός».