O Oλυμπιακός νταμπλούχος της σεζόν 2018-2019

O Oλυμπιακός με μπλοκ άουτ της Βλαχάκη πήρε τον 7ο τίτλο του στο Ελληνικό πρωτάθλημα κάνοντας μάλιστα το 7ο συνεχόμενο νταμπλ.

Οι «ερυθρόλευκες» με MVP την Στέλλα Χριστοδούλου όπως το 2017 στέφθηκε άξια πρωταθλητής όντας η καλύτερη ομάδα του Πρωταθλήματος απέναντι σε έναν Πανναξιακό που έκανε κι αυτός την καλύτερη πορεία στην Ιστορία του φτάνοντας στους τελικούς του Κυπέλλου όσο και του Πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Πειραιά πήρε το τρίποντο με 3-0 σετ παρόλο που στο πρώτο σετ πιέστηκε πολύ από τον Πανναξιακό και πήρε οριακά το πρώτο σετ ενώ στα δύο επόμενα έκανε το παιχνίδι του και πήρε εύκολα τον τίτλο.

Ο Ολυμπιακός είχε πάρει ένα καλό προβάδισμα από την αρχή με καλές επιθέσεις αλλά από το -4 ο Πανναξιακός πέρασε μπροστά 13-12 καθώς το μπλοκ του Ολυμπιακού δε μπορούσε να σταματήσει την ομάδα της Νάξου. Η άουτ επίθεση του Ολυμπιακού έκανε το σκορ 13-15 μεγαλύτερο προβάδισμα του Πανναξιακού ως τώρα. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε στο 15-15 για να περάσει ξανά μπροστά ο Πανναξιακός. Από εκεί και πέρα οι ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο. Η Έμοντς έκανε το 20-19, η Βεργίδου ισοφάρισε, μπλοκ του Ολυμπιακού για το 22-21, η Χριστοδούλου το 23-22, η Λάβδα έστειλε τη μπάλα στο φιλέ στο σερβίς 24-23 και με διπλό μπλοκ του Ολυμπιακού σε επίθεση της Χατζηευστρατιάδου έληξε το σετ 25-23.

Το δεύτερο σετ ήταν υπόθεση του Ολυμπιακού παρά το μέτριο ξεκίνημα. Με μπλοκ στη Λιάγκη το 4-3, Το λάθος σερβίς της Χριστοδούλου έκανε το 5-4 για τον Πανναξιακό. Ο Πανναξιακός γύρισε το σετ 4-5, οι δύο ομάδες συνέχισαν στον πόντο παίρνοντας εναλλάξ το προβάδισμα ώσπου ο Ολυμπιακός ξέφυγε 14-11 και 16-12 και στο 19-14 ο Κωστακόπουλος πήρε τάιμ άουτ. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να μεγαλώνει τη διαφορά και το 23-15 έγινε πολύ εύκολα, το 24-15 έγινε από την Ζακχαίου και η Λαμπρούση το 25-15.

Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε ασταμάτητος και πήρε γρήγορα διαφορές. Με μπλοκ του Πανναξιακού έγινε το 14-8, η Έμμοντς το 16-9, η Ριντ το 17-10. Η Έμοντς το 18-12 και η ίδια το 20-12, η Βλαχάκη 21-12, η Βεργίδου μείωσε 23-12, η Λαμπρούση 24-13 και με μπλοκ άουτ της Βλαχάκη το 25-14.

Διαιτητές: Πρέντζας, Χρηστίδης.

1ο σετ: 8-4, 15-16, 21-20, 25-23
2ο σετ: 7-8, 16-12, 21-15, 25-15
3ο σετ: 8-3, 16-9, 21-12, 25-14

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσσους, 40 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων και του Πανναξιακού προήλθαν από 4 άσσους, 26 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-23, 25-15, 25-14)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Κοβάτσεβιτς): Λαμπρούση 12 (6/10 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Βλαχάκη 16 (11/22 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ, 33% υπ. - 24% άριστες), Χριστοδούλου 4 (2/4 επ., 2 άσσοι), Ζακχαίου 5 (3/8 επ., 2 μπλοκ), Έμοντς 15 (12/30 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 27% υπ. - 18% άριστες), Χουντ 8 (6/18 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ. - 25% άριστες) / Κονόμι (λ, 45% υπ. - 27% άριστες), Κοκκινάκη (λ), Νομικού.