Νίκη με ανατροπή στο τάι μπρέικ του Ολυμπιακού επί της Ταργκοβίτσε

Τη νίκη με 3-2 σετ (25-27, 15-25, 25-18, 25-18, 15-11), κάνοντας την ανατροπή από το 2-0, πήρε η ομάδα βόλεϊ γυναικών του Ολυμπιακού, σε ένα ακόμα δυνατό τεστ, κόντρα στην , Ρουμάνικη Ταργκοβίτσε, σε διεθνές Τουρνουά στην Κύπρο.
Οι «ερυθρόλευκες», με δυνατό μπλοκ, το οποίο τους έδωσε 20 πόντους, γύρισαν το παιχνίδι από το 2-0, ολοκληρώνοντας την ανατροπή στο τάι μπρέικ, σε μια αναμέτρηση που διήρκεσε κάτι λιγότερο από δυο ώρες (1:51), με τον Μπράνκο Κοβάτσεβιτς να βγάζει χρήσιμα συμπεράσματα. Εκτός των νταμπλούχων Ελλάδας στο τουρνουά συμμετέχουν η Θέτιδα Βούλας, ο Ερυθρός Αστέρας, η Ολυμπιάς Νεαπόλεως, η Ταργκοβίτσε και η Ανόρθωση Αμμοχώστου. Την Τρίτη (8/10), ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει την Ανόρθωση Αμμοχώστου, στις 20:00.

Ισορροπημένο το ξεκίνημα του αγώνα με τον Μπράνκο Κοβάτσεβιτς να επιλέγει τις Ζιβογίνοβιτς, Χούντ, Λαμπρούση, Χριστοδούλου, Χίπε, Ζακχαίου και λίμπερο την Κονόμη στην αρχική σύνθεση της ομάδας. Ο Ολυμπιακός έκανε το 4-6, 9-8 υπέρ του αλλά η Ρουμάνικη ομάδα, με ένα σερί 6-1, ανέκτησε το προβάδισμα για το 14-10. Οι «ερυθρόλευκες» μείωσαν σε 18-16 και έφεραν το σετ στα ίσα στο 24-24, με την Ταργκοβίτσε να κατακτά τελικά το πρώτο σετ με 27-25. Οι τυπικά φιλοξενούμενες προηγήθηκαν και στο δεύτερο σετ με 5-3 και 15-12, κατακτώντας το με 25-15, για το 2-0 στο παιχνίδι. Στο τρίτο σετ η εικόνα άλλαξε, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 3-1 και 6-4, διατηρώντας τον έλεγχο. Οι νταμπλούχες Ελλάδας ανέβασαν τη διαφορά στο συν οκτώ (14-6), με ένα επιμέρους 8-2. Συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό οι «ερυθρόλευκες» διαμόρφωσαν το 19-13, για να κατακτήσουν το σετ με 25-18 και να μειώσουν σε 2-1. Στο 4ο σετ οι παίκτριες του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς, έκαναν το 7-8, 11-9, για να διευρύνουν το προβάδισμα τους σε 16-10 και να πάρουν το σετ με 25-18, οδηγώντας το ματς στο τάι μπρέικ. Εκεί ο Ολυμπιακός, μπήκε αποφασιστικά, είχε από τη αρχή το προβάδισμα (5-0), έφτασε στο 15-11, για το 3-2, ολοκληρώνοντας έτσι την ανατροπή στον αγώνα. Πρώτη σκόρερ ήταν η Σάσκια Χίπε με 24 πόντους, ακολούθησε η Ζιβογίνοβιτς με 18, ενώ Χούντ και Ζακχαίου τελείωσαν το παιχνίδι με 15 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Τα σετ: 3-2 σε 1:51, 25-27 (28'), 25-15 (20'), 25-18 (25'), 25-18 (23'), 15-11 (15')

Η διακύμανση:

1ο σετ: 7-8, 11-16, 18-21, 25-27

2ο σετ: 7-8, 12-16, 14-21, 15-25

3ο σετ: 8-6, 16-8, 21-14, 25-18

4ο σετ: 7-8, 16-10, 21-17, 25-18

5ο σετ: 5-0, 10-4, 12-7, 15-11

Ολυμπιακός (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Ζιβογίνοβιτς 18 (18/41 επ., 2 μπλόκ, 2 άσσοι, 69% υπ., 31% αρ.), Χούντ 15 (11/35 επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος, 49% υπ., 27% αρ.), Λαμπρούση 9  (3/16 επ., 4 μπλοκ, 2 άσσοι), Χριστοδούλου 7 (3/5 επ., 4 μπλοκ), Χίπε 24 (20/56 επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Ζακχαίου 12 (6/11 επ., 5 μπλοκ, 1 άσσος), Κονόμη -λ (59% υπ., % αρ.) / Κακουράτου -λ, Ξανθοπούλου

Ταργκοβίτσε: Λιτοφσένκο 13 (11/34 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Βαν ντε Βούγιερ 8 (4/6 επ., 4 άσσοι),  Τρίκα 15 (11/36 επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος, 60% υπ., 53% αρ.), Σπέντιτς 6 (1/12 επ., 5 μπλοκ), Στάρσεβιτς 11 (10/39 επ., 1 μπλοκ, 43% υπ., 19% αρ.), Πρόκοπιτς 15 (7/18 επ., 5 μπλοκ, 3 άσσοι), Βουκομάνοβιτς -λ (52& υπ., 38% αρ.) / Πάμπ - λ, Μπουτερέζ 4 (4/11 επ.), Μπαλάε 2 (2/6 επ., 50% υπ., 30% αρ.), Καλότα 1 (1/2 επ.)

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Μπράνκο Κοβάτσεβιτς, δήλωσε στο olympiacossfp.gr τα εξής: «Στα δυο πρώτα σετ αντιμετωπίσαμε κάποια προβλήματα κυρίως στην άμυνα αλλά και στην επίθεση. Τα κορίτσια όμως δεν το έβαλαν κάτω, προσπάθησαν, διόρθωσαν τα λάθη, τα έδωσαν όλα και στο τέλος ολοκληρώσαμε τη ανατροπή και πήραμε τη νίκη. Η νίκη αυτή είναι σημαντική όχι τόσο για τη νίκη, όσο για την ανατροπή και την αντίδραση που δείξαμε. Είναι σημαντικό να κερδίζουμε δυνατά παιχνίδια, ακόμα και σε αυτό το διάστημα της προετοιμασίας μας και αυτό κρατάμε από σήμερα».