Πήρε το ντέρμπι της πρώτης αγωνιστικής ο Παναθηναϊκός

Με δύο βαθμούς στο "τσεπάκι" του ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός το πρωτάθλημα, στην επιστροφή του στην Α1 γυναικών μετά από δύο χρόνια απουσίας.

Οι "πράσινες" πήγαν να κάνουν την μεγάλη έκπληξη καθώς κέρδιζαν "αέρα" τον ΠΑΟΚ 2-0 στην παρθενική του εμφάνιση στην Α1. Για τους "μπιανκονέρι" το τρίτο και τέταρτο σετ δεν ήταν αρκετά για να κάνουν την ολική ανατροπή, καθώς υπέπεσαν στα ίδια λάθη των δύο προηγούμενων σετ, μετά το δεύτερο μέρος του τάι μπρέικ.
Παναθηναϊκός και ΠΑΟΚ αναμετρήθηκαν στο κλειστό του Αγίου Θωμά στο Μαρούσι ξανά στην Αθήνα για την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος, μετά από ένα χρόνο, καθώς οι δύο ομάδες είχαν αγωνιστεί και την προηγούμενη σεζόν την πρώτη αγωνιστική στο κλειστό του Χολαργού, με τον ΠΑΟΚ τότε να παίρνει τη νίκη με 3-0 σετ.
Σε αυτόν τον αγώνα ωστόσο τα πράγματα ήταν εντελώς διαφορετικά αφού οι δύο ομάδες βρέθηκαν αντιμέτωπες στη volley league.
Ο Παναθηναϊκός πήγε πάρα πολύ καλά στο πρώτο σετ καθώς πήρε εύκολα διαφορές. Ο ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να βρει λύσεις, με μέτρια απόδοση των Αλπουκέρκι και  Έρτσεν,  αναγκάζοντας τον προπονητή να κάνει αλλαγές στο 17 καθώς έβλεπε τον Παναθηναϊκό να ξεφεύγει. Αλμπουκέρκι και Έρτσεν βγήκαν από τον αγώνα, ενώ έμεινε μόνο η Κατσορόφσκα αλλά εύκολα ο Παναθηναϊκός πήρε το σετ με 25-19.
Στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ η Αλμπουκέρκι ξαναμπήκε στο παιχνίδι. Ο Παναθηναϊκός πήρε μεγάλες διαφορές και στο δεύτερο σετ, ενώ ο ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να τις καλύψει παρά τις αλλαγές που έγιναν, καθώς δεν έδειξε σημάδια βελτίωσης ούτε στην επίθεση, ούτε στην υποδοχή, με αποτέλεσμα να κερδίσει το σετ ο Παναθηναϊκός με 25-14
Στο τρίτο σετ παρόλο που ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πολύ καλά, σταδιακά ο ΠΑΟΚ ανέβασε την απόδοσή του και κατάφερε να ισοφαρίσει 12-12, αναγκάζοντας τον Καμπερίδη να πάρει τάιμ άουτ. Στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός ξέφυγε μπροστά με δύο πόντους, αλλά ο ΠΑΟΚ πέρασε στην αντεπίθεση, με αποτέλεσμα να γυρίζει το σετ και να παίρνει διαφορά, αναγκάζοντας τον Παναθηναϊκό να κάνει λάθη. Η Διώτη και η Βογιατζόγλου μπήκαν στο παιχνίδι, ενώ ο Παναθηναϊκός άρχισε να ανεβαίνει ξανά, αναγκάζοντας τον προπονητή του ΠΑΟΚ να πάρει τάιμ άουτ στο 19-23. Ο ΠΑΟΚ πήρε άλλους δύο πόντους και το σετ έληξε 19-25 μειώνοντας το σκορ σε 2-1.
Η ανοδική πορεία του ΠΑΟΚ συνεχίστηκε και στο τέταρτο σετ. Σαφώς βελτιωμένος, κατάφερε να ισοφαρίσει αρκετές φορές τον Παναθηναϊκό που προηγήθηκε και να γυρίσει το σετ υπέρ του. Με καλές επιθέσεις και άμυνες η ομάδα της Θεσσαλονίκης και κόψιμο στις επιθέσεις του ΠΑΟ, κατάφερε να πάρει το σετ με 20-25 και να οδηγήσει το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.
Το πέμπτο σετ εξελίχθηκε σε πραγματικό ντέρμπι, αφού και οι δύο ομάδες ήθελαν τη νίκη. Ο Παναθηναϊκός όμως δεν άφησε πολλά περιθώρια στον ΠΑΟΚ, αφού στο δεύτερο μέρος του σετ ξέφυγε αρκετά και πήρε τη νίκη μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.
Τα σετ: 3-2 (25-20, 25-14, 19-25, 20-25, 15-11)

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 8 άσσους, 50 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 12 άσσους, 45 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Καμπερίδης): Βεργίδου 4 (2/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κοσμά 17 (12/27 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 35% υπ. - 24% άριστες), Καλαντάτζε 8 (5/11 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Οικονομίδου 12 (8/35 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Πότοκαρ 19 (19/44 επ., 38% υπ. - 25% άριστες), Κελεσίδη 6 (3/5 επ., 3 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 52% υπ. - 31% άριστες), Διώτη 1 (1/4 επ.), Κωνσταντέλου 1 (1 μπλοκ), Βογιατζόγλου, Φακοπουλίδου 1 (1 άσσος).

ΠΑΟΚ (Μάσεκ): Αλμπουκέρκι 1 (1/1 επ.), Πολυνοπούλου 5 (4/11 επ., 1 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 17 (7/15 επ., 6 άσσοι, 4 μπλοκ), Χαντάβα 15 (13/37 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 44% υπ. - 29% άριστες), Έρτσεν 13 (8/24 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Κατσορόφσκα 12 (11/42 επ., 1 άσσος, 43% υπ. - 29% άριστες) / Μυρίδου (λ, 55% υπ. - 39% άριστες), Ξανθοπούλου (λ, 67% υπ. - 56% άριστες), Κιόση 2 (1/9 επ., 1 μπλοκ), Ηλιοπούλου, Κλέπκου (20% υπ. - 20% άριστες).

Κυριάκος Καμπερίδης (Παναθηναϊκός ΑΟ): «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι κόντρα σε μια πολύ καλή ομάδα. Ο ΠΑΟΚ θα διεκδικήσει τις ψηλές θέσεις της βαθμολογίες στο πρωτάθλημα. Εμείς είχαμε ένα επιπλέον άγχος γιατί παίζαμε για πρώτη φορά στην έδρα μας με τον κόσμο μας κόντρα σε έναν πολύ δυνατό αντίπαλο. Καταφέραμε και κάναμε δύο σετ εξαιρετικά αλλά στο τρίτο κάναμε μια κοιλιά που μας στοίχισε. Ωστόσο καταφέραμε και επανήλθαμε στο πέμπτο σετ που ήταν και το πιο σημαντικό».