Ο Ολυμπιακός πήρε το ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ

Ο Ολυμπιακός ήταν ο νικητής στο πρώτο επίσημο παιχνίδι απέναντι στον ΠΑΟΚ. Οι «ερυθρόλευκες» αν και έχασαν το πρώτο σετ, επικράτησαν με 3-1 σετ του δικεφάλου του βορρά και έκαναν το 4Χ4 στο πρωτάθλημα της Volleyleague γυναικών.

Ο ΠΑΟΚ με πρωταγωνίστριες την Ντάρια Έρτσεν και την Κλαούντια Κατσορόφσκα κατέκτησε το πρώτο σετ. Προηγήθηκε με 15-11, όμως ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 19-19. Οι φιλοξενούμενες είχαν δύο χαμένα σετ μπολ, οι γηπεδούχες ένα και στη τρίτη του προσπάθεια ο ΠΑΟΚ έκανε το 28-26 με κόντρα επίθεση της Κατσορόφσκα.

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός με σέρβερ την Κατερίνα Ζακχαίου «έτρεξε» σερί 7-0 και το 15-13 έγινε 22-13. Το σετ τελείωσε με 25-14.

Η αναμέτρηση κρίθηκε σε μεγάλο βαθμό στην ανατροπή του Ολυμπιακού στο τρίτο σετ. Ο ΠΑΟΚ με τα σερβίς της Καρολίνα Αλμπουκέρκι έκανε το αρχικό 7-7 σε 14-7 και λίγο αργότερα με μπλοκ της Πολυνοπούλου στη Ζιβογίνοβιτς, η ομάδα του Μίχαλ Μάσεκ προηγήθηκε με +9 (17-8). Σε εκείνο το σημείο ξεκίνησε ο Ολυμπιακός την αντεπίθεσή του, με την Άνα Ζιβογίνοβιτς στο σερβίς να σημαδεύει την Εύα Χαντάβα και να χαλάει την υποδοχή του ΠΑΟΚ. Η ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς με επιμέρους σκορ 14-1 και με την Αμερικανίδα Ελίζαμπεθ Χουντ παρούσα ανέτρεψε τα δεδομένα και προηγήθηκε με 21-19. Ο Μίχαλ Μάσεκ άλλαξε πασαδόρο και διαγώνια, όμως ο Ολυμπιακός τελείωσε το σετ με 25-20.

To τέταρτο σετ κρίθηκε στις λεπτομέρειες, τι και αν ο Ολυμπιακός προηγήθηκεμ ε 9-3. Ο ΠΑΟΚ έφθασε να προηγείται με 20-19 μετά από λάθος της Ζιβογίνοβιτς, όμως ένα μπλοκ της Τζίνας Λαμπρούση στην Ντάρια Έρτσεν και ένας άσσος της Σάσκια Χίπε στη Χαντάβα έφεραν τις γηπεδούχες στο +2 (22-20). Το παιχνίδι τελείωσε με 25-22 μετά από επίθεση της Ζιβογίνοβιτς.

Για άλλο ένα παιχνίδι η Κατερίνα Ζακχαίου κυριάρχησε πάνω στο φιλέ με 5 μπλοκ από τους 12 πόντους που πέτυχε συνολικά, ενώ η παρτενέρ της στο κέντρο Τζίνα Λαμπρούση είχε 4 «στοπ». Πρώτη σκόρερ ήταν η Σάσκια Χίπε με 22 πόντους.

Ο Μίχαλ Μάσεκ δεν βρήκε σκορ από τις ακραίες του, με τις Εύα Χαντάβα και Κλαούντια Κατσορόφσκα να έχουν από 6 και 7 πόντους αντίστοιχα. Η Ντάρια Έρτσεν ήταν η πρώτη σκόρερ με 18 πόντους, με την Ιωάννα Πολυνοπούου να έχει 11 με 5 μπλοκ.

Πριν την έναρξη της αναμέτρησης, βραβεύθηκε η MVP της 3ης αγωνιστικής Σάσκια Χίπε. Την απονομή έκανε ο πρώην προπονητής του Ολυμπιακού Τέλης Σωτήρχος.
Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Μενεσλής.

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσσους, 57 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 6 άσσους, 40 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (26-28, 25-14, 25-20, 25-22)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Κοβάτσεβιτς): Ζιβογίνοβιτς 15 (12/41 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 43% υπ. - 17% άριστες), Χουντ 18 (16/32 επ., 2 άσσοι, 62% υπ. - 24% άριστες), Λαμπρούση 7 (2/9 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Χριστοδούλου 3 (1/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χίπε 22 (20/50 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ζακχαίου 12 (6/16 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 44% υπ. - 22% άριστες), Κακουράτου (λ), Κωνσταντινίδου, Τοτσίδου.

ΠΑΟΚ (Μάσεκ): Αλμπουκέρκι 3 (3 άσσοι), Πολυνοπούλου 11 (5/13 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 10 (8/17 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χαντάβα 6 (5/32 επ., 1 μπλοκ, 32% υπ. - 16% άριστες), Έρτσεν 18 (16/46 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κατσορόφσκα 7 (4/23 επ., 3 μπλοκ, 44% υπ. - 28% άριστες) / Ξανθοπούλου (λ, 38% υπ. - 25% άριστες), Ηλιοπούλου 1 (1/1 επ.), Κλέπκου (0/7 επ., 40% υπ. - 20% άριστες).

Μπράνκο Κοβάτσεβιτς (Ολυμπιακός ΣΦΠ): «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι και η πρώτη φορά που παίξαμε με τον ΠΑΟΚ. Δεν μπορώ να είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από τον τρόπο που παίξαμε σήμερα, αλλά είμαι ικανοποιημένος από τον τρόπο που παλέψαμε, αμυνθήκαμε και προσπαθήσαμε. Από πλευράς ποιότητας απόδοσης όχι μόνο σήμερα αλλά από το ξεκίνημα της σεζόν δεν βρισκόμαστε στο υψηλό επίπεδο που θέλουμε. Αυτό οφείλεται κυρίως στο ψυχολογικό τομέα αφού η ομάδα μας δείχνει πολύ καλύτερη εικόνα στις προπονήσεις. Ξέρω ότι η προπόνηση είναι διαφορετικό πράγμα από τους αγώνες αλλά πρέπει να το δουλέψουμε αρκετά το γεγονός αυτό».

Μίχαλ Μάσεκ (ΠΑΟΚ): «Όταν δεν έχουμε καλή υποδοχή δεν αναπτυσσόμαστε καλά στην επίθεση και δυσκολευόμαστε να τελειώσουμε φάσεις. Αυτό έγινε και στο τρίτο σετ στο 17-8 που προηγηθήκαμε. Δεν τελειώναμε καμία μπάλα και αυτό ήταν το μεγαλύτερο πρόβλημά μας. Η Ζιβογίνοβιτς και η Χουντ έπαιξαν πολύ καλά, η Χαντάβα και η Κατσορόφσκα δεν ήταν σε αυτό το επίπεδο σήμερα στην επίθεση, αλλά ακόμα είναι η αρχή του πρωταθλήματος. Δεν παίξαμε καλά σήμερα, αλλά καταφέραμε σε αρκετά σημεία να τους κοντράρουμε και αυτό κρατάω από το παιχνίδι».