Μεγάλη νίκη με ανατροπή του Πανναξιακού στην έδρα του ΠΑΟΚ

Την ανατροπή της 11ης αγωνιστικής πέτυχε ο Πανναξιακός στο κλειστό της Μίκρας.

Η ομάδα της Νάξου παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 σετ από τον ΠΑΟΚ, κατάφερε να κάνει άλλη μία ανατροπή και να πάρει τη νίκη στο τέλος με 3-2 σετ. Με τους δύο βαθμούς της νίκης ο Πανναξιακός έφθασε τους 21, όσους και ο ΠΑΟΚ αλλά υπερτερεί στην ισοβαθμία και πλέον βρίσκεται στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Με κορυφαία για άλλο ένα παιχνίδι την Εύα Χαντάβα που πέτυχε 33 πόντους, ο «Δικέφαλος του Βορρά» πήρε εύκολα τα 2-0 πρώτα σετ με 25-11 και 25-19. Από το τρίτο σετ και μετά ο Πανναξιακός ανέβασε την απόδοσή του, μείωσε τα λάθη και κατάφερε να χαλάσει την υποδοχή του ΠΑΟΚ. Χαρακτηριστικό είναι ότι από τα 29 λάθη που υπέπεσε η ομάδα του Μίχαλ Μάσεκ, τα 21 έγιναν από το τρίτο σετ και μετά. Στο τάι μπρέικ, ο Πανναξιακός πήρε από την αρχή κεφάλι στο σκορ το οποίο και κράτησε μέχρι το τελικό 15-12.
Για τις νικήτριες που ανέτρεψαν για δεύτερη φορά φέτος το αρχικό εις βάρος τους 2-0 (με την Θέτιδα την 7η αγωνιστική), οι Κριστίν Μίλεν και Αμαράλ Έλεν πέτυχαν από 24 πόντους.

Πριν την έναρξη του αγώνα βραβεύτηκε η MVP της 9ης αγωνιστικής Κλαούντια Κατσορόφσκα. Την απονομή στην Πολωνή ακραία του ΠΑΟΚ έκανε ο γενικός αρχηγός του γυναικείου τμήματος Γιώργος Χατζηβασιλειάδης.

Η διοίκηση του ΑΣ ΠΑΟΚ πριν την έναρξη του παιχνιδιού τίμησε τον διαιτητή Κώστα Μπουγιούκα για την προσφορά του στην ελληνική διαιτησία και στο βόλεϊ. Την απονομή έκανε η αρχηγός του «Δικεφάλου του Βορρά» Εύα Χαντάβα.

Διαιτητές: Μπουγιούκας Κ., Γεωργιάδης.

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 7 άσσους, 65 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και του Πανναξιακού προήλθαν από 4 άσσους, 55 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (25-11, 25-19, 19-25, 26-28, 12-15)

ΠΑΟΚ (Μάσεκ): Πολυνοπούλου 8 (4/12 επ., 4 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 6 (3/13 επ., 3 μπλοκ), Ηλιοπούλου 1 (1 άσσος), Χαντάβα 33 (31/58 επ., 2 μπλοκ, 56% υπ. - 40% άριστες), Έρτσεν 20 (17/39 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κατσορόφσκα 12 (8/23 επ., 4 άσσοι, 73% υπ. - 59% άριστες) / Μυρίδου (λ, 58% υπ. - 46% άριστες), Αλμπουκέρκι 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Κιόση 1 (1/6 επ.), Κλέπκου.

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ ΑΟΝ (Οικονόμου): Μίλεν 24 (20/55 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 62% υπ. - 62% άριστες), Αμαράλ 24 (21/46 επ., 3 μπλοκ, 29% υπ. - 19% άριστες), Παπαδοπούλου, Ρουέντα 6 (4/15 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 62% υπ. - 52% άριστες), Αργυρίου 10 (6/17 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Γιαννέλου / Τουλγαρίδου (λ, 60% υπ΄. - 48% άριστες), Τζαγκαράκη (λ), Νώτη, Μαλουσάρη 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ).

Μίχαλ Μάσεκ (ΠΑΟΚ): «Το παιχνίδι κρίθηκε στα λάθη. Παίξαμε καλά στα δύο πρώτα σετ, στη συνέχεια κάναμε πολλά λάθη στο side out, όπως και σε άλλα στοιχεία του παιχνιδιού».

Απόστολος Οικονόμου (Πανναξιακός ΑΟΝ): «Συγχαρητήρια στις αθλήτριές μου. Θεωρώ ήταν τεράστια νίκη απέναντι σε έναν πολύ καλό αντίπαλο και σε μία δύσκολη έδρα. Αυτή η νίκη απέδειξε ότι είμαστε κοντά με τις ομάδες που θα παλέψουν για την τετράδα και αυτό με ικανοποιεί. Δεν ξεκινήσαμε καθόλου καλά στα δύο σετ. Ο ΠΑΟΚ είναι ισχυρός στο φιλέ και έπρεπε να του χαλάσουμε την υποδοχή για να τον περιορίσουμε στο μπλοκ-άμυνα και αυτό το κάναμε από το τρίτο σετ και μετά, όπου ανέβηκε και η υποδοχή μας. Όταν το παιχνίδι έφθασε στο πέμπτο σετ είχαμε ψυχραιμία και αποφασιστηκότητα για να κερδίσουμε. Θέλω να ευχηθώ καλές γιορτές με υγεία σε όλους. Είναι ευκαιρία να ηρεμήσουμε λίγο, να πάρουμε δυνάμεις και μετά τα Χριστούγεννα να ξεκινήσουμε την προετοιμασία μας για τον δεύτερο γύρο».