Ο Παναθηναϊκός στην κορυφή μετά τη νίκη στα Πεύκα

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, ο Παναθηναϊκός έβγαλε αντίδραση και επικράτησε στην Θεσσαλονίκη των Πρωταθλητών Πεύκων με 3-1 σετ.

Με το τρίποντο οι πράσινες ανέβηκαν στην κορυφή της βαθμολογίας, εκμεταλλευόμενες παράλληλα την ήττα του ΑΟ Θήρας από την ΑΕΚ. Τα Πεύκα παρέμειναν στην 8η θέση με 10 βαθμούς.

Στο πρώτο σετ καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να πάρει διαφορά ασφαλείας. Με κόντρα επίθεση της Μορένο τα Πεύκα προηγήθηκαν με 19-17, αλλά ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά με 20-21 με μπλοκ της Άτκινσον. Η Αμερικανίδα διαγώνια έκανε και το 22-23 αλλά η συνέχεια άνηκε στις γηπεδούχες. Η Νικόλοβα ισοφάρισε (23-23), η Δρακουλίδου με μπλοκ έδωσε το πρώτο σετ μπολ στην ομάδα της και στην συνέχεια η Κάτγουορθ έκανε το 25-23.

Το δεύτερο σετ άνηκε στον Παναθηναϊκό που προηγήθηκε με 3-8 και 6-14, για να κάνει το 1-1 σετ με 16-25.

Στο τρίτο σετ οι φιλοξενούμενες με τα σερβίς της Παπαφωτίου προηγήθηκαν με 0-7, αλλά γρήγορα τα Πεύκα αντέδρασαν και ισοφάρισαν σε 9-9 με επίθεση της Μορένο. Το σετ ήταν ντέρμπι και κάθε φορά που οι πράσινες περνούσαν μπροστά στο σκορ, έβλεπαν τα Πεύκα να επιστρέφουν στο σετ. Με το σκορ στο 19-19 ο Παναθηναϊκός έτρεξε σερί 0-3 με πρωταγωνίστρια την Άτκινσον σε σερβίς και επίθεση για να γίνει λίγο αργότερο το 20-25.

Στη θέση του οδηγού ήταν ο Παναθηναϊκός και στο ξεκίνημα του τετάρτου σετ. Με καλά στημένο μπλοκ-άμυνα ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε τις κόντρα επιθέσεις και με την Μεταξά να κάνει τη διαφορά, οι πράσινες προηγήθηκαν με 13-20. Τα Πεύκα δεν το έβαλαν κάτω και με σέρβερ την Κάτγουορθ μείωσαν σε 17-20, μέχρι να δώσει τη λύση η Καρκάσες για τον Παναθηναϊκό (17-21). Το σετ τελείωσε με 19-25 μετά από άουτ επίθεση της Μορένο για το τελικό 1-3.

Η γνώμη του πάγκου

Κώστας Παπαδόπουλος (Προπονητής Πεύκων):
«Κερδίσαμε πολλά πράγματα σήμερα, εκτός από βαθμούς. Ο Παναθηναϊκός έχει μεγάλη δυναμική και μπορεί να παίξει ακόμα καλύτερα. Έχουμε κάνει καλές ενέργειες απέναντι σε μία ομάδα με πολλές λύσεις. Πρέπει να επιμείνουμε σε αυτό που κάνουμε. Σιγά σιγά όμως πρέπει να τα εξαργυρώνουμε».

Γιάννης Καλμαζίδης (Προπονητής Παναθηναϊκού): «Τα Πεύκα είναι αξιόλογη ομάδα και μας ζόρισε αρκετά. Υπάρχει διαφορά δυναμικότητας και πως αν παίξουμε καλά θα νικήσουμε, αλλά το δύσκολο είναι να παίξεις όταν σε ζορίζει ο αντίπαλος. Μπήκαμε σοβαρά και στο πρώτο σετ αλλά μας ζόρισαν. Τέλος καλό όλα καλά».

Διαιτητές: Τσιούλα, Δημητρίου, Παρατηρητής: Δεληκωστίδης, Επόπτες: Δρούκα, Κοτσικάρη, Γραμματεία: Πασπαλά.

1ο σετ: 8-7, 16-15, 20-21, 25-23
2ο σετ: 3-8, 9-16, 12-21, 16-25
3ο σετ: 5-8, 13-16, 19-21, 20-25
4ο σετ: 6-8, 12-16, 17-21, 19-25

*Οι πόντοι των Πεύκων προήλθαν από 5 άσσους, 49 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 5 άσσους, 45 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (25-23, 16-25, 20-25, 19-25) σε 99'

Α.Σ. ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΩΝ ΠΕΥΚΩΝ (Κώστας Παπαδόπουλος): Απλαδά 3 (1/7 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκραφ 4 (2/10 επ., 2 μπλοκ), Δρακουλίδου 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Νικόλοβα 12 (10/31 επ., 2 μπλοκ, 67% υπ. - 46% άριστες), Καντγουορθ 22 (18/42 επ., 4 άσσοι, 48% υπ. - 24% άριστες), Μορένο 19 (16/58 επ., 3 μπλοκ) / Μπάλλα (λ, 59% υπ. - 38% άριστες), Στεργιάκη (λ), Τόλιου, Μιχοπούλου.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Χατζηευστρατιάδου 11 (7/11 επ., 4 μπλοκ), Καρκάσες 9 (9/34 επ., 37% υπ. - 26% άριστες), Άτκινσον 19 (16/39 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γκρότους 5 (5/18 επ., 31% υπ. - 15% άριστες), Παπαφωτίου 5 (1/4 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Μεταξά 12 (5/13 επ., 7 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 48% υπ. - 26% άριστες), Φουμάκη 1 (1 άσσος), Γενιτσαρίδη 2 (2/4 επ., 60% υπ. - 60% άριστες), Κελεσίδη.