Η Αρμενική κέρδισε την ΕΑΠ "πυροβολώντας" από τη γραμμή του σέρβις

Η Αρμενική πήρε πολύ σημαντική βαθμολογικά νίκη απέναντι στην ΕΑ Πατρών επικρατώντας 3-0 σετ για το πρωτάθλημα της Α2 Ανδρών.

Η Αρμενική με όπλο το σερβίς «χάλασε» πάρα πολλές φορές την υποδοχή της ΕΑΠ που αντιμετώπισε μεγάλα προβλήματα και πήρε εύκολα διαφορές. Με τον Τσαλικιάν στο σερβίς η Αρμενική ξέφυγε στο σετ αναγκάζοντας την ΕΑΠ σε τάιμ άουτ. Η ΕΑΠ κατάφερε να μειώσει σε 7-3 αλλά η Αρμενική δεν αντιμετώπιζε προβλήματα από τους επιθετικούς της ΕΑΠ «κόβοντάς» τους εύκολα με μπλοκ ενώ η ίδια έκανε πολύ καλές επιθέσεις με αποτέλεσμα να πάρει εύκολα το σετ 25-17 με λάθος σερβίς του Γιαννούτσου.

Στο δεύτερο σετ η Αρμενική συνέχιζε να πιέζει στο σερβίς και να παίρνει διαφορές από την αρχή σχεδόν του σετ, ο ρυθμός των δύο ομάδων διακόπηκε όταν έγινε πτώση της τάσης του ρεύματος στα τέλη του σετ για περίπου είκοσι λεπτά με αποτέλεσμα οι ομάδες να μπουν για τη συνέχεια λίγο παγωμένες αλλά χωρίς αυτό να εμποδίσει την Αρμενική να πάρει το σετ 25-19 με επίθεση του Μάρτινς.

Πιο ανταγωνιστικό το τρίτο σετ καθώς η ΕΑΠ βελτιώθηκε κατάφερε να πιέσει την Αρμενική στην υποδοχή, η Αρμενική φάνηκε να είναι λίγο πιο χαλαρή εξαιτίας της ευκολίας που πήρε τα προηγούμενα δύο σετ, με αποτέλεσμα η ομάδα της Πάτρας να μπορέσει να αντιμετωπίσει τις επιθετικές ενέργειες της Αρμενικής. Στο 17-17 ήρθε η ισοφάριση και στο 18-19 πέρασε μπροστά η ΕΑΠ για να γυρίσει ξανά το σετ η Αρμενική 23-20 και να πάρει το σετ 25-23 με τον Φράγκο.

Από την Αρμενική δεν αγωνίστηκαν ο Μπερμπερίδης που είναι ασθενής και οι τραυματίες Κανέλλος, Καρανικολάου και Καρακίτσος, ενώ από την ΕΑΠ ο Κοζής.

Τα σετ: 25-17, 25-19, 25-23

Αρμενική (Ρουμιάν): Κακριδής Π., Ζόρπης, Μάρτινς, Τσαλικιάν, Καρράς, Φράγκος, Μιχαήλοβιτς (λ) / Κογκαλίδης (λ), Παπανικολάου, Κακριδής Γ., Τσεμενιάν

ΕΑΠ (Κόρδος): Δρακόπουλος, Σαρακίνης, Γιαννούτσος, Δασκαλόπουλος Χ.,Σουλιώτης, Σωκράτους, Σύρος (λ)/ Γεράνιος, Κουκουζέλης,

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ:

Παναχαϊκή Πετ. 2013 - ΑΣ Κόροιβος 1-3 (25-22, 14-25, 24-26, 18-25),, Διαιτητές: Λιναρδάτος, Γεράνιος.
ΔΑΣ Δραπετσώνας - ΑΟ Νέοι Βύρωνος 3-1 (25-18, 25-21, 22-25, 25-13), Διαιτητές: Μαρκάτης, Μυλωνάκης.
ΑΣ Κέρκης - ΓΣ Απόλλων 3-0 (25-17, 25-15, 25-23), Διαιτητές: Κουτσούλας, Καραδημητρίου.
ΑΕ Αρμενίων - ΕΑ Πατρών 3-0 (25-17, 25-19, 25-23), Διαιτητές: Παπαχατζής, Τριανταφυλλόπουλος.

Η βαθμολογία ΕΔΩ. *
* Στην Παναχαϊκή έχουν αφαιρεθεί 3 βαθμοί εξαιτίας της αποχώρησης από το πρωτάθλημα Πελοποννήσου του παιδικού τμήματος.