Ο Κέρκης Μαραθοκάμπου «σφράγισε» και επίσημα την πρώτη θέση στα Play Off (PHOTOS- VIDEO)

Στο γεμάτο από φιλάθλους κλειστό γυμναστήριο Βαθέος και μέσα σε μια υπέροχη ατμόσφαιρα η ανδρική ομάδα βόλεϊ του Κέρκη Μαραθοκάμπου έδωσε το Σάββατο τον τελευταίο εντός έδρας αγώνα της για την φάση των Play Off.

Η ομάδα της Σάμου επικράτησε με 3-1 σετ του Απόλλωνα Σμύρνης,«κλειδώνοντας»και επίσημα την πρώτη θέση στον βαθμολογικό πίνακα του 2ου υποομίλου (για το πρωτάθλημα 1-4).

Ρεπορτάζ:Ηλιάνα Τζούφα

Στο πρώτο σετ αν και ο Απόλλωνας Σμύρνης προηγήθηκε η ομάδα του Μαραθοκάμπου κατάφερε να ισοφαρίσει (σε 7-7)και να περάσει για λίγο μπροστά. Στη συνέχεια του σετ οι δύο ομάδες βρέθηκαν κοντά σκορ ωστόσο η «ελαφρά ταξιαρχία» ήταν αυτή που επικράτησε με 23-25

Στο δεύτερο σετ οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν από την αρχή του σετ και να παραμείνουν μπροστά στο σκορ ως το 17-16, που ισοφάρισε η ομάδα του Τάσου Κουμπλή. Έκτοτε οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με τον Κέρκη να κερδίζει με 25-23 και να ισοφαρίζει σε 1-1 στην σειρά των σετ.

Στο τρίτο σετ ο Κέρκης είχε το προβάδισμα καθ'όλη τη διάρκεια του, κερδίζοντας έτσι με 25-20.

Στο τελευταίο σετ η ομάδα του Απόλλωνα προσπάθησε για ένα καλύτερο αποτέλεσμα όμως ο Κέρκης ήταν αυτός που πήρε το σετ με 25-19.

Να σημειωθεί ότι μετά την ολοκλήρωση του 2ου σετ η ομάδα του Κέρκη Μαραθοκάμπου τίμησε τους αθλητές (που έπαιξαν την σεζόν 2016-17)για την συνεισφορά τους στα παιχνίδια που οδήγησαν την ομάδα του Μαραθοκάμπου στην Α2 Εθνική Κατηγορία.Τις αναμνηστικές πλακέτες απένειμε ο αντιδήμαρχος Σάμου Πάρης Παπαγεωργίου.

Στο άλλο παιχνίδι (του ίδιου ομίλου)η ομάδα"Νέοι Βύρωνος" έχασε στην έδρα της από την Δραπετσώνα με 1-3(28-30,25-23,17-25,21-25)σετ.

Ο τελευταίος αγώνας του Κέρκη Μαραθοκάμπου με αντίπαλο την Δραπετσώνα θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο(6/04) στις 19:00 στο κλειστό γυμναστήριο«Αρ.Παπαμιχαήλ».