Άνετη νίκη για τον Φίλιππο Βέροιας στην Καρδίτσα

Την όδγοή του νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια στο πρωτάθλημα της Α'2 ανδρών πανηγύρισε ο Φίλιππος Βέροιας, που επικράτησε άνετα με 0-3 απέναντι στον ΣΠΑ Καρδίτσας, και οδηγεί γι'ακόμα μία αγωνιστική την κούρσα της βαθμολογίας με διαφορά 7 βαθμών από την δεύτερη Κομοτηνή.

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες μπήκαν μαζί μέχρι το 7-8, καθώς εκεί ένα ξέσπασμα του Φιλίππου ήταν αρκετό ώστε να πάει το παιχνίδι στο 12-16, με επί μέρους 5-8, και να καθαρίσει εύκολα το σετ με 18-25, γράφοντας το 0-1.

Ανάλογα κυμάνθηκε και το δεύτερο σετ, καθώς η ομάδα του Σωκράτη Τζιουμάκα στους πρώτους πόντους διατηρούσε βραχεία κεφαλή απέναντι στους γηπεδούχους, που προσπαθούσαν να παλέψουν το παιχνίδι, αλλά η διαφορά ποιότητας των δύο αντιπάλων ήταν εμφανέστατη, με το 5-8 να γίνεται άμεσα 9-16, το οποίο μετατράπηκε σε 9-21, και παρά την μεγάλη προσπάθεια της ομάδας από την Καρδίτσα να κάνει την ανατροπή, ο Φίλιππος έκανε το 0-2 με 20-25.

Το τελευταίο σετ ήταν και αυτό παράσταση για έναν ρόλο, με τους γηπεδούχους να αντέχουν μόνο στους πρώτους πόντους, και τους φιλοξενούμενους να ξεφεύγουν στο 9-16, και να τελειώνουν το σετ αλλά και το παιχνίδι με 16-25 και 0-3, μέσα σε 70', παίρνοντας ακόμα ένα ροζ φύλλο αγώνα.

Η ομάδα του Φιλίππου Βέροιας, θα ήθελε να ευχαριστήσει τους ανθρώπους του ΣΠΑ Καρδίτσας για την άψογη φιλοξενία, ενώ επιφυλάσσεται ότι στον αγώνα του δευτέρου γύρου θα είναι ακόμα καλύτερη!

Τα σετ: 18-25, 20-25, 16-25

ΣΠΑ Καρδίτσας: Ρεζκ, Παπαγεωργίου, Λαζινός, Τρέμμας, Γιαννουσάς, Θάνος, Χειμωνέττος(λ)/ Φατόλας(λ), Χατζάτογλου, Πανταζόπουλος, Λαγός

Φίλιππος Βέροιας (Σωκράτης Τζιουμάκας): Στεφανίδης 2 (2/8, 71% υπ, 35% αρ.), Ντίνας 11 (6/1, 5 μπλοκ), Παπαδημητρίου 11 (8/14, 40% υπ, 20% αρ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Μιχελάκης (λ) (25% υπ., 25 αρ.), Ηλίας 4 (2/2, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τζιουμάκας 1 (1/2, 33% υπ, 33% αρ.), Παπάζογλου 2 (1/2, 1 μπλοκ), Στίγγας 4 (2/3, 2 μπλοκ), Καρασαρλίδης 1 (1/3), Ρεμπούτσιας, Τζελάτι 10 (8/16, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ιωαννίδης 2 (2/2), Μπουτόπουλος (λ) (50% υπ.)