Κράτησε γερά στην έδρα του ο Ερμογένης (VIDEO)

Δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη ο Μακεδονικός στη Ξάνθη στο παιχνίδι με τον Ερμογένη.

Το πρώτο σετ ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να κινούνται πολύ κοντά στο σκορ, στη συνέχεια όμως ο Μακεδονικός πήρε το προβάδισμα και κέρδισε το σετ με 19-25.

Στο δεύτερο σετ οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να ανατρέψουν τα δεδομένα. Από νωρίς πήραν το προβάδισμα κρατώντας μεγάλη "απόσταση ασφαλείας" και δεν άφησαν στους φιλοξενούμενους πολλά περιθώρια να αντιδράσουν, με αποτέλεσμα να κερδίσουν το σετ με 25-15.

Στο τρίτο και τέταρτο σετ ο Μακεδονικός προσπάθησε να κάνει κάτι καλύτερο καθώς ακολουθούσε πολύ κοντά τον Ερμογένη, ενώ σε κάποιο σημείο του τέταρτου σετ πήρε μικρό προβάδισμα για λίγο, χωρίς όμως αποτέλεσμα χάνοντας με 25-21 στο τρίτο και 25-22 στο τέταρτο.

Α σετ: 2-2, 4-4, 8-6, 13-14, 16-18, 19-25
Β σετ: 1-1, 6-4, 14-10, 17-12, 21-14, 25-15
Γ σετ: 3-3, 8-8, 18-14, 21-17, 25-21
Δ σετ: 3-2, 9-8, 13-14, 18-19, 25-22
Τα σετ: 19-25, 25-15, 25-21, 25-22

Ερμογένης(Παρασκευόπουλος): Ματθαίος, Τερζόγλου, Μετγιάζης, Ανδρεάδης, Αρμπυρός, Βογιατζής, Νιακόπουλος(λ)/ Χατζίδης(λ),Σκαρλατίδης
Μακεδονικός(Μπαμπαλιούτας): Αναστασιάδης, Νικηφορίδης, Καλτσίδης, Τσαλικιάν, Παράσογλου, Κιόσης, Ρωμαλιάδης(λ)/ Τσιρέλης(λ), Κουτουνίδης, Καρανταΐδης, Τσακιρίδης, Διβάρης, Παραφέστας