Εύκολη νίκη για τις Αμαζόνες που έχασαν την Τριανταφυλλίδου

Δεν δυσκολεύτηκαν οι Αμαζόνες Ν.Ερυθραίας να πάρουν τη νίκη με 3-0 σετ από τους Ίωνες.

Δυστυχώς για την ομάδα της Ν. Ερυθραίας, η νίκη επισκιάστηκε από τον τραυματισμό της Τριανταφυλλίδου που στο 20-10 του τρίτου σετ έπεσε σφαδάζοντας από τους πόνους καθώς μετά από προσπάθειά της σε επίθεση στο κατέβασμα γύρισε το γόνατό της παγώνοντας όλους όσους παρακολουθούσαν τον αγώνα. Η Τριανταφύλλου σηκώθηκε υποβασταζόμενη λίγα λεπτά αργότερα καθώς δε μπορούσε να συνεχίσει και στο τέλος έφυγε για το νοσοκομείο για να εξεταστεί.

IMG 2837

Στο αγωνιστικό κομμάτι οι Ίωνες που δεν είχαν στη διάθεσή τους την Βαρβάρα Κανάκη η οποία την προηγούμενη αγωνιστική χτύπησε στον εμπρόσθιο χιαστό και ακολουθεί θεραπείες για να γλυτώσει το νυστέρι, πίεσαν τις Αμαζόνες σε πολύ λίγα σημεία του αγώνα, καθώς το καλό σερβίς των κοριτσιών του Νικολάκη και το καλό μπλοκ δεν άφησαν πολλά περιθώρια αντίδρασης. Η νίκη ήρθε τελικά εύκολα και το τρίποντο ήρθε να προστεθεί στη συλλογή των βαθμών για παραμονή στην κατηγορία.

Αναλυτικά τα σετ:

Α ΣΕΤ

3-1, 4-1 άουτ σερβίς, 6-1 τ/ο Ίωνες, 7-1 μπλοκ της Τριανταφυλλίδου,7-2 άουτ Αυγοκλούρη, 8-3, 8-4, 10-6, 11-6, 12-8 Γρηγοράτου, 12-9 άσος Γρηγοράτου, 12-10 Βλατάκη, τ/ο Αμαζόνες, 14-10 Παπαδέδε, Τ/Ο Ίωνες. 15-10 λάθος άμυνα Ίωνες, 22-14, 25-14.

Β ΣΕΤ

2-1, 3-1 Τριανταφύλλου, 4-1, 4-2 κακή επίθεση Παπαδέδε, 5-2 λάθος σερβίς Γρηγοράτου, 6-2, 6-3 λάθος άμυνα Τριανταφυλλίδου, 7-3 Παπαδέδε, 7-4 λάθος Παναγοπούλου, 8-4 Παπαδέδε, 9-4 Αυγοκλούρη, Τ/Ο Ίωνες, 10-4, 11-4, 16-6 τάιμ άουτ Ίωνες, 19-6, 20-8, 20-10 τραυματισμός Τριανταφύλλου, 25-14.

Γ ΣΕΤ

1-3, 4-4, 8-4 τάιμ άουτ Ίωνες, 8-6, 8-7 άσος Βλατάκη, 12-7 Τάιμ άουτ Ίωνες, 13-8, 15-8 Γρίσπου 16-8, 17-8, 17-9, 18-9, 19-9 Παπαδέδε, 19-10, 19-11, 22-11, 23-11, 24-12 άσος Γρηγοράτου, 25-13

Αμαζόνες Ν.Ε. (Νικολάκης): Αυγοκλούρη, Παπαδέδε, Τριανταφυλλίδου,Πολίτη, Παναγοπούλου, Γρίσπου, Πατραμάνη (λ) / Μερσιάδη, Διαμαντοπούλου, Μπιτσάκου, Μετζελοπούλου,

ΑΣΠ Ίωνες (Μαρίνος) : Χάλαρη, Μπελεσιώτη, Γρηγοράτου, Βασίλα, Μιχαηλίδη (λ), Βλατάκη, Συσίκη / Αγγελή, Μιχελάκου, Χαμαλίδου, Σαραντοπούλου, Μεγαρίτη (λ)