Ο ΖΑΟΝ πήρε νίκη γοήτρου επί του Ηλυσιακού

O ZAON επικράτησε 3-1 του δεύτερου στον Όμιλο Ηλυσιακού την τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α2 γυναικών.

Ο Ηλυσιακός έχει ήδη προκριθεί στα τουρνουά ανόδου καθώς είναι δεύτερος πίσω από τον Πορφύρα ενώ ο ΖΑΟΝ θα αγωνιστεί κι αυτός για την ευκαιρία να πάει στον PreLeagueμέσα από τους αγώνες των καλύτερων τέταρτων των ομίλων (θα αντιμετωπίσει τον Μεσσαρά).

Το πρώτο σετ του αγώνα το κατέκτησε ο Ηλυσιακός με δραματικό τρόπο καθώς παρόλο που ο ΖΑΟΝ προηγήθηκε 14-11 κατάφερε να ισοφαρίσει 18-18, ο ΖΑΟΝ πέρασε ξανά μπροστά 20-19 αλλά ο Ηλυσιακός δεν είχε πει την τελευταία του λέξη καθώς με ένα σερί 2-6 πήρε το σετ.

Στο δεύτερο σετ ο Ηλυσιακός πέρασε μπροστά 10-7 και 13-11, και έφτασε να προηγείται 18-17 για να ισοφαρίσει 19-19 ο ΖΑΟΝ και να πάρε τελικά το σετ 25-21.

Στο τρίτο σετ οι ομάδες πήγαιναν κοντά ως το 14-13 αλλά με πλασέ της Τσατσούρι έφυγε μπροστά ο ΖΑΟΝ 15-13 για να πάρει τάιμ άουτ ο Ηλυσιακός. Ο ΖΑΟΝ ωστόσο συνέχισε να κρατάει το προβάδισμα ώσπου ένα σερί του Ηλυσιακού έφερε το σκορ στο 21-20 και ο Ηλυσιακός ισοφάρισε 22-22. Αλλά ο ΖΑΟΝ κατάφερε τελικά να πάρει το σετ 25-23 καθώς ο Ηλυσιακός έκανε 2 λάθη σε κρίσιμα σημεία.

Στο τέταρτο σετ το καλό σερβίς του Ηλυσιακού έφερε την ομάδα να προηγείται 7-10. Ο ΖΑΟΝ ισοφάρισε μετά από καλές επιθέσεις και λάθη του Ηλυσιακού και να περάσει μπροστά 14-13 με την Οικονομοπούλου. Οι ομάδες συνέχισαν πολύ κοντά ως το 19-19 όταν με λάθος άμυνα του Ηλυσιακού έγινε το 21-19, ο ΖΑΟΝ κατάφερε να περάσει μπροστά στο +3 στο 24-21, ο Ηλυσιακός πλησίασε για λίγο αλλά με άσο της Οικονομοπούλου ο ΖΑΟΝ πήρε το σετ 25-23.

ΤΑ ΣΕΤ: 22-25, 25-21, 25-23, 25-21

ΖΑΟΝ (Μπλάμη): Τσατσούρι, Οικονομοπούλου, Κόνιαρη, Κτιστάκη, Καπέλου, Μπαφατάκη, Σκυθιώτη (λ) / Νικολέτου (λ), Μολδοβανίδη, Ντόνα

Ηλυσιακός (Λιώσης): Μιχαήλ, Μπίλλια, Ράγκου, Τσέλιου, Χανδρή, Χαμπηλομάτη, Θύμο (λ) / Γκιαούρη (λ), Αναγνώστου, Μπέμπη, Χριστοδούλου