Logo
Εκτύπωση αυτής της σελίδας

Πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα για τον Ασκληπιό

Την πρώτη του νίκη έκανε στο πρωτάθλημα της Α2 ο Ασκληπιός με αντίπαλο τη νεανική ομάδα του ΓΣ Δράμας.

Έπρεπε να περιμένει την τρίτη αγωνιστική για να γευτεί τη χαρά της νίκης ο Ασκληπιός που ξεπέρασε το εμπόδιο της Δράμας με σκορ 3-1 και πραγματοποίησε μια πολύ καλή , αν και αγχωτική σε κάποια διαστήματα, εμφάνιση.

Στο 1ο σετ δεν άφησαν κανένα περιθώριο στην ομάδα της Δράμας ,πήραν από την αρχή τα ηνία του αγώνα και αποδίδοντας καλό βόλεϊ ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ 4-1, 8-3, 13-9, 20-11 για να πάρουν τελικά το σετ με 25-15.

Στο 2ο σετ η ομάδα της Δράμας πίεσε στο σέρβις και ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ 6-5, 13-12, 15-16 και εκμεταλλευόμενη την κακή υποδοχή του Ασκληπιού πήρε κεφάλι στο σκορ 19-21, 20-23. Τα κορίτσια του Ασκληπιού αντέδρασαν και κυνήγησαν το σκορ ισοφαρίζοντας σε 24-24 και έδωσαν ένα δραματικό τόνο στο σετ. Τελικά το έχασαν με 24-26.

Στο 3ο σετ δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης, μπήκαν μπροστά στο σκορ και διατηρούσαν σταθερά μια διαφορά 5-7 πόντων για να πάρουν τελικά το σετ με 25-16.

Η ίδια εικόνα και στο 4ο σε 5-1, 8-2, 18-10 για να πάρουν τελικά το σετ με 25-15 και τη νίκη με 3-1 σετ.

Πήραν έτσι μια βαθιά ανάσα και ατενίζουν πλέον με αισιοδοξία το μέλλον.