Πήρε ανάσα ο Αστέρας Αγίου Δημητρίου, υποβιβάζεται ο Νηρέας

Το ντέρμπι των ουραγών κατέκτησε ο Αστέρας Δημητρίου επικρατώντας 3-0 σετ του Νηρέα Καρδαμύλων.

Καθόλου εύκολη δεν ήταν η νίκη του Αγίου Δημητρίου καθώς ο Νηρέας πρόβαλε μεγάλη αντίσταση, μάλιστα προηγήθηκε στα δύο πρώτα σετ για αρκετή ώρα και μόνο διορθώνοντας τα λάθη του ο Άγιος Δημήτριος κατάφερε να περάσει μπροστά και να τα κατακτήσει. Μεγάλη ευκαιρία έχασε ο Νηρέας στο τρίτο σετ για να μειώσει το σκορ όταν και προηγήθηκε 24-21 εδώ άρχισε να κάνει λάθη, ο Άγιος Δημήτριος κατάφερε να ισοφαρίσει να περάσει μπροστά να ακολουθήσουν νέες ισοφάρισεις και απανωτές ανατροπές στο σκορ για να πάρει τελικά το σετ ο Αστέρας 27-25 πανηγυρίζοντας το έξαλλα.

Ο αγώνας χαρακτηρίστηκε από πάρα πολλά λάθη από την πλευρά του Αστέρα Αγίου Δημητρίου ιδίως στα δύο πρώτα σετ αλλά και από πολύ καλές φάσεις διάρκειας μεγάλες άμυνες μπλοκ και επιθέσεις στην προσπάθεια των δύο ομάδων να πάρουν πόντους.

Μετά τη νίκη αυτή ο Αστέρας σε 20 αγώνες έχει 15 βαθμούς ενώ ο Νηρέας που δεν έχει πλέον πιθανότητες να μείνει στην κατηγορία έμεινε στους 8.

Απομένουν μόνο δύο αγωνιστικές για να ολοκληρωθεί το πρωτάθλημα με τον Αστέρα Αγίου Δημητρίου να φιλοξενεί τον Μεσσηνιακό και το Νηρέα την Ένωση Βύρωνα με κοινή ώρα έναρξης στις 4:00. Η ομάδα του Χατζηαντωνίου διατηρεί ακόμα τις ελπίδες της κι ελπίζει σε ένα θαύμα για να μπορέσει να κρατηθεί στην κατηγορία καθώς υποβιβάζονται 4 ομάδες.