Ξεχώρισε η Τοντάι

Αρχίζουν τα πλέι οφ της River State για Πατέλη και West Virginia Tech

Λιγότερος από ένας μήνας απέμεινε για την χειμερινή διακοπή στα κολεγιακά πρωταθλήματα βόλεϊ των ΗΠΑ (ΝCAA, NAIA) και οι ελληνίδες αθλήτριες μαζί με τα πανεπιστήμια τους ετοιμάζονται για τα πλέι οφ των περιφερειών τους.

Το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε η Αριστέα Τοντάι ήταν από τις διακριθείσες αθλήτριες. Η 19χρονη κεντρική αγωνίστηκε βασική με το North Carolina στα ματς με Duke και Wake Forest και σημείωσε 15 πόντους στα δύο παιχνίδια, έχοντας καλό ποσοστό στην επίθεση.

Αξίζει να σημειωθεί ότι το δεύτερο ματς εξελίχθηκε σε γιορτή για το North Carolina, αφού ο τεχνικός Joe Sagula συμπλήρωσε 800 νίκες στην 37χρονη καριέρα του.

Η πρώτη που μπαίνει στη... μάχη των πλέι οφ από πλευράς Ελληνίδων είναι η Κωνσταντίνα Πατέλη που την περασμένη εβδομάδα πήρε άλλο ένα ατομικό βραβείο –για 5η φορά φέτος- ως καλύτερη πασαδόρος της περιφέρειας.

Το West Virginia Tech University κατέλαβε την 3η θέση στην Ανατολή της River State και θα αγωνιστεί απέναντι στο Brescia με στόχο να περάσει στα ημιτελικά.

Αναλυτικά οι επιδόσεις των Ελληνίδων αθλητριών στο NCAA και το NAIA το διάστημα 3-4/11:

Ευφροσύνη Αλεξάκου και Αριάδνη Καθάριου

Το St. John's (21-9) σημείωσε μία ήττα και μία νίκη το περασμένο Σαββατοκύριακο στο NCAA. Στο ντέρμπι της περιφέρειας Big East έχασε 3-0 (25-22, 25-12, 25-22) από την πρωτοπόρο ομάδα του Creighton που σημείωσε την 14η συνεχόμενη νίκη του, ενώ κέρδισε 3-1 (25-15, 25-18, 29-31, 25-14) το Providence.

Η Αλεξάκου στο πρώτο ματς πέτυχε 8 πόντους με 8/22 επιθέσεις και 10 άμυνες με το St. John's να έχει σημαντικό πρόβλημα τόσο στο σερβίς, όσο και στο μπλοκ, στοιχεία που έκριναν το ματς, αφού η διαφορά με το Creighton (9ο φαβορί για τον τίτλο, βάσει ψηφοφορίας των προπονητών) ήταν 8-0 άσσοι και 23-5 μπλοκ!

Στο δεύτερο παιχνίδι η Αλεξάκου ήταν κορυφαία και πρώτη σκόρερ με 24 πόντους (21/42 επιθέσεις, 2 άσσους, 2 μπλοκ, 10 άμυνες), ενώ σε ένα σετ αγωνίστηκε και η Καθάριου.

Γεωργία Τσελέπη- Χρυσάνθη Σταματίου

Εντυπωσιακά εγκαίνια με νίκη στο νέο ανακατασκευασμένο κλειστό του γήπεδο, το Fifth Third Arena έκανε το Cincinnati (21-6).

Η ομάδα των Τσελέπη και Σταματίου νίκησε 3-0 (25-23, 25-12, 25-17) το Wichita State και 3-0 (25-23, 25-15, 25-15) το Tulsa.
Πλέον ακολουθεί το μεγάλο ντέρμπι με το UCF που θεωρείται πολύ κρίσιμο για τον τίτλο στην περιφέρεια ΑAC.

Μαρίνα Μαρκάκη

Εννιά σερί ήττες συμπλήρωσε το NJIT (4-26), αφού έχασε 3-2 (17-25, 20-25, 25-22, 17-25, 17-25) από το Jacksonville και 3-0 (13-25, 18-25, 23-25) από το Stetson. Η 18χρονη κεντρική συμμετείχε σε δύο σετ κάθε αγώνα, σημειώνοντας συνολικά 7 πόντους.

Έλενα Καρακάση

Τρίτη σερί νίκη για το Syracuse (15-7), αφού μετά την επικράτηση επί των Louisville και Boston College επικράτησε και 3-1 (25-16, 23-25, 25-20, 25-10) του Virginia Tech με την 18χρονη πασαδόρο να έχει συμμετοχή σε ένα σετ.

Σε αυτό το ματς το μπλοκ του Syracuse πήρε... φωτιά με 19 τον αριθμό έναντι μόλις ενός του Virginia Tech!

Κωνσταντίνα Πατέλη
Το West Virginia Tech University (27-9) της 20χρονης πασαδόρου είχε μία ήττα και μία νίκη στο Πίτσμπουργκ απέναντι σε Point Park (2-3, 25-23, 22-25, 27-25, 19-25, 6-15) και Carlow (3-1, 25-18, 25-14, 19-25, 25-13) αντίστοιχα για το ΝΑΙΑ.

Η Πατέλη αγωνίστηκε στο πρώτο ματς έχοντας 31 πάσες- ασίστ και 1,5 πόντο, ενώ στον δεύτερο αγώνα είχε 7 πόντους και 39 πάσες- ασίστ.

Την προηγούμενη εβδομάδα η ελληνίδα αθλήτρια αναδείχθηκε για 5η φορά φέτος πασαδόρος της εβδομάδας στην περιφέρεια River State.

Αυτά τα δύο παιχνίδια ήταν τα τελευταία για το West Virginia Tech University στην κανονική περίοδο και πλέον ακολουθεί η τελική φάση της Περιφέρειας που θα διεξαχθεί στο Kokomo 9-10 Νοεμβρίου.

Εκεί θα αγωνιστούν οι τέσσερις ομάδες της Ανατολής (IU East 23-8, Point Park 19-11, WVU Tech 27-9, Rio Grande 9-22) και οι τέσσερις της Δύσης (Kokomo 31-4, Brescia 21-15, IU Southeast 25-7, Asbury 19-13).

Συγκεκριμένα θα παίξουν στα προημιτελικά Kokomo- Rio Grande, IU East- Asbury, Point Park- IU Southeast και Brescia- WVU Tech.

Κατερίνα Παπάζογλου

Το Temple University (5-20) δεν κατάφερε να επιστρέψει στα καλά αποτελέσματα το περασμένο Σαββατοκύριακο, αφού μετά την ήττα από το USF έχασε και από το UCF με 3-1 (25-14, 25-20, 17-25, 31-29). Η 20χρονη ακραία αγωνίστηκε στα τρία σετ, έχοντας 10 πόντους με 10/23 επιθέσεις.

Είναι πάντως χαρακτηριστικό ότι το UCF είχε εξαιρετικό μπλοκ με 18 πόντους έναντι 6 του Temple.

Αριστέα Τοντάι

Έχοντας... φόρα από την νίκη της χρονιάς επί του Pitt το Duke νίκησε 3-0 (25-23, 25-23, 26-24) το North Carolina (6-17) που έδειξε μαχητικό πρόσωπο, χάνοντας οριακά όλα τα σετ.

Πάντως για την ομάδα της Αριστέας Τοντάι το αρνητικό ρεκόρ σταμάτησε στα 10 ματς, αφού την επόμενη ημέρα επικράτησε 3-0 (25-22, 25-20, 26-24) του Wake Forest. Η 19χρονη κεντρική ήταν πολύ καλή και στα δύο παιχνίδια, σημειώνοντας 7,5 πόντους σε κάθε παιχνίδι με 6/9 επιθέσεις, 3 μπλοκ στον πρώτο αγώνα και 4/9 επιθέσεις, 6 μπλοκ στον δεύτερο αγώνα.

Μαριαλένα Μπαμπίρη

Το Lyon College (17-18) μετά από τέσσερις ήττες, έδειξε... σφυγμό επικρατώντας 3-0 (25-15, 25-15, 25-17) του Stephens College, ωστόσο την επόμενη ημέρα ήρθε η ήττα με 3-0 (14-25, 10-25, 13-25) από το Columbia College που είναι 4ο φαβορί για τον τίτλο στο NAIA, σύμφωνα με την Ένωση Προπονητών. Σημαντικό είναι πως στο δεύτερο παιχνίδι έκανε έστω και για ένα σετ την επανεμφάνιση της η 18χρονη κεντρική.

Ηρώ Χούντα

Στο 13-0 σταμάτησε το εντυπωσιακό σερί νικών του Virginia Commonwealth University (17-8). Η ομάδα της Ηρούς Χούντα αυτό το Σαββατοκύριακο αρχικά επικράτησε 3-0 (25-23, 26-24, 25-14) του George Washington, ενώ στην συνέχεια έχασε 3-0 (23-25, 24-26, 17-25) από το George Mason

Ζωή Φάκη

Μια κακή παρένθεση ήταν η ήττα από το Duke για το Pitt (25-21) που γρήγορα συνήλθε και επέστρεψε στις επιτυχίες, επικρατώντας εύκολα 3-0 (25-12, 25-19, 25-19) του Georgia Tech και 3-1 (26-24, 25-22, 19-25, 25-16) του Clemson με την 20χρονη διαγώνιο να πετυχαίνει δύο πόντους στα δύο σετ που αγωνίστηκε.

Το εντυπωσιακό στο δεύτερο ματς ήταν πως το Clemson ήταν καλύτερο σχεδόν σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες. Στους συνολικούς πόντους (72-70), στις επιθέσεις (55-53), στους άσσους (6-5) και στα μπλοκ (13-10), αλλά... κατάφερε να χάσει από το Pitt λόγω των λαθών του στο σερβίς (13 έναντι 3)!

Αλεξάνδρα Δροσοπούλου

Μετά τις δύο σερί ήττες της περασμένης εβδομάδας και άλλη μία εντός έδρας με 3-0 (25-22, 28-26, 25-20) από το Northern Kentucky, το University of Illinois Chicago (16-11) επέστρεψε στις επιτυχίες κερδίζοντας 3-0 (25-23, 23-25, 25-20, 25-14) το Youngstown State στο Οχάιο.

Όλγα Ζαμπάτη
Το Oklahoma (13-10) έχασε για δεύτερη συνεχόμενη εβδομάδα αυτή την φορά με 3-1 (25-20, 34-36, 27-25, 25-21) από το Baylor.

Δήμητρα Τζιαρλή
Περισσότερο σαν... λύτρωση θα μοιάζει η χειμερινή διακοπή για το LA Tech (6-21), αφού βρίσκεται σε «ελεύθερη πτώση» εδώ και αρκετές εβδομάδες, έχοντας πλέον 11 σερί ήττες, η τελευταία με 3-1 (20-25, 25-18, 25-12, 25-19) από το UTSA.