Το πανόραμα της 2ης αγωνιστικής σε Τσεχία και Σλοβακία

Το «δύο στα δύο» έκαναν Γερμανία, Βέλγιο και Ιταλία στο Ευρωπαϊκό πρωταθλημα κάτω των 18 που διεξάγεται στην Τσεχία και την Σλοβακία.
Για τον 1ο όμιλο, η Εθνική μας ομάδα των Παίδων πέτυχε την πρώτη της νίκη στο τουρνουά επί της Τουρκίας με 3-1, η Γερμανία επικράτησε με 3-1 της Λευκορωσίας, ενώ η Βουλγαρία νίκησε με 3-2 την οικοδέσποινα Τσεχία.
 Αποστολή ΠΣΑΤ: Παναγιώτης Χαραλάμπους
Για τον 2ο όμιλο, Ιταλία και Βέλγιο «ζευγάρωσαν» τις νίκες τους κόντρα σε Ρωσία (3-1) και Ουκρανία (3-0), ενώ η Γαλλία νίκησε χωρίς να δυσκολευτεί την οικοδέσποινα Σλοβακία με 3-0 σετ.
 
Τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα:
 
Α' Όμιλος (Ζλιν, Τσεχία)
 
1η αγωνιστική - 7 Απριλίου
 
Λευκορωσία – Τουρκία 1-3 (18-25, 23-25, 25-19, 22-25)
Τσεχία – Ελλάδα 3-0 (25-21, 25-17, 25-19)
Βουλγαρία – Γερμανία 0-3 (17-25, 28-30, 18-25)
 
2η αγωνιστική - 8 Απριλίου
 
Ελλάδα – Τουρκία 3-1 (19-25, 25-22, 26-24, 25-17)
Τσεχία – Βουλγαρία 2-3 (19-25, 25-21, 18-25, 25-18, 9-15)
Γερμανία – Λευκορωσία 3-1 (25-19, 29-31, 25-19, 25-19)
 
3η αγωνιστική - 9 Απριλίου
 
Βουλγαρία – Ελλάδα (16.00)
Λευκορωσία – Τσεχία (18.30)
Τουρκία – Γερμανία (21.00)
 
4η αγωνιστική - 11 Απριλίου
 
Βουλγαρία – Λευκορωσία (16.00)
Τσεχία – Τουρκία (18.30)
Ελλάδα – Γερμανία (21.00)
 
5η αγωνιστική - 12 Απριλίου
 
Τουρκία – Βουλγαρία (16.00)
Λευκορωσία – Ελλάδα (18.30)
Γερμανία – Τσεχία (21.00)
 
Βαθμολογία
1. Γερμανία 6β. (6-1)
2. Τσεχία 4β. (5-3)
3. Τουρκία 3β. (4-4)
4. Ελλάδα 3β. (3-4)
5. Βουλγαρία 2β. (3-5)
6. Λευκορωσία 0β. (2-6)
 
Tα κριτήρια για τη βαθμολογία είναι κατά σειρά:
 
-νίκες
-βαθμοί
-συντελεστής σετ
-συντελεστής πόντων
-αποτελέσματα στους μεταξύ τους αγώνες
 
Α Όμιλος (Κούτσοβ, Σλοβακία)
 
1η αγωνιστική - 7 Απριλίου
 
Ουκρανία-Ιταλία 0-3 (17-25, 22-25, 15-25)
Σλοβακία-Ρωσία 0-3 (23-25, 17-25, 12-25)
Βέλγιο-Γαλλία 3-1 (25-17, 17-25, 25-8, 25-18)
 
2η αγωνιστική - 8 Απριλίου
 
Ιταλία-Ρωσία 3-1 (25-20, 17-25, 25-21, 25-23)
Γαλλία-Σλοβακία 3-0 (25-17, 25-21, 26-24)
Ουκρανία-Βέλγιο 0-3 (17-25, 20-25, 14-25)
 
3η αγωνιστική - 9 Απριλίου
 
Ρωσία-Γαλλία (16.00)
Σλοβακία-Ουκρανία (18.30)
Βέλγιο-Ιταλία (21.00)
 
4η αγωνιστική - 11 Απριλίου
 
Ουκρανία-Ρωσία (16.00)
Βέλγιο-Σλοβακία (18.30)
Ιταλία-Γαλλία (21.00)
 
5η αγωνιστική - 12 Απριλίου
 
Ρωσία-Βέλγιο (16.00)
Γαλλία-Ουκρανία (18.30)
Σλοβακία-Ιταλία (21.00)
 
Βαθμολογία
 
1. Ιταλία 6β. (6-1)
2. Βέλγιο 6β. (6-1)
3. Ρωσία 3β. (4-3)
4. Γαλλία 3β. (4-3)
5. Ουκρανία 0β. (0-3)
6. Σλοβακία 0β. (0-6)
 
Tα κριτήρια για τη βαθμολογία είναι κατά σειρά:

-νίκες
-βαθμοί
-συντελεστής σετ
-συντελεστής πόντων
-αποτελέσματα στους μεταξύ τους αγώνες