Άσχημη εμφάνιση στην πρεμιέρα η Εθνική Εφήβων

Με ήττα από την Τουρκία ξεκίνησε η Εθνική Εφήβων τις υποχρεώσεις της στον προκριματικό όμιλο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος που φιλοξενείται στην πόλη Χιούμενε της Σλοβακίας.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα δεν είχε ποιοτική υποδοχή στα δύο πρώτα σετ με τους Τούρκους να το εκμεταλλεύονται έχοντας υπεροπλία στο μπλοκ (20-7 συνολικά) αλλά αποτελεσματικότητα στην επίθεση (47%-35%). Στο τρίτο σετ η «γαλανόλευκη» άλλαξε την τακτική της στο σέρβις (φλοτ), άρχισε να βρίσκει τα πατήματά της και προηγήθηκε με 18-16. Σε εκείνο το σημείο οι Τούρκοι αντέδρασαν και με σερί 8-2 είχαν τέσσερα σετ-ματς μπολ στην διάθεσή τους.
Η Εθνική όχι μόνο δεν παράτησε το ματς αλλά με δικό της σερί 5-0 έφθασε σε δύο δικά της σετ μπολ (25-24, 26-25). Οι αντίπαλοί μας τελικά είχαν τον τελευταίο λόγο όταν με τρεις συνεχόμενους πόντους πήραν το σετ και το ματς.

«Ξέραμε ότι είχαμε να αντιμετωπίσουμε μια πολύ ψηλή ομάδα, μια πολύ καλή ομάδα που πιστεύω ότι θα είναι στο βάθρο του πρωταθλήματος. Μας σταμάτησαν στο μπλοκ, εμείς δεν παίξαμε γρήγορα και είχαμε χαμηλά ποσοστά στην επίθεση. Για μας πάντως το πιο σημαντικό παιχνίδι είναι το επόμενο με την Σλοβακία όπου θα μας δώσει και την πρόκριση» σχολίασε μετά το τέλος του ματς ο ομοσπονδιακός τεχνικός Παναγιώτης Λακασάς.

Τα σετ: 0-3 (19-25, 15-25, 26-28)

*Οι πόντοι της Ελλάδας προήλθαν από 3 άσσους, 28 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και της Τουρκίας προήλθαν από 3 άσσους, 35 επιθέσεις, 20 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων.

ΕΛΛΑΔΑ (Λακασάς): Γεωργίου 1 (μπλοκ), Ζαΐμης 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Καπετανίδης 9 (9/23 επ., 24% υπ. - 0% άριστες), Μούχλιας 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ), Κωτσάκης 5 (4/17 επ., 1 μπλοκ, 44% υπ. - 25% άριστες), Ράπτης 16 (12/30 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Τζιάβρας (λ, 84% υπ. - 37% άριστες), Μακρυγιάννης (57% υπ. - 43% άριστες), Μελιγγιώτης, Χατζηνικολάου.

ΤΟΥΡΚΙΑ (Ονέρ): Μπαλτάτσι 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ), Γιλμάζ 13 (11/23 επ., 2 μπλοκ, 45% υπ. - 36% άριστες), Λαγκουμντζίγια 16 (10/23 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Μπουλμπούλ 11 (4/9 επ., 7 μπλοκ), Οζτεκίν 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Αβτσί 7 (5/11 επ., 2 μπλοκ, 65% υπ. - 35% άριστες) / Ουτς (λ, 62% υπ. - 31% άριστες), Μπουγιουκγκόζ 1 (1/1 επ.), Σαχίν 4 (1/3 επ., 3 μπλοκ).