Πρώτη νίκη με την Ουκρανία η Εθνική Ανδρών

Την πρώτη της νίκη εναντίον της Ουκρανίας στα τρία τελευταία της φιλικά προετοιμασίας ενόψει των αγώνων του προκριματικού ομίλου για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα σημείωσε στο "Μ. Παρασκευόπουλος" της Αλεξανδρούπολης η Εθνική ανδρών.

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου επικράτησε 3-1 σετ (25-18, 25-18, 24-26, 28-26) των Ουκρανών με την εμφάνιση της να ικανοποιεί τους 400 φίλους του αθλήματος που βρέθηκαν στο γήπεδο. Η "γαλανόλευκη" με βασικούς τους Φιλίποφ, Ζουπάνι, Δαλακούρα, Πετρέα, Πρωτοψάλτη, Πελεκούδα και Ζήση ήταν άψογη μέχρι το 19-14 του τρίτου σετ. Σε εκείνο το σημείο κάποια λάθη έδωσαν το δικαίωμα στους Ουκρανούς να μπουν στο σετ. Η Εθνική έχασε ματς μπολ στο 24-23 με τους Ουκρανούς να "γράφουν" σερί 3-0 και με μπλοκ στον Πετρέα να μειώνουν σε 2-1 σετ με 26-24.

Θρίλερ ήταν και το τέταρτο σετ. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι μέχρι τον 18ο πόντο. Η Εθνική ξέφυγε με 3 πόντους 22-19, αλλά οι Ουκρανοί απάντησαν και ισοφάρισαν. Στο ράλι πόντων που ακολούθησε ο Πρωτοψάλτης έδωσε τη λύση για το 28-26 και τη νίκη με 3-1 σετ για την Εθνική.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ήταν καλύτερο σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες και υπέπεσε σε 9 λάθη λιγότερα (29 έναντι 38) από τον αντίπαλό του, ενώ οι παίκτες του Ανδρεόπουλου είχαν υψηλά ποσοστά στην επίθεση με 58% αποτελεσματικότητα (51/88 επ.).

Πρώτος σκόρερ ήταν ο Νίκος Ζουπάνι με 19 πόντους με το εντυπωσιακό 70% στην επίθεση (19/27 επ.) και τον ακολούθησε ο Θανάσης Πρωτοψάλτης με 15. Διψήφιο αριθμό πόντων είχε και ο αρχηγός Γιώργος Πετρέας με 11 πόντους, εκ των οποίων οι 4 από μπλοκ.

Τα σετ: 3-1 (25-18, 25-18, 24-26, 28-26)

ΕΛΛΑΔΑ (Ανδρεόπουλος): Ζουπάνι 19 (19/27 επ.), Φιλίποφ 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Πετρέας 11 (6/9 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Πελέκούδας 8 (5/14 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 15 (12/23 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 52% υπ. - 24% άριστες), Δαλακούρας 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ, 30% υπ. - 17% άριστες) / Ζήσης (λ, 71% υπ. - 43% άριστες), Δαρίδης (λ), Ράπτης 2 (2/3 επ.), Κοκκινάκης (50% υπ. - 50% άριστες), Τακουρίδης.

ΟΥΚΡΑΝΙΑ (Κράστινς): Βιεσκί 9 (6/15 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ντροζντ 6 (6/14 επ.), Τεριομένκο 10 (7/13 επ., 3 μπλοκ), Κόβαλτσουκ 1 (1/1 επ.), Ιερετσένκο 7 (7/21 επ., 59% υπ. - 38% άριστες), Κλιάμαρ 10 (6/17 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 50% υπ. - 28% άριστες) / Φομίν (λ, 56% υπ. - 28% άριστες), Μπρόβα (λ), Ντιντένκο 2 (2/3 επ.), Κοβάλοφ 2 (2/4 επ., 70% υπ. - 50% άριστες), Τέβκουν 12 (12/18 επ.).

Εκτός αποστολής έμειναν Ραφαήλ Κουμεντάκης, Παρασκευάς Τσέλιος, Σταύρος Κασαμπαλής, Κώστας Καπετανίδης και ο νεαρός Χαράλαμπος Ανδρεόπουλος. Το Σάββατο στις 20.00 οι δύο ομάδες θα βρεθούν στο ίδιο γήπεδο για το δεύτερο φιλικό παιχνίδι.