Μεγάλη πρόκριση της Εθνική Γυναικών στο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα

Με μια από τις καλύτερες εμφανίσεις των τελευταίων ετών η Εθνική πέρασε άνετα το εμπόδιο της Ουκρανίας στο «Palace of Sports Yunost» στο Ζαπορόζιε, φθάνοντας στην τρίτη συνεχόμενη νίκη της στον τρίτο όμιλο των προκριματικών του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.
Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα επικράτησε 3-0 σετ (25-18, 25-19, 25-19) της αήττητης στα δύο πρώτα ματς Ουκρανίας, έφθασε τους 9 βαθμούς στον όμιλο με τρία τρίποντα και 9-0 σετ και πλέον περιμένει μόνο την μαθηματική επιβεβαίωση για να προκριθεί μετά το 2001 στην τελική φάση του κορυφαίου ευρωπαϊκού ραντεβού. Η Εθνική ήταν ΟΜΑΔΑ με κεφαλαία γράμματα. Δεν υστέρησε σε κανέναν τομέα. Είχε τοπ σκόρερ την εκπληκτική Ανθή Βασιλαντωνάκη (24π., 22/41 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ) με την Όλγα Στράντζαλη (17π. 13/26επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ) να την ακολουθεί στο σκοράρισμα.

Η «γαλανόλευκη» είχε 11-1 μπλοκ και 7-2 άσσους ενώ στην επίθεση μέτρησε 48% αποτελεσματικότητα έναντι 40% της αντιπάλου της. Ώριμο μοίρασμα για ένα ακόμη παιχνίδι από την Χριστοδούλου και βοήθεια στην πίσω ζώνη από την Αρτακιανού. Γενικά δεν υπήρχε κοπέλα που να υστέρησε στον θρίαμβο της Εθνικής ομάδας.

Ανθή και 0-1

Εκπληκτική η Εθνική στο πρώτο σετ, δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στην Ουκρανική ομάδα. Με οδηγό την Ανθή Βασιλαντωνάκη, που έκανε από τα καλύτερα σετ της καριέρας της (10 πόντους με 9/14 επιθέσεις), με αποτελεσματικό σέρβις (4 άσσοι) και υπομονή στο μπλοκ (4 πόντοι) και στην άμυνα η «γαλανόλευκη» η ομάδα του Ναράνχο ανέβαζε σταδιακά την διαφορά. Το 9-6 της Εθνικής έγινε 16-10 και 22-15 με το σετ να κλείνει άνετα με 25-18 (21΄) με εντυπωσιακό μπλοκ.

Με Όλγα το 0-2

Αποτελεσματική, απλή και ουσιαστική εμφανίστηκε η Εθνική και στο δεύτερο σετ. Η αντεπίθεση των κοριτσιών του Ναράνχο ξεκίνησε όταν βρέθηκε πίσω στο σκορ με 8-7. Στο σημείο εκείνο «έγραψε» σερί 5-0 ανεβάζοντας στροφές στο σερβίς και στο μπλοκ (7-1 οι κερδισμένοι μπλοκ). Η Ουκρανία μείωσε προς στιγμήν στο 16-14 αλλά εκεί η Εθνική έκανε την τελευταία της επίθεση και με νέο σερί 5-0 (μπλοκ Λαμπρούση) έφθασε στο 21-14 για να κλείσει το σετ με 25-19. Μεγάλο σετ για την Όλγα Στράντζαλη που πήρε 10 πόντους και έγινε παρτενέρ της Βασιλαντωνάκη στην επίθεση.

Νίκη με 0-3

Το ρεσιτάλ της Εθνικής συνεχίστηκε και στο τρίτο σετ. Η ομάδα του Ναράνχο παίζοντας ολοκληρωτικό βόλεϊ με αποτελεσματική επίθεση, μπλοκ αλλά και σερβίς έφθασε πολύ εύκολα στην κατάκτηση του σετ με την Σία Τοτσίδου να περνάει δύσκολες επιθέσεις στο ξεκίνημα και την Μελίνα Εμμανουηλίδου να έχει συνολικά 4 από τα 11 ελληνικά μπλοκ (3 είχε η Λαμπρούση).

Τα σετ: 0-3 (18-25, 19-25, 19-25)

*Οι πόντοι της Ουκρανίας προήλθαν από 2 άσσους, 38 επιθέσεις, 1 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων και της Ελλάδας προήλθαν από 7 άσσους, 43 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων.

ΟΥΚΡΑΝΙΑ (Γεγκιαζάροφ):  Ντούντνικ 9 (9/22 επ., 38% υπ. - 13% άριστες), Κάρπετς 5 (4/9 επ., 1 μπλοκ), Ντενίσοβα 11 (10/22 επ., 1 άσσος, 24% υπ. - 10% άριστες), Ντόρσμαν 1 (1/4 επ.), Κόντολα 6 (5/16 επ., 1 άσσος, 42% υπ. - 21% άριστες) / Νιέμτσεβα (λ, 46% υπ. - 38% άριστες), Τρούσκινα 1 (1/7 επ.), Κραΐντουμπα 8 (8/13 επ.), Κιριτσένκο.

ΕΛΛΑΔΑ (Ναράνχο): Λαμπρούση 4 (1/2 επ., 3 μπλοκ), Στράντζαλη 17 (13/26 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 39% υπ. - 15% άριστες), Βασιλαντωνάκη 24 (22/41 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τοτσίδου 7 (5/16 επ., 2 άσσοι, 20% υπ. - 20% άριστες), Χριστοδούλου 4 (2/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 5 (1 άσσος, 4 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 60% υπ. - 33% άριστες).