Επική ανατροπή και πρόκριση για την Εθνική

Θρίαμβος της Εθνικής ανδρών στο Μπακού.

Η «γαλανόλευκη» αν και βρέθηκε να χάνει με 2-0 σετ από το Αζερμπαϊτζάν, γύρισε, με τις αλλαγές του κόουτς Ανδρεόπουλου, το ματς, το κέρδισε με 3-2 σετ και ταυτόχρονα, με την τέταρτη συνεχόμενη νίκη στον 7ο όμιλο εξασφάλισε και μαθηματικά, την πρόκριση στην τελική φάση του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος του 2019.

«Χρυσές» αλλαγές για την Εθνική οι Στιβαχτής (4 άσσοι) και Κοκκινάκης που μπήκαν στο 3ο σετ και άλλαξαν το ροή του ματς. Πρωταγωνιστής του αγώνα ο Θανάσης Πρωτοψάλτης που έκανε ματς καριέρας με 19 πόντους και απίστευτο ρεπορτόριο στην επίθεση. Πρώτος σκόρερ της Εθνικής ήταν ο Ζουπάνι με 21 πόντους, 13 είχε ο Κοκκινάκης και 10 ο Πετρέας (4 μπλοκ).

Δεκατέσσερα λάθη και πρώτο χαμένο σετ

Η Εθνική στο πρώτο σετ δεν δούλεψε όπως στα προηγούμενα ματς. Με 14 συνολικά λάθη (9 επίθεση, 5 σέρβις) η ομάδα του Ανδρεόπουλου, χωρίς μπλοκ και σέρβις άνευ ρίσκου, δυσκολεύτηκε να βρει τα πατήματά της με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να το εκμεταλλευτούν. Παρά το πολλά λάθη η Εθνική ήταν μπροστά με 20-19 αλλά εκεί έπαθε το τελικό black out. Οι έξι σερί πόντοι των γηπεδούχων με συνεχόμενα λάθη των διεθνών μας χάρισε το σετ στο Αζερμπαϊτζάν με την Εθνική μας να χάνει το πρώτο της σετ στον όμιλο μετά από 9 συνεχόμενα κερδισμένα.

Με 36% επίθεση, 2-0 το Αζερμπαϊτζάν

Αναποτελεσματική ήταν η Εθνική και στο δεύτερο σετ. Με την αποτελεσματικότητα στην επίθεση να είναι μόλις στο 36% η ομάδα του Ανρεόπουλου δεν μπορούσε να απειλήσει τους γηπεδούχους. Με το 2ο μπλοκ του Πετρέα η Εθνική προηγήθηκε 12-9 και 17-15 με νέο stop πάνω στο φιλέ. Ο κόουτς της Εθνικής έριξε στο ματς Κοκκινάκη (αντί Φράγκου) και Ράπτη (αντί Ζουπάνι) με το Αζεμρπαϊτζάν να ανεβάζει ρυθμούς και να παίρνει συνεχόμενους πόντους από τα ελληνικά λάθη. Το μπλοκ δεν μπορούσε να τον Ιμπρχίμοφ με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να γράφουν σερί 5-2 και το 20-20 να γίνεται 25-22 και 2-0 σετ. Στο 24-22 ο Πρωτοψάλτης έχασε κόντρα επίθεση που θα μπορούσε να μειώσει στον πόντο την διαφορά. Δέκα τα λάθη στο δεύτερο σετ για την «γαλανόλευκη» που δεν είχε ρυθμό και νεύρο.

Με Κοκκινάκη και Στιβαχτή μείωσε η Εθνική

Στο τρίτο σετ ο Ανδρεόπουλος αποφάσισε να αλλάξει σχήμα. Με πασέρ τον Στιβαχτή και ακραίο τον Κοκκινάκη η Εθνική βρήκε ζωντάνια και αποτελεσματικότητα στην επίθεση. Στο 15-15 ο Ζουπάνι χάλασε με τα σερβίς του την υποδοχή του Αζερμπαϊτζάν, ο Κοκκινάκης βρήκε πόντους και η Εθνική προηγήθηκε 18-15. Τη σκυτάλη στο σκοράρισμα πήρε ο Πρωτοψάλτης, ο οποίος με 4 συνεχόμενους πόντους έδωσε το πρώτο σετ (24-21) μπολ στην Εθνική. Το σετ έκλεισε με 25-22.

Ισοφάριση με Πρωτοψάλτη

Η μορφή του αγώνα δεν άλλαξε στο τέταρτο σετ. Το σχήμα με πασέρ τον Στιβαχτή και ακραίο τον Κοκκινάκη λειτούργησε τέλεια με τον Πρωτοψάλτη να επιβεβαιώνει την πρωτιά που κατέχει στους πιο αποτελεσματικούς επιθετικούς της διοργάνωσης. Ο ακραίος της Φριντρισχάφεν ήταν πρωταγωνιστής στο σετ και με την ηρεμία των Στιβαχτή και Κοκκινάκη, η Εθνική, χωρίς λάθη πλέον, ήταν διαρκώς στο προβάδισμα. Έφθασε άνετα με 25-18 στην κατάκτηση του 4ου σετ στέλνοντας το ματς στην ρουλέτα του τάι μπρέικ. Εντυπωσιακό το τελείωμα του σετ από τον Κοκκινάκη που πέρασε επίθεση από τριπλό μπλοκ.

Εκπληκτική Εθνική και 3-2

Η ομάδα του Ανδρεόπουλου ήταν ασταμάτητη σε επίθεση και μπλοκ και στο πέμπτο καθοριστικό σετ. Στο 3-3 ο Κοκκινάκης πήγε στο σέρβις και με σερί 6-0 έφυγε στο 9-3 με το σετ και το ματς να τελειώνουν γρήγορα. Η Εθνική έκανε ότι ήθελε στο γήπεδο, οι παίκτες του Αζερμπαϊτζάν απλά παρακολουθούσαν και το επιβλητικό 15-5 ήρθε να σφραγίσει την πρόκριση μετά από το 2009 σε τελική φάση ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Τα σετ: 2-3 (25-20, 25-22, 22-25, 18-25, 05-15)

*Οι πόντοι του Αζερμπαϊτζάν προήλθαν από 3 άσσους, 45 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 42 λάθη αντιπάλων και της Ελλάδας προήλθαν από 7 άσσους, 60 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων.

ΑΖΕΡΜΠΑΪΤΖΑΝ (Γιαλάλοφ): Μπαϊράμοφ 11 (8/23 επ., 3 άσσοι, 59% υπ. - 55% άριστες), Ιμπραχίμοφ 17 (14/33 επ., 3 μπλοκ, 41% υπ. - 38% άριστες), Σαμάντοφ 11 (11/30 επ.), Ομποντνίκοφ 6 (5/11 επ., 1 μπλοκ), Τσερβιάκοφ, Μπαράνοφ 7 (6/10 επ., 1 μπλοκ) / Αλαχβερντίγεφ (λ, 74% υπ. - 58% άριστες), Αμπντουλαγιέφ (λ), Χασανλί, Αγκαζάντε, Καζάτσκοφ, Βασιλένκο.

ΕΛΛΑΔΑ (Ανδρεόπουλος): Ζουπάνι 21 (19/42 επ., 2 μπλοκ), Φιλίποφ 1 (1 άσσος), Πετρέας 10 (6/10 επ., 4 μπλοκ), Πελεκούδας 2 (2/6 επ.), Φράγκος 2 (2/6 επ., 75% υπ. - 50% άριστες), Πρωτοψάλτης 19 (18/36 επ., 1 μπλοκ, 64% υπ. - 64% άριστες) / Ζήσης (λ, 67% υπ. - 47% άριστες), Ράπτης 1 (1/2 επ.), Στιβαχτής 4 (4 άσσοι), Κοκκινάκης 13 (11/18 επ., 2 άσσοι, 70% υπ. - 59% άριστες), Δαλακούρας 1 (1/3 επ., 50% υπ. - 50% άριστες).

Το πρόγραμμα:

1η αγωνιστική - 15 Αυγούστου 2018
Αζερμπαϊτζάν – Σουηδία 3-2 (23-25, 19-25, 26-24, 25-22, 15-10)
Ελλάδα - Λουξεμβούργο 3-0 (25-21, 25-21, 25-20)

2η αγωνιστική - 18 Αυγούστου 2018
Σουηδία - Ελλάδα 0-3 (20-25, 20-25, 16-25)
Λουξεμβούργο - Αζερμπαϊτζάν 2-3 (28-30, 23-25, 25-23, 25-20, 11-15)

3η αγωνιστική - 22 Αυγούστου 2018
Σουηδία - Λουξεμβούργο 3-1 (22-25, 25-14, 25-17, 25-14)
Ελλάδα - Αζερμπαϊτζάν 3-0 (25-14, 25-18, 25-13)

4η αγωνιστική - 25 και 26 Αυγούστου 2018
Λουξεμβούργο - Σουηδία 3-2 (23-25, 19-25, 25-20, 25-22, 15-10)
Αζερμπαϊτζάν - Ελλάδα 2-3 (25-20, 25-22, 22-25, 18-25, 05-15)

-αποτελέσματα στους μεταξύ τους αγώνες

Από τους επτά προκριματικούς ομίλους, στην τελική φάση του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος προκρίνονται οι επτά πρώτοι και οι πέντε καλύτεροι δεύτεροι.