Επιστροφή στις νίκες για την Εθνική γυναικών

Την δεύτερη νίκη της επί της Πορτογαλίας σε διάστημα μίας εβδομάδας πανηγύρισε η Εθνική γυναικών στο κατάμεστο κλειστό του Βραχατίου.

Η «γαλανόλευκη» επικράτησε με 3-1 σετ της ομάδας του Χοσέ Σάντος και έμεινε στο κόλπο για την κατάκτηση της πρώτης θέσης στον όμιλο του Silver European League.

Η Εθνική ξεκίνησε άσχημα το παιχνίδι χάνοντας το πρώτο σετ, το οποίο μπορεί να αποδειχθεί «αγκάθι» σε περίπτωση που υπάρξει ισοβαθμίας στο φινάλε των ομίλων.

Τέσσερις αθλήτριες τελείωσαν το παιχνίδι με διψήφιο αριθμό πόντων, με την Όλγα Στράντζαλη να είναι η τοπ σκόρερ της Εθνικής αλλά και του αγώνα με 15 πόντους. Θετική παρουσία είχε η Μελίνα Εμμανουηλίδου με 12 πόντους, ενώ αλάνθαστη ήταν η Τζίνα Λαμπρούση με 5/5 επιθέσεις και 9 πόντους συνολικά.

Η ροή του αγώνα

Με υψηλό βαθμό συγκέντρωσης ξεκίνησε το παιχνίδι η Πορτογαλία, η οποία είχε σταθερή υποδοχή απέναντι στο ελληνικό σερβίς και η πασέρ Ροντρίγκες έβρισκε λύσεις στην επίθεση από τα άκρα και το κέντρο. Το 8-6 έγινε 17-7 για τις φιλοξενούμενες, με τον Γκιγιέρμο Ναράνχο να έχει ήδη εξαντλήσει τα δύο του τάιμ άουτ. Το σετ τελείωσε με 25-15 για τις αθλήτριες του Χοσέ Σάντος.

Τα σερβίς της Λαμπρούση και της Στράντζαλη έδωσαν το στίγμα από την αρχή του δευτέρου σετ. Η Μερτέκη ανέβασε στροφές στην επίθεση, βελτιώθηκε η ελληνική υποδοχή και η Παπαφωτίου βρήκε λύσεις από την Εμμανουηλίδου και την Λαμπρούση στο κέντρο. Το 11-5 έγινε 11-9, με την Πορτογαλία να μπαίνει ξανά στο σετ με δικό της σερί 4-0. Αυτή η εξέλιξη ανάγκασε τον Γκιγιέρμο Ναράνχο να καλέσει τάιμ άουτ και στην επόμενη φάση η Ελλάδα πήρε το side out με την Μερτέκη. Η διαφορά σταδιακά αυξανόταν και έφθασε και σε διψήφιο αριθμό (24-14). Η Στράντζαλη με άσσο διαμόρφωσε το 25-15 και την ισοφάριση σε 1-1 σετ.

Αρκετές εναλλαγές του σκορ είχαμε στο τρίτο σετ. Το 5-2 της Ελλάδας έγινε 5-6 για την Πορτογαλία με δύο συνεχόμενους άσσους της Τιμ. Το τάιμ άουτ του Ναράνχο ξύπνησε τις αθλήτριες της «γαλανόλευκης» οι οποίες ανέκτησαν και πάλι το προβάδισμα για το 9-6 με τα σερβίς της Βασιλαντωνάκης να βάζουν δύσκολα στην αντίπαλη υποδοχή. Οι φιλοξενούμενες προσπάθησαν να πιέσουν στο σερβίς, όμως Αρτακιανού και Στράντζαλη κράτησαν την υποδοχή και η Παπαφωτίου έβρισκε τις σωστές πάσες στην επίθεση. Η διαφορά για την Εθνική ομάδα ήταν σταθερά στους 4 πόντους (10-6, 12-8, 16-12, 19-15) και η Μερτέκη στην κόντρα επίθεση έβαλε μπροστά στο σκορ την Ελλάδα με2-1 σετ (25-19)

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το τέταρτο σετ για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα. Με σέρβερ την Λαμπρούση, η Εθνική έκανε σερί 6-0 και έβαλε τις βάσεις για τη νίκη. Η Πορτογαλία δυσκολεύτηκε απέναντι στο ελληνικό σερβίς, η διαφορά συνεχώς ανέβαινε και η Εμμανουηλίδου με άσσο τελείωσε το σετ με 25-15 και η Ελλάδα πήρε τη νίκη με 3-1 σετ.

1ο σετ: 3-8, 7-16, 10-21, 15-25
2ο σετ: 8-3, 16-12, 21-14, 25-14
3ο σετ: 8-6, 16-12, 21-17, 25-19
4ο σετ: 8-2, 16-8, 21-13, 25-15

*Οι πόντοι της Ελλάδας προήλθαν από 9 άσσους, 48 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων και της Πορτογαλίας προήλθαν από 6 άσσους, 37 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (15-25, 25-14, 25-19, 25-15)

ΕΛΛΑΔΑ (Ναράνχο): Λαμπρούση 9 (5/5 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Στράντζαλη 15 (13/26 επ., 2 άσσοι, 58% υπ. - 25% άριστες), Μερτέκη 10 (7/23 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 43% υπ. - 13% άριστες), Βασιλαντωνάκη 13 (12/32 επ., 1 άσσος), Παπαφωτίου 4 (1/3 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 12 (9/13 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 35% υπ. - 18% άριστες), Ιακωβίδου (λ), Τοτσίδου 1 (1/3 επ., 12% υπ. - 0% άριστες), Κυπαρίσση.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ (Σάντος): Ντουάρτε 6 (4/6 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ροντρίγκες Β., Χουρστ 10 (8/33 επ., 2 άσσοι, 23% υπ. - 9% άριστες), Ροντρίγκες Α. 9 (4/10 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Καβαλένκα 14 (11/23 επ., 3 μπλοκ), Γκόμες 9 (9/25 επ., 16% υπ. - 10% άριστες) / Ρεσέντε (λ, 45% υπ. - 10% άριστες), Μπάστο (λ), Περέιρα, Ντουράο 1 (1 άσσος), Βάλε 1 (1/4 επ.).