Logo
Εκτύπωση αυτής της σελίδας

Νίκη στο δεύτερο παιχνίδι για την Εθνική ανδρών με τη Σλοβακία

Η Εθνική ανδρών επικράτησε με 3-1 σετ της Σλοβακίας στο «Μελίνα Μερκούρη», στο δεύτερο φιλικό παιχνίδι προετοιμασίας μεταξύ των δύο ομάδων, ενόψει του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος ανδρών (12-29/9).

Με πασαδόρο τον Στιβαχτή, διαγώνιο τον Ζουπάνι (τοπ σκόρερ με 19 πόντους), ακραίους τους Πρωτοψάλτη και Ράπτη, κεντρικούς τον Πελεκούδα με τον Πετρέα και λίμπερο τον Ζήση ξεκίνησε το παιχνίδι ο ομοσπονδιακός προπονητής Δημήτρης Ανδρεόπουλος.
Στο πρώτο σετ η Εθνική βρισκόταν μπροστά στο σκορ και είχε δύο σετ μπολ (24-22, 24-23). Η Σλοβακία με τον Μιτσάλοβιτς στο σερβίς πέρασε μπροστά με 24-25, όμως μία επίθεση του Πελεκούδα και δύο του Πρωτοψάλτη έδωσαν το σετ στην Ελλάδα με 27-25.
Στο δεύτερο σετ, η Εθνική προηγήθηκε με 9-6, όμως γρήγορα η ομάδα του Κράβαρικ προσπέρασε (9-10) και δεν κοίταξε ξανά πίσω της για το 1-1 σετ με 23-25.
Τα εύκολα δύσκολα έκανε στο τρίτο σετ η Ελλάδα, η οποία παρότι προηγήθηκε με +6 (19-13), ισοφαρίστησε σε 22-22. Το σετ κατέληξε στους παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου με 25-23.
Πέντε ματς μπολ χρειάστηκε η Εθνική στο τέταρτο σετ για να τελειώσει το παιχνίδι. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα βρισκόταν συνεχώς μπροστά στο σκορ, έφθασε στο 24-22, όμως στην πέμπτη του προσπάθεια πήρε τη νίκη με επίθεση του Πρωτοψάλτη για το 28-26.
Το τρίτο και τελευταίο φιλικό μεταξύ Ελλάδας και Σλοβακίας θα γίνει το Σάββατο στις 21.00. Η είσοδος στο κοινό είναι ελεύθερη.
Τα σετ: 3-1 (27-25, 23-25, 25-23, 28-26)
*Οι πόντοι της Ελλάδας προήλθαν από 2 άσσους, 57 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων και της Σλοβακίας προήλθαν από 4 άσσος, 59 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.
ΕΛΛΑΔΑ (Ανδρεόπουλος): Ζουπάνι 19 (18/36 επ., 1 μπλοκ), Στιβαχτής, Πετρέας 7 (3/6 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ράπτης 16 (14/32 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 42% υπ. - 17% άριστες), Πελεκούδας 7 (6/10 επ., 1 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 18 (15/29 επ., 3 μπλοκ, 68% υπ. - 36% άριστες) / Ζήσης (λ, 79% υπ. - 42% άριστες), Παπαδόπουλος 1 (1/3 επ.), Κουμεντάκης, Παπαλεξίου.

ΣΛΟΒΑΚΙΑ (Κράβαρικ): Μιτσάλοβιτς 10 (9/25 επ., 1 μπλοκ), Κρίκο 19 (15/30 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 62% υπ. - 31% άριστες), Πάτακ 7 (6/14 επ., 1 μπλοκ, 44% υπ. - 22% άριστες), Κραϊνοβιτς 11 (6/11 επ., 5 μπλοκ), Ζάκο 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Κόνατς 12 (6/9 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ) / Βίτκο (λ, 31% υπ. - 15% άριστες), Πάλγκουτ, Όντροβιτς, Χνατ, Γκαβέρντα 10 (10/16 επ.), Φίρκα 6 (6/7 επ., 50% υπ. - 7% άριστες).