Προκρίθηκε στους "16" ο Φοίνικας

Μετά τον Ολυμπιακό και ο Φοίνικας Σύρου προκρίθηκε στις «16» καλύτερες ομάδες του Τσάλεντζ Καπ για δεύτερη φορά μετά τη σεζόν 2015-16.
Στον επαναληπτικό αγώνα με την νορβηγική Μπέργκεν που έγινε στη Σύρο ο Φοίνικας δεν πήρε μόνο τα δύο σετ της πρόκρισης αλλά και μία ακόμα ευρωπαϊκή νίκη με 3-2 σετ. Ο Φοίνικας στην επόμενη φάση θα αντιμετωπίσει την βουλγαρική Μοντάνα ή την ισραηλινή Χάποελ Κφαρ Σαμπά. Στον πρώτο αγώνα η Μοντάνα νίκησε στο Ισραήλ 3-1 σετ και η ρεβάνς είναι αύριο (21/12, 18.00).

Ο προπονητής του Φοίνικα Όσκαρ Κάσμαρτσικ μετά το 2-1 σετ οπότε και εξασφαλίστηκε η πρόκριση - ο Φοίνικας στον πρώτο αγώνα είχε νικήσει 3-0 σετ - είχε την ευκαιρία να δώσει χρόνο συμμετοχή σε όλους τους αθλητές του.

Οι συριανοί μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, από την αρχή πήραν μία διαφορά τριών πόντων 4-1 και τη διατήρησαν μέχρι και το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (8-5). Ο Γιορντάνοφ με άσο στη συνέχεια έφερε τη διαφορά στο +4 με άσο (9-5). Οι συριανοί συνέχισαν να πιέζουν από τη γραμμή του σέρβις και με τους άσους από τον Γιορντάνοφ και τον Λινζ έφεραν τη διαφορά στο +7 (13-6). Ο Σιλάντερ με επίθεση στην ευθεία μείωσε σε 15-8 και οι φιλοξενούμενοι τρέχουν σερί 0-2. Χαμένο σερβίς από τους φιλοξενούμενους και με τη διαφορά στο +8 (16-8), ο Φοίνικας πήγε στους πάγκους για το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Ο Σιλάντερ με άσο μείωσε σε 16-10 για τους φιλοξενούμενους. Όμως στη συνέχεια η μπάλα σε δικό του σέρβις σταμάτησε στον φιλέ (17-10). Ο Χήρας με μπλοκ έφερε τη διαφορά στο +9 (22-13) και ο Φοίνικας έδειξε να καθαρίζει σχετικά εύκολα το πρώτο σετ. Οι γηπεδούχοι με τον Χήρα έκαναν το 25-15, ενώ στην προηγούμενη φάση τραυματίστηκε ο Σάντφιορ και στη θέση του πέρασε ο Σέθερ.

Με δύο λάθος σέρβις, ένα για κάθε ομάδα ξεκίνησε το δεύτερο σετ και ο Μπιέλλαντ με πρώτο χρόνο έκανε το 1-2. Οι φιλοξενούμενοι έχουν μπει καλά, ήταν μπροστά με 4-5 και ισοφάρισαν σε 6-6, όταν ο Γιορντάνοφ έστειλε τη μπάλα στο φιλέ, από τη γραμμή του σέρβις. Ο Ρένιντ με μπλοκ έφερε και πάλι την ομάδα της Νορβηγίας μπροστά στο σκορ με 7-6. Ο Χάουκας με άσο έφερε τη διαφορά στο +2 για τους Νορβηγούς στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (6-8). Τα δύσκολα έχει βάλει ο Χάουκας στον Φοίνικα από την γραμμή του σέρβις, αφού οι φιλοξενούμενοι αύξησαν την διαφορά στο +4 6-10 και ο Κάσμαρτσικ κάλεσε τάιμ άουτ. Ο Χήρας με άσο μείωσε στο -2 (9-11) για τον Φοίνικα. Ο Πεντίδης με κακή επίθεση έστειλε τη μπάλα πάνω στον φιλέ, η διαφορά και πάλι στο +3 (13-10) για την Viking.

Ο Μπιέλλαντ με άσο έκανε το 16-12 για τους φιλοξενούμενους και οι Νορβηγοί έφεραν τη διαφορά στο +4 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Η διαφορά παραμένει  σταθερά στους πέντε πόντους 16-21 για τους Νορβηγούς.   Ο Χάουκας στην κόντρα έφερε τη διαφορά στο +7 (16-23) και οι φιλοξενούμενοι κοντά στο 1-1. Ο Λάνγκλο με άσο έκανε το 16-24. Ο Σούρδι
μείωσε με επίθεση στην ευθεία σε 17-24. Με το κακο σέρβις του Σούρδι η Viking έφερε το ματς στα ίσα.

Οι φιλοξενούμενοι με αρκετά καλή ψυχολογία μπήκαν δυνατά και στο τρίτο σετ, πίεσαν από την γραμμή του σέρβις και με τον άσο του Μπιέλλαντ πέρασαν μπροστά με 3-4. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με σερί 3-0 ανέτρεψαν τη διαφορά κάνοντας το 6-4 και ο τεχνικός της ομάδας της Νορβηγίας κάλεσε τάιμ άουτ. Ο Λινζ μετά από φάση διαρκείας κατάφερε να τελειώσει τη μπάλα, να πάρει τον πόντο και να στείλει τον Φοίνικας στους πάγκους για το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με το +1 (8-7).  Ο Γιορντάνοφ μετά την πάσα του Μαρούλη και την άμυνα αρχικά του Χήρα, έφερε τη διαφορά με επίθεση στην ευθεία στο +4 για το «Πειρατικό» 14-9. Η λάθος επίθεση από πλευράς φιλοξενούμενων έφερε τον Φοίνικα στο +4 (16-12) στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Ο Γιορντάνοφ με άσο έκανε το 20-14 και ανέβασε τη διαφορά στο +6. Ο Χήρας με μπλοκ το 21-14 και ο Φοίνικας δείχνει να είναι κοντά στο 2-1. Νέος πόντος με πρώτο χρόνο αυτή τη φορά από τον κεντρικό του Φοίνικα (Αλέξανδρο Χήρα) 22-14. Ο Γιορντάνοφ με δύο συνεχόμενους άσους έκανε το 25-14 και ο Φοίνικας έκανε το 2-1 και ουσιαστικά σφράγισε την πρόκριση για τους 16 του Challenge Cup.

Με αρκετές αλλαγές ο Φοίνικας στη σύνθεσή του σ’ αυτό το τέταρτο σετ, καθώς πλέον ότι ακολουθεί είναι τυπικής διαδικασίας και ο τεχνικός της ομάδας της Σύρου θέλησε να δώσει χρόνο συμμετοχής σε αθλητές που μέχρι στιγμής δεν έχουν αγωνισθεί αρκετά. Ο Ηλίας στην πάσα στη θέση του Μαρούλη, ο Σταυρακάκης και ο Στεφανίδης εντός αγωνιστικού χώρου, μαζί με
τον Πεντίδη τον Ζήση και ο Άλβιν Σούρδι ήταν στον αγωνιστικό χώρο. Ο Χίλαντ με πέντε διαδοχικούς άσους έκανε το 2-1, 2-6. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλευόμενοι τη χαλάρωση των Συριανών πήραν διαφορά +7 πόντους (7-14). Ο κ. Κάσμαρτσικ είδε τη διαφορά να ξεφεύγει στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (7-16) και πέρασε εντός αγωνιστικού χώρου τους Γιορντάνοφ,
Πέτερλιν  και Λινζ. Παρά τις αλλαγές η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε και οι φιλοξενούμενοι ήταν σταθερά μπροστά από επτά έως και εννέα πόντους 13-22. Το σετ πήγε στους Νορβηγούς οι οποίοι ισοφάρισαν σε 2-2 μετά το 17-25 και ο νικητής θα κριθεί στο τάιμ μπρέικ.

Το «Πειρατικό» ξεκίνησε με τους… έξι που τελείωσε το τέταρτο σετ, αλλά με αλλαγές παίζει και η Viking. Ο Χάουκας ισοφάρισε σε 3-3, σε ένα σετ όπου οι δύο ομάδες αρχικά πήγαιναν πόντο – πόντο. Ο Χήρας με μπλοκ έφερε τη διαφορά για τον Φοίνικα στο +2 (5-3). Ο Λάνγκλο με άσο και με σερί οι φιλοξενούμενοι 0-3 ανέτρεψαν την εις βάρος τους διαφορά κάνοντας το 6-7.
Οι ομάδες άλλαξε τερέν με τον Φοίνικα να είναι μπροστά με 8-7. Ο Στεφανίδης έφερε τη διαφορά στο +3 (10-7) για το «Πειρατικό» και ο κ. Λίσεθ κάλεσε τάιμ άουτ. Στο -3 (13-10) μείωσαν οι φιλοξενούμενοι, έπειτα το μπλοκ πάνω στον Γιορντάνοφ. Παρόλα αυτά οι Συριανοί στο τέλος του ματς πανηγύρισαν την νίκη – πρόκριση έπειτα και το 15-12 του 5ου σετ.

5ο σετ:  5-3, 10-7, 12-7, 15-12

*Οι πόντοι του Φοίνικα προήλθαν: 12 άσσοι, 11 μπλοκ, 43 επιθέσεις, 47 λάθη αντιπάλων και της Μπέργκεν 14 άσσοι, 8 μπλοκ, 44 επιθέσεις, 36 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (25-15, 18-25, 25-14, 17-25, 15-12) σε 106΄.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Κάσμαρτσικ): Μαρούλης 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Γιορντάνοφ 21 (15/24 επ., 6 άσσους), Λινζ 14 (9/15 επ., 2 άσσους, 3 μπλοκ, 30% υπ.-20% αρ.), Πέτερλιν 7 (6/14 επ., 1 άσσος, 46% υπ.-23% αρ.), Πεντίδης 5 (2/5 επ., 2 άσσους, 1 μπλοκ), Χήρας 12 (5/7 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ), Ζήσης (λ-40% υπ.-31% αρ.), Σούρδι 1 (1/3 επ., 17% υπ.-17% αρ.), Σταυρακάκης (0/1 επ.), Ηλίας (0/1 επ.), Στεφανίδης 4 (4/9 επ.).

ΒΙΚΙΝΓΚ ΜΠΕΡΓΚΕΝ (Λίσεθ): Μόρκεν, Χίλλαντ 21 (15/43 επ., 6 άσσους), Κ. Μπιέλλαντ 14 (11/20 επ., 3 άσσους, 41% υπ.-22% αρ.), Σιλιάντερ 8 (7/18 επ., 1 άσσος, 47% υπ.-20% αρ.), Χάουκας 7 (3/8 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ρένιντ 9 (3/4 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Σάντφιορντ (λ-67% υπ-67% αρ.), Σέθερ (λ-41% υπ.-37% αρ.), Μ. Μπιέλλαντ 1 (1/1 επ.), Λάνγκλο 2 (2
άσσους), Βάλεν 3 (3/5 επ., 55% υπ.-45% αρ.), Κβαμ 1 (1/2 επ.).

Ο τεχνικός της ομάδας της Σύρου Όσκαρ Κάσμαρτσικ είπε: «Ήταν αρκετά καλό παιχνίδι, όπου ο Φοίνικας στο τέλος πανηγύρισε τη νίκη. Είχαμε από το πρώτο ματς το πλεονέκτημα και εδώ θέλαμε να τελειώνουμε με την πρόκριση όσο πιο εύκολα μπορούμε». Για το γεγονός πως μετά το 2-1 προχώρησε σε αρκετές αλλαγές είπε: «Θέλω όλοι οι παίκτες που έχω στη διάθεσή μου να είναι ετοιμοπόλεμοι. Έδειξαν αρκετά καλά στοιχεία και είμαι υπερήφανος για την προσπάθεια που κατέβαλαν. Οι φίλαθλοι από την πλευρά τους είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν ένα ωραίο παιχνίδι με πολύ καλές φάσεις».

Ο προπονητής της TIF Viking Jon Einik Liseth είπε: «Παίξαμε κόντρα σε μία πολύ ισχυρή ομάδα η οποία είχε αποκτήσει ένα σημαντικό πλεονέκτημα από το πρώτο παιχνίδι. Πιστεύω ότι ο Φοίνικας έπαιξε πολύ καλύτερα από ότι στο πρώτο ματς, όμως και εμείς από την πλευρά μας είμαστε ανεβασμένοι πάρα πολύ. Δείξαμε ότι θα μπορούσαμε να
τα πάμε καλύτερα και μετά το 2-1 που βρεθήκαμε πίσω στο σκορ μου κάναμε κάποιες αλλαγές και πήραν χρόνο συμμετοχής αρκετοί αθλητές μου».

Για το νησί της Σύρου και την φιλοξενία και των κατοίκων του νησιού είπε: « Η Σύρος πραγματικά είναι ένα πολύ όμορφο νησί, περάσαμε πολύ καλά και θέλω να πω, πως οι κάτοικοι  μας δέχθηκαν με μεγάλη χαρά. Στις 2-3 μέρες που είμαστε εδώ περάσαμε πολύ καλά και ελπίζω κάποια μέρα να επιστρέψω».

Φωτογραφίες Αντώνης Σολάρης, ρεπορτάζ και φωτό Σταύρος Μαυράκης.