Δεν κατάφερε ο Ολυμπιακός την ολική ανατροπή

Ο πρώτος τελικός του Ολυμπιακού ενάντια στην Μπούρσα ξεκίνησε σε ένα κατάμεστο «Μελίνα Μερκούρη» κάτω από τις ιαχές των φιλάθλων της ομάδας.

Δυστυχώς το άσχημο ξεκίνημα του Ολυμπιακού του στοίχισε τη νίκη καθώς ηττήθηκε με 2-3 σετ παρά τη μεγάλη προσπάθεια να κάνει την ανατροπή καθώς έχανε 2-0. Τώρα θα πρέπει να διεκδικήσει τη νίκη μέσα στην Τουρκία για να πάρει το χρυσό.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στον αγώνα με καλό σερβίς από Γιώτα και Νιεμέρ πηγαίνοντας μπροστά 4 πόντους ωστόσο στο 11 «πάγωσε» η Μπούρσα έκλεισε τη διαφορά και άρχισε να πιέζει την υποδοχή των «ερυθρολεύκων» που δεν άντεξε με αποτέλεσμα να περάσει μπροστά και να πάρει τελικά το σετ 25-17.

Στο δεύτερο σετ το πρόβλημα στην υποδοχή του Ολυμπιακού συνεχίστηκε με αποτέλεσμα να περάσει μπροστά η Μπούρσα ωστόσο ο Ολυμπιακός πλησίασε στο 15-18 και 19-21 για να πάρει η Μπούρσα τάιμ άουτ. Δύο άσσοι της Νιεμέρ έκαναν το σκορ 21-21. Η Ντιμιτρόβα έκανε το 22-21, και το διπλό μπλοκ της Πολ με τη Γιώτα το 22-22 αλλά δύο συνεχόμενοι πόντοι της Μπούρσα έφεραν το σκορ στο 24-22 και το σετ χάθηκε 25-23 και το 2-0 για την τουρκική ομάδα.

Η ολική επαναφορά έγινε για τον Ολυμπιακό στο τρίτο σετ. Οι «ερυθρόλευκες» μπήκαν πάρα πολύ δυνατά και πραγματικά αγνώριστες σε σχέση με τα προηγούμενα σετ έκαναν καταπληκτικό παιχνίδι παίρνοντας μεγάλη διαφορά. Δυστυχώς για την Μπούρσα είδε να βγαίνει νοκ άουτ η κεντρική της Εργκούλ καθώς γύρισε το γόνατό της στο 13-5 και να αποχωρεί με πόνους από το γήπεδο. Ο Ολυμπιακός συνέχισε κι ασταμάτητος πήρε το σετ 25-7.

Στο τέταρτο σετ η Μπούρσα επανήλθε και πέρασε μπροστά 15-11 , ο Ολυμπιακός κατάφερε να πλησιάσει 15-13 και με την Χίπε 15-14 για να ισοφαρίσει στο 16-16 και να περάσει μπροστά 17-16 και 18-17. Η Μπούρσα ισοφάρισε ξανά 18-18. Η Χίπε το 20-18, η Χριστοδούλου το 21-18, η Λαμπρούση με άσο το 22-18, μπλοκ της Γιώτα 23-18, άουτ επίθεση 24-18 και με άσο της Λαμπρούση το 25-18 και το παιχνίδι οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ.

Στο τάι μπρέικ έγινε μάχη με τη Μπούρσα να προηγείται 3-2, Η Γιώτα ισοφάρισε 3-3, η Μπούρσα ξέφυγε 5-3 για να μειώσει σε 5-4 ο Ολυμπιακός και στην αλλαγή τερέν η Μπούρσα ήταν μπροστά 8-5. Ο Ολυμπιακός βρέθηκε πισω στο σκορ 9-13 αλλά κατάφερε να πλησιάσει στον πόντο στο 12-13 αλλά η Μπούρσα με δύο συνεχόμενους πόντους έκανε το 15-13 και πήρε τη νίκη.

Διαιτητές: Κοβάτσεβιτς (Μαυροβούνιο), Γκέικς (Γερμανία)

1ο σετ: 8-3, 14-16, 15-21, 17-25
2ο σετ: 4-8, 10-16, 17-21, 23-25
3ο σετ: 8-2, 16-6, 21-6, 25-7
4ο σετ: 7-8, 14-16, 21-18, 25-18
5ο σετ: 3-5, 7-10, 9-12, 13-15

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 13 άσσους, 55 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και της Μπούρσα προήλθαν από 5 άσσους, 61 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: (17-25, 23-25, 25-07, 25-18, 15-13) σε 113'

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 9 (5/12 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Νιέμερ 18 (12/27 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ, 37% υπ. - 29% άριστες), Πολ 20 (15/35 επ., 5 μπλοκ), Λαμπρούση 6 (3/8 επ., 3 άσσοι), Χριστοδούλου 2 (2/5 επ.), Χίπε 24 (18/55 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 53% υπ. - 47% άριστες), Κοκκινάκη (λ), Κωνσταντινίδου.

ΜΠΟΥΡΣΑ (Βερτσέσι): Αβτσί 4 (4/10 επ.), Λέις 9 (8/22 επ., 1 άσσος, 40% υπ. - 26% άριστες), Γιλντιρίμ 12 (10/30 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 43% υπ. - 26% άριστες), Μπέλιεν 10 (6/18 επ., 4 μπλοκ), Κάραγκατς 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ), Ντιμίτροβα 32 (28/63 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ) / Σαριόγλου (λ, 47% υπ. - 27% άριστες), Μπιτσένκο 1 (1/2 επ.), Άλμπαρακ 3 (1/3 επ., 2 μπλοκ), Κανσού 1 (άσσος).

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Μπράνκο Κοβάτσεβιτς δήλωσε: «Συγχαρητήρια και στις δύο ομάδες, όπως επίσης και στον κόσμο μας που γέμισε το γήπεδο. Με εξαίρεση το πρώτο σετ που δεν παίξαμε καλά, το υπόλοιπο παιχνίδι ήταν εξαιρετικό και ο κόσμος απόλαυσε σπουδαίο βόλεϊ. Οι διαφορές των δύο ομάδων δεν είναι μεγάλες, όμως το πλεονέκτημα της Μπούρσα είναι ότι έχει μεγαλύτερη εμπειρία σε δύσκολα παιχνίδια και αυτό φάνηκε ότι στα δύο σετ που κρίθηκαν στις λεπτομέρειες, τα κατέκτησε. Θα παλέψουμε στον επαναληπτικό και θα πρέπει να αρχίσουμε τον αγώνα με μεγαλύτερη άνεση απ'ότι σήμερα. Ακόμα και με την ήττα σήμερα έχουμε πιθανότητες να πάρουμε το κύπελλο».

Η αρχηγός του Ολυμπιακού Στέλλα Χριστοδούλου δήλωσε: Είχαμε πολλά κενά διαστήματα στο παιχνίδι μας. Έγινε ένα όμορφο παιχνίδι ανάμεσα σε δύο πολύ καλές ομάδες. Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον κόσμο μας που για ακόμη μία φορά μας στήριξε και ήταν η κινητήριος δύναμη για να ισοφαρίσουμε. Θα τα δώσουμε όλα στη Τουρκία και θα διεκδικήσουμε μέχρι τέλος το τρόπαιο. Εύχομαι περαστικά στην αθλήτρια της Μπούρσα για τον τραυματισμό της, ελπίζω να μην είναι κάτι σοβαρό».