Μεγάλο βήμα του Ολυμπιακού για την πρόκριση

Με τον Μάρκους Μπέμε να είναι ανίκητος πάνω στο φιλέ και τον Έμι Τερβαπόρτι να μοιράζει τέλεια το παιχνίδι, ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-0 σετ την Σαχτάρ Σολιγκόρτσκ από την Λευκορωσία στον πρώτο αγώνα της φάσης των «32» του CEV Cup ανδρών και έκανε το πρώτο βήμα πρόκρισης.

Με εξαίρεση την αρχή του 3ου σετ ο Ολυμπιακός είχε τον απόλυτο έλεγχο στον αγώνα αλλά και στο σκορ. Οι «ερυθρόλευκοι» κράτησαν την υποδοχή τους απέναντι στο μέτριο σερβίς των Λευκορώσων και είχαν εύκολα τον πόντο. Η Σολιγκόρσκ πιέστηκε στην υποδοχή και έκανε πολλά λάθη στην τελική προσπάθεια.

Ο Ολυμπιακός θα ταξιδέψει στην Λευκορωσία με στόχο να πάρει δύο σετ που θα του δώσουν και την πρόκριση στη φάση των «16». H ρεβάνς θα γίνει την Τετάρτη 5 Δεκεμβρίου στις 18.00.

Η Σαχτάρ προηγήθηκε 2-0 στο ξεκίνημα αλλά με το σερβίς του Μπέμε και το μπλοκ του Ανδρεάδη ο Ολυμπιακός προσπέρασε 4-2, και σταδιακά άνοιξε το σκορ. Ο Ράουβερνινκ έκανε το 16-12, ενώ δύο λάθη των λευκορώσων και ένα μπλοκ του Μπέμε έφερε το σκορ στο +7 (22-15). Με δύο πόντους από Φράγκο και Σμιτ έκλεισε εύκολα το σετ 25-16.

Στο 2ο σετ η Σαχτάρ ήταν κοντά μέχρι το 7-6. Με πρωταγωνιστή τον Μπέμε και τα σερβίς του Ανδρεάδη ο Ολυμπιακός έκανε σερί 5-0 για το 12-6. Οι λευκορώσοι δεν αντέδρασαν η διαφορά μεγάλωσε και ο Σμιτ έκλεισε το σετ 25-15 για το 2-0.

Η Σολιγκόρσκ προσπάθησε να αντιδράσει στο 3ο σετ όταν και ξεκίνησε με μικρό προβάδισμα το οποίο και διατήρησε μέχρι το 11-9. Ο Ολυμπιακός με σερί 3-0 από τους Φράγκο, Τερβαπότι, Σμιτ προσπέρασε 12-11 και έμεινε στη θέση του οδηγού μέχρι το τέλος παρότι σε όλο το σετ οι λευκορώσοι προσπαθούσαν να βρουν την ευκαιρία για να πάρουν το σετ που θα τους έδινε παράταση ζωής. Στο 22-21 ο Ράουβερντινκ πήρε δύσκολη επίθεση και στη συνέχεια ο Μπέμε και ο Σμίτ έδωσαν την χαριστική βολή για το 25-22 και το 3-0 σετ.

Τον αγώνα παρακολούθησε ο νέος πρόεδρος του ΤΑΑ Πέτρος Μαντούβαλος ενώ οι παίκτες του Ολυμπιακού μετά το ματς υπέγραψαν αυτόγραφα σε μικρά παιδιά των ακαδημιών του Ολυμπιακού.

Διαιτητές: Μπατκάι (Ουγγαρία), Γιόφτσεφ (Βουλγαρία).

1ο σετ: 8-5, 16-12, 21-15, 25-16
2ο σετ: 8-6, 16-11, 21-13, 25-15
3ο σετ: 6-8, 16-13, 21-18, 25-22

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 43 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων και της Σόλιγκορσκ προήλθαν από 29 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-16, 25-15, 25-22) σε 68'

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Πετρέας, Μπέμε 14 (8/9 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Ανδρεάδης 5 (2/7 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Φράγκος 12 (10/20 επ., 2 άσσοι, 44% υπ. - 31% άριστες), Σμιτ 17 (14/23 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Τερβαπόρτι 3 (1/1 επ., 2 μπλοκ), Ραούβερντινκ 7 (7/14 επ., 50% υπ. - 33% άριστες) / Στεφάνου (λ, 40% υπ. - 30% άριστες), Δαρίδης (λ), Ζουπάνι 1 (1/1 επ.), Στιβαχτής, Κουμεντάκης.

ΣΑΧΤΑΡ ΣΟΛΙΓΚΟΡΣΚ (Μπέκσα): Σματ 4 (2/7 επ., 2 μπλοκ), Αντάνοβιτς 4 (4/21 επ., 40% υπ. - 35% άριστες), Βοϊνάου 3 (3/6 επ.), Τεβκούν 11 (11/19 επ.), Κμιαλεύφσκι 3 (3/9 επ., 18% υπ. - 12% άριστες), Κούρας 2 (2/3 επ.) / Μπουντζιούκιν (λ, 63% υπ. - 25% άριστες), Μαρτινάου, Σκλιαρ, Μάκινεν 2 (2/4 επ., 73% υπ. - 45% άριστες), Πρατασένια, Κόσας 2 (2/6 επ.).

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ, δήλωσε στο olympiacossfp.gr: «Είμαι ικανοποιημένος με την απόδοση των παικτών μου. Παίξαμε με μεγαλύτερη πίεση από ότι στα υπόλοιπα παιχνίδια και είχαμε υπό έλεγχο τον αγώνα σε όλη τη διάρκεια του. Η ομάδα της Λευκορωσίας φυσικά ανέβασε την απόδοση της σε κάποια σημεία, αλλά δείξαμε προσοχή και φτάσαμε στη νίκη. Ήταν ένα καλό παιχνίδι για εμάς. Στην δεύτερη αναμέτρηση, σίγουρα η απόδοση της Σαχτιόρ θα είναι καλύτερη, κυρίως στο σερβίς, όπου ξέρουμε ότι είναι το δυνατό τους σημείο».

O Καναδός διαγώνιος του Ολυμπιακού Γκάβιν Σμιτ δήλωσε: «Είμαστε πολύ ικανοποιημένοι με τη νίκη. Κερδίσαμε με 3-0, αποτέλεσμα που μας δίνει πλεονέκτημα για τη ρεβάνς, όπου θέλουμε δυο σετ για να προκριθούμε στην επόμενη φάση. Παίξαμε πολύ καλά σήμερα και σε κάθε παιχνίδι θέλουμε να είμαστε όλο και καλύτεροι. Είναι πάντα πολύ όμορφο να παίζουμε μπροστά στον κόσμο μας και τους ευχαριστούμε που είναι δίπλα μας».

Πηγή: volleyleague.gr