Δύσκολη η αποστολή του Ολυμπιακού στο Cev Cup μετά την ήττα από την Τρεντίνο

Στον πρώτο ημιτελικό του CEV Cup, στο κατάμεστο Ρέντη, στο οποίο ο κόσμος του Θρύλου δημιούργησε εντυπωσιακή ατμόσφαιρα και υποστήριξε υποδειγματικά τους «ερυθρόλευκους», οι Πειραιώτες που διεκδικούν και φέτος την πρόκριση τους σε ένα ευρωπαϊκό τελικό, ηττήθηκαν με 3-0 σετ (17-25, 19-25, 24-26), από την Τρεντίνο.

Εξ’ ορισμού η αναμέτρηση με την Παγκόσμια Πρωταθλήτρια συλλόγων, είχε τεράστιο βαθμό δυσκολίας με τον Ολυμπιακό να παλεύει σε όλη τη διάρκεια αλλά να μην καταφέρνει να αποσπάσει ένα θετικό αποτέλεσμα ενόψει του επαναληπτικού που θα διεξαχθεί στην Ιταλία την ερχόμενη Τρίτη (5/3). Οι «ερυθρόλευκοι» κόντρα στην ομάδα που προέρχεται από το κορυφαίο πρωτάθλημα του κόσμου και βρίσκεται στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα (3 βαθμούς πίσω από την κορυφή), αγωνίστηκαν με πάθος και πάλεψαν και στα τρία σετ, αλλά το υψηλό αγωνιστικό επίπεδο των Ιταλών τους οδήγησε στη νίκη. Η υπόθεση της πρόκρισης, σε ένα ακόμα ευρωπαϊκό τελικό- ανώτερης διοργάνωσης- για δεύτερη διαδοχική σεζόν, μπορεί να δυσκόλεψε μετά το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα, ωστόσο ο μεγαλύτερος πολυαθλητικός σύλλογος της Ευρώπης, συνεχίζει να γεμίζει υπερηφάνεια τους οπαδούς του και τους Έλληνες φιλάθλους και για τη φετινή μεγάλη πορεία του στη διοργάνωση.

Προβάδισμα για Τρεντίνο

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι το 7-7, και τη Τρεντίνο να αποκτά το προβάδισμα φτάνοντας στο 8-10. Με επίθεση του Ράουβερντινκ οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν σε 9-10 για να ακολουθήσει ένα σερί των Ιταλών χάρη στο οποίο αύξησαν το προβάδισμά τους (9-13, 10-15). Ο Μάρκους Μπέμε μείωσε σε 12-16 με πρώτο χρόνο αλλά ξανά οι Ιταλοί διεύρυναν το προβάδισμά τους φτάνοντας στο 14-21. Με δυο σερί πόντους από τον Γκάβιν Σμιτ και τον Γιώργο Πετρέα ο Ολυμπιακός μείωσε σε 16-21, και σε 17-22 με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Ράουβερντινκ. Οι φιλοξενούμενοι τελικά πήραν το σετ με 17-25 και προηγήθηκαν με 1-0.

Στο 2-0 οι Ιταλοί

Στο 2ο σετ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 2-0 χάρη στην επίθεση του Γκάβιν Σμιτ και το μπλοκ του Γιώργου Πετρέα. Το +2 διατηρήθηκε στο 4-1 μετά από επίθεση του Τόντορ Αλεξίεφ με τους Ιταλούς να απαντούν και να προηγούνται με 4-5 και τους «ερυθρόλευκους» να ισοφαρίζουν σε 5-5 και σε 7-7 στη συνέχεια με τον Μπέμε. Με τον ίδιο πρωταγωνιστή ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 8-8. Οι δυο ομάδες συνέχισαν να συμβαδίζουν στο σκορ στο ξεκίνημα του 2ου σετ, με τον Ράουβερντινκ να σημειώνει το 9-9 πριν ξεφύγει η Τρεντίνο με +4 στο 9-13. Στη συνέχεια ο Θρύλος πλησίασε στους δυο πόντους μειώνοντας σε 14-16 με τον Μάρκους Μπέμε και σε 15-17 με τον Τόντορ Αλεξίεφ. Ακολούθησε το 16-19 από τον Ράουβερτινκ και το 17-20 από τον Τερβαπόρτι όμως οι Ιταλοί με ένα νέο σερί έφτασαν στο 17-23 και στο 19-25 για το 0-2 στα σετ.

Έφτασε στο σετ μπολ αλλά…

Η ίδια εικόνα με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, επικράτησε και στην έναρξη του 3ου σετ μέχρι το 10-10. Η Τρεντίνο ξέφυγε με 10-12 με τον Ολυμπιακό να απαντά και με ένα 3-0 σερί να ισοφαρίζει, αρχικά σε 12-12 με τον Μάρκους Μπέμε και να προσπερνάει με 13-12 με μπλοκ του Γερμανού κεντρικού. Οι Ιταλοί ισοφάρισαν αλλά οι «ερυθρόλευκοι» απέκτησαν ξανά το προβάδισμα μετά από σερβίς άουτ των φιλοξενούμενων (14-13). Με τον ίδιο τρόπο ο Ολυμπιακός έφτασε στο 15-14 ενώ ο Γιώργος Πετρέας με πρώτο χρόνο έγραψε το 16-15 αλλά οι Ιταλοί προσπέρασαν στο σκορ στο 17-18. Ο Ραφαήλ Κουμεντάκης ισοφάρισε σε 18-18 με κερδισμένο μπλοκ άουτ. Στο σημείο αυτό η Τρεντίνο με δυο σερί πόντους έφτασε στο 18-20 αλλά ο Θρύλος απάντησε και ισοφάρισε σε 20-20 με τον Ραφαήλ Κουμεντάκη. Οι Ιταλοί πήραν τον επόμενο πόντο (20-21) αλλά μετά από λάθος στο σερβίς είχαμε και πάλι… ισοπαλία στο 21-21. Από σερβίς του Κουμεντάκη που κατέληξε άουτ διαμορφώθηκε το 21-22, με τον Ζουπάνη να κερδίζει το 22-22 με μπλοκ άουτ. Οι Ιταλοί κράτησαν το προβάδισμα με τον Βετόρι στο 22-23 και ακολούθησε το 23-23 μετά από επίθεση τους που κατέληξε άουτ. Ο Θρύλος πήρε το προβάδισμα στη συνέχεια με 24-23 ύστερα από άουτ του Λίσανιτς και έφτασε για πρώτη φορά στο σετ μπολ. Ωστόσο οι Ιταλοί ισοφάρισαν σε 24-24 και προσπέρασαν με 24-25 μετά από μπλοκ στον Σμιτ και στο 24-26 για την τελική επικράτηση με 3-0.

Τα σετ: 0-3 σε 1.16, 17-25 (21’), 19-25 (26’), 24-26 (29’)