Πρωταθλήτρια η σχολή Μωραϊτη (VIDEO)

Ύστερα από ένα συγκλονιστικό τελικό η Σχωλή Μωραίτη νίκησε με 3-2 σετ το Grammar School και κατέκτησε το Πανελλήνιο σχολικό πρωτάθλημα .

Το πρώτο σετ πήρε με χαρακτηριστική άνεση και χωρίς αντίσταση η Σχολή Μωραίτη με 25-10 σε 15 λεπτά.
Οι 900 περίπου φιλάθλοι στην πλειοφήφία τους μαθητές και μαητρίες του Grammar School δημιούργησαν μια ιδανική ατμόσφαιρα για τελικό αγώνα βόλλεϋ και αυτό βοήθησε σε πολύ μεγάλο βαθμό του παίκτες του Grammar School να ανασυνταχθούν και να παλέψουν στα ίσα το παιγνίδι. Μάλιστα κατάφεραν να προηγηθούν με 23-21, η Σχολή Μωραϊτη να αντεπιτεθεί και να προηγηθεί με 24-23 αλλά τον τελευταίο λόγο είχε το Grammar School που πήρε το σετ με 26-24 σε 27 λεπτά ισοφαρίζοντας μέσα σε αποθέωση τα σετ σε 1-1.
Ο τελικός εξελίχθηκε σε μεγάλο ντέρμπυ με εναλλαγές στο προβάδισμα του σκορ ιδιαίτερα στα τελικά του στάδια. Η Σχολή Μωραίτη έφθασε μια ανάσα από την κατάκτηση του σετ (24-23) αλλά το Grammar School κατάφερε να ισοφαρίσει. Η συνέχεια ήταν δραματική. Δύο φορές προηγήθηκε η κυπριακή ομάδα χωρίς αποτέλεσμα. Η Σχολή Μωραίτη πήρε το σετ με 28-26 σε 30 λεπτά ξαναπαίρνοντας το προβάδισμα στο σκορ με 2-1.
Στο τέταρτο σετ το Grammar School μπήκε αποφασιστικά με στόχο την ανατροπή του σκορ και προηγήθηκε 8-4, 13-7 και 16-9. Η Σχολή Μωραίτη πίεσε πολύ για την ισοφάριση αλλά οι παίκτες του Grammar School συντηρούσαν την διαφορά ασφαλείας (5 πόντοι) που δημιούργησαν και γνώρισαν μια δεύτερη αποθέωση κερδίζοντας το σετ με 25-20 σε 23 λεπτά, ισοφαρίζοντας το σκορ σε 2-2.
Στο πέμπτο και τελευταίο σετ η Σχολή Μωραϊτη είχε συνεχώς το προβάδισμα αλλά το Grammar School κατάφερε να ισοφαρίσει σε 12-12 χωρίς όμως να έχει την ανάλογη συνέχεια με αποτέλεσμα η Σχολή Μωραίτη να φανεί πιο αποτελεσματική και αποφαστική και να κερδίσει το σετ με 15-12 τον αγώνα με 3-2 και τον τίτλο του Πανελληνίου Πρωταθλήματος.
Άριστη η διαιτησία των Αλέξανδρου Αβρααμίδη και Γιώργου Παπαγεωργίου.
Τις απονομές έκαναν οι Ελευθερία Χατζηστεφάνου (Επιθεωρήτρια Φυσικής Αγωγής Υπουργείου Παιδείας Κύπρου) και Δημήτριος Κερερές (Προϊστάμενος Διεύθυνσης Φυσικής Αγωγής Υπουργείου Παιδείας Ελλάδος)

Διακύμανση του σκορ:
1ο σετ: 8-2, 16-4, 21-6, 25-10
2ο σετ: 8-7, 16-12, 21-19, 24-26
3ο σετ: 8-7, 14-16, 18-21, 28-26
4ο σετ: 4-8, 9-16, 17-21, 20-25
5ο σετ(πλήρης): 1-0, 1-1. 2-1, 2-2, 3-2, 4-2, 5-2, 6-2, 6-3, 7-3, 7-4, 7-5, 8-5, 9-5, 9-6, 10-7, 10-8, 11-8, 11-9, 11-10, 12-10, 12-11, 12-12, 13-12, 14-12, 15-12.

Συνθέσεις ομάδων:

Σχολή Μωραίτη(Κ.Παπακωνσταντίνου): 5. Χ.Ηλιακόπουλος, 15. Ν.Ηλιακόπουλος, 13. Ανδρεόπουλος,  4. Χάκας, 2. Δοροβάτας, 7. Στράτος, (λίμπερο νο. 10 Σωνάκης), (12. Κανιώρης, 8. Κοσμάς)
Grammar School(Προκόπης Γεωργίου): 11. Στατιώτης, 7. Μυλωνάς, 12. Γκράμερσντορφ, 8. Σιαπάνης, 6. Χαραλάμπους, 9. Σεμένοφ (λίμπερο νο. 1 Λ.Ιωάννου , λίμπερο νο. 2 Μ. Ιωάννου ), (10. Γκούλκο)