Χάλκινοι οι Σέρβοι στο Πανευρωπαϊκό (VIDEO)

To 11ο μετάλλιο σε Πανευρωπαϊκούς αγώνες κέρδισε η Σερβία επικρατώντας 3-2 του Βελγίου στο μικρό τελικό.

Τα σετ 25-17, 22-25, 19-25, 25-22, 15-12

Η Σερβία μπήκε μπροστά 7-2 στο παιχνίδι, το Βέλγιο δε κατάφερε να την φτάσει ποτέ καθώς η Σερβία με τον Πονδρασκάνιν πήρε το σετ 25-17.

Στο δεύτερο σετ το Βέλγιο πίεσε πόντο-πόντο, ανέβασε το ρυθμό του και το σετ πήγε στον πόντο αρκετή ώρα αλλά η Σερβία είχε πολλά σκαμπανεβάσματα μέσα στο σετ πράγμα που εκμεταλλεύτηκε το Βέλγιο και κατάφερε να ξεφύγει 201-17 και ο Βαν ντε Βόρντε έκανε το 25-22 για την ισοφάριση.

Στο τρίτο σετ η Σερβία έμεινε πίσω 2-5. Ο Ντε Ρο έκανε το 12-7 για τους βέλγους και παρά την βελτίωση της Σερβίας στη συνέχεια με την είσοδο του Στάνκοβιτς, οι βέλγοι βρήκαν τρόπους να ξεπεράσουν τα εμπόδια των Σέρβων να εκμεταλλευτούν την κακή τους υποδοχή και να ξεφύγουν 21-15 και με τον Ντερό να κάνουν το 25-19 και το 2-1.

Οι Βέλγοι συνέχισαν με καλό ρυθμό ξεφεύγοντας 4-1 αλλά οι Σέρβοι απάντησαν με τον Στάνκοβιτς και προηγήθηκαν 5-4, Με καλό μπλοκ έκανα το 11-7 αλλά η αντίδραση των Βέλγων έφερε την ισοπαλία 14-14. Οι Σέρβοι με ένα 3-0 ξέφυγαν αλλά ξανά με επίθεση οι Βέλγοι έφτασαν 21-20. Αλλά οι Σέρβοι δεν άφησαν ξανά τους Βέλγους να τους φτάσουν και πήραν το σετ 25-22.

Στο τάι μπρέικ οι Σέρβοι έκαναν το 3-0 αλλά στη συνέχεια οι Βέλγοι ισοφάρισαν 3-3 αλλά έδειξαν νευρικότητα και έμειναν  πίσω  13-11 και τελικά οι Σέρβοι πήραν το σετ και το χάλκινο.