Πρεμιέρα με "τάι" στην Ιταλία

Τρία από τα επτά ματς κρίθηκαν στο τάι μπρέικ και με εξαίρεση τις νίκες της Μόντενα και της Περούτζια (δύο εκ των φαβορί) σε όλους τους αγώνες είχαμε φοβερή μάχη.

του Δημήτρη Τυχάλα
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Στο Τρέντο, ο Αντρέα Τζιάνι άρχισε τα θαύματα καθώς οδήγησε το Μιλάνο (που και πέρσι βολοέρδερνε στις τελευταίες θέσεις) στη νίκη με 3-2, ενώ η Πιατσέντζα βρέθηκε να χάνει με 2-0 στην έδρα της Ραβέννα κι ο Τζουλιάνι απέσυρε τον Μάρσαλ που ναι μεν είχε 4/5 επιθέσεις, αλλά στην υποδοχή ήταν σκέτη τρύπα και ήρθε η ανατροπή με το τάι μπρέικ να λήγει 15-17.
Ανάλογη ζημιά παραλίγο να πάθει και η Βερόνα (χωρίς τον Τζούριτς) που προηγήθηκε με 0-2 (παρά τα 22 λάθη που έκανε στα δύο πρώτα σετ), αλλά η είσοδος του Στάροβιτς έφερε το 2-2 για την Λατίνα η οποία προηγήθηκε με 9-4 στο τάι μπρέικ. Εκεί όμως έπαθε μπλακ άουτ, η Βερόνα ισοφάρισε 9-9 έσωσε τέσσερα ματς μπολ και στο πρώτο δικό της πήρε το ματς.
Δια πυρός και σιδήρου πέρασε από την έδρα της Βίμπο η πρωταθλήτρια Λούμπε που δεν είναι σε καλή κατάσταση, αλλά είχε την ατυχία να τραυματιστεί στο πρώτο σετ ο Σοκόλοφ.’
Η Περούτζια έκανε περίπατο κόντρα στην Πάντοβα, ενώ η Μόντενα κέρδισε εξίσου εύκολα την Καστελάνα με τον Τζιουμάκα πάντως να κάνει εξαιρετική εμφάνιση καθώς είχε 15 πόντους με 14/25 επιθέσεις και 1 μπλοκ.
Τέλος η Μόντσα με το τσέχικο δίδυμο Φίνγκερ, Ντζάβορντνοκ να κάνουν όργια νίκησε 3-1 την Σόρα.