18ο παγκόσμιο γυναικών: Οι 16 ομάδες που συνεχίζουν στην επόμενη φάση (πανόραμα)

Με τη νίκη των ΗΠΑ επί της Ρωσίας στο τάι μπρέικ ολοκληρώθηκε η πρώτη φάση του 18ου παγκοσμίου πρωταθλήματος γυναικών που διεξάγεται στην Ιαπωνία. 

Αήττητες και στην κορυφή των ομίλων τους τερμάτισαν Ολλανδία, Ιταλία, ΗΠΑ και Σερβία. Οι 16 ομάδες που συνεχίζουν στην επόμενη φάση του Μουντιάλ χωρίστηκαν σε δύο ομίλους των οκτώ ομάδων και στο final-6 θα προκριθούν οι τρεις πρώτες. Ο Ε' όμιλος θα φιλοξενηθεί στην Ναγκόγια και ο F' όμιλος στην Οσάκα.

Ε' όμιλος: Σερβία, Ολλανδία, Ιαπωνία, Βραζιλία, Γερμανία, Άγιος Δομίνικος, Πουέρτο Ρίκο, Μεξικό.

F' όμιλος: Ιταλία, ΗΠΑ, Κίνα, Ρωσία, Ταϊλάνδη, Τουρκία, Αζερμπαϊτζάν, Βουλγαρία

Το πρόγραμμα του Α' ομίλου (ώρες Ελλάδας)

Σάββατο 29 Σεπτεμβρίου

Μεξικό - Καμερούν 1-3 (25-17, 23-25, 16-25, 21-25)
Γερμανία - Ολλανδία 1-3 (25-22, 21-25, 22-25, 30-32)
Αργεντινή - Ιαπωνία 0-3 (15-25, 13-25, 12-25)

Κυριακή 30 Σεπτεμβρίου

Καμερούν - Γερμανία 0-3 (14-25, 10-25, 16-25)
Αργεντινή - Μεξικό 0-3 (20-25, 23-25, 23-25)
Ιαπωνία - Ολλανδία 2-3 (25-27, 25-16, 26-28, 25-19, 13-15)

Δευτέρα 1 Οκτωβρίου

Γερμανία - Αργεντινή 3-0 (25-21, 34-32, 25-18)
Ολλανδία - Καμερούν 3-0 (25-16, 26-24, 25-18)
Μεξικό - Ιαπωνία 0-3 (15-25, 15-25, 15-25)

Τετάρτη 3 Οκτωβρίου

Αργεντινή - Ολλανδία 0-3 (17-25, 17-25, 22-25)
Μεξικό - Γερμανία 0-3 (19-25, 17-25, 22-25)
Ιαπωνία - Καμερούν 3-0 (25-19, 25-20, 25-11)

Πέμπτη 4 Οκτωβρίου

Ολλανδία - Μεξικό 3-0 (25-19, 25-14, 25-16)
Καμερούν - Αργεντινή 0-3 (22-25, 20-25, 12-25)
Γερμανία - Ιαπωνία 0-3 (25-27, 20-25, 24-26)

Βαθμολογία Α' ομίλου

1. Ολλανδία 5 νίκες - 0 ήττες, 14 βαθμοί, 15-3 σετ, 435-375 πόντοι
2. Ιαπωνία 4 νίκες - 1 ήττα, 13 βαθμοί, 14-3 σετ, 417-309 πόντοι
3. Γερμανία 3 νίκες - 2 ήττες, 9 βαθμοί, 10-6 σετ, 401-351 πόντοι
4. Μεξικό 1 νίκη - 4 ήττες, 3 βαθμοί, 4-12 σετ, 312-383 πόντοι
5. Αργεντινή 1 νίκη - 4 ήττες, 3 βαθμοί, 3-12 σετ, 308-363 πόντοι
6. Καμερούν 1 νίκη - 4 ήττες, 3 βαθμοί, 3-13 σετ, 294-386 πόντοι


 



Το πρόγραμμα του Β' ομίλου (ώρες Ελλάδας)

Σάββατο 29 Σεπτεμβρίου

Βουλγαρία - Ιταλία 0-3 (15-25, 19-25, 22-25)
Τουρκία - Καναδάς 3-0 (25-18, 25-13, 25-15)
Κίνα - Κούβα 3-0 (25-12, 25-23, 25-14)

Κυριακή 30 Σεπτεμβρίου

Καναδάς - Ιταλία 0-3 (15-25, 15-25, 18-25)
Κούβα - Βουλγαρία 0-3 (10-25, 20-25, 14-25)
Τουρκία - Κίνα 0-3 (18-25, 23-25, 23-25)

Τρίτη 2 Οκτωβρίου

Ιταλία - Κούβα 3-0 (25-11, 25-18, 25-20)
Βουλγαρία - Τουρκία 0-3 (17-25, 23-25, 12-25)
Κίνα - Καναδάς 3-0 (25-21, 25-21, 25-13)

Τετάρτη 3 Οκτωβρίου

Τουρκία - Ιταλία 0-3 (19-25, 21-25, 12-25)
Καναδάς - Κούβα 3-1 (16-25, 25-13, 25-18, 25-2)
Κίνα - Βουλγαρία 3-1 (22-25, 25-22, 25-14, 25-17)

Πέμπτη 4 Οκτωβρίου

Βουλγαρία - Καναδάς 3-1 (23-25, 27-25, 25-21, 25-21)
Κούβα - Τουρκία 1-3 (15-25, 14-25, 25-23, 07-25)
Ιταλία - Κίνα 3-1 (20-25, 26-24, 25-16, 25-20)

Βαθμολογία Β' ομίλου

1. Ιταλία 5 νίκες - 0 ήττες, 15 βαθμοί, 15-1 σετ, 396-290 πόντοι
2. Κίνα 4 νίκες - 1 ήττα, 12 βαθμοί, 13-4 σετ, 407-342 πόντοι
3. Τουρκία 3 νίκες - 2 ήττες, 9 βαθμοί, 9-7 σετ, 364-309 πόντοι
4. Βουλγαρία 2 νίκες - 3 ήττες, 6 βαθμοί, 7-10 σετ, 361-383 πόντοι
5. Καναδάς 1 νίκη - 4 ήττες, 3 βαθμοί, 4-13 σετ, 332-401 πόντοι
6. Κούβα 0 νίκες - 5 ήττες, 0 βαθμοί, 2-15 σετ, 279-414 πόντοι




Πρόγραμμα Γ' ομίλου (ώρες Ελλάδας)

Σάββατο 29 Σεπτεμβρίου

Ρωσία - Τρινιντάντ και Τομπάγκο 3-0 (25-21, 25-11, 25-12)
Αζερμπαϊτζάν - ΗΠΑ 0-3 (27-29, 21-25, 21-25)
Κορέα - Ταϊλάνδη 2-3 (25-18, 22-25, 19-25, 25-13, 11-15)

Κυριακή 30 Σεπτεμβρίου

ΗΠΑ - Τρινιντάντ και Τομπάγκο 3-0 (25-11, 25-11, 25-11)
Αζερμπαϊτζάν - Κορέα 3-1 (25-18, 25-18, 23-25, 25-18)
Ταϊλάνδη - Ρωσία 2-3 (25-21, 25-17, 13-25, 21-25, 09-15)

Τρίτη 2 Οκτωβρίου

Ρωσία - Αζερμπαϊτζάν 3-0 (25-21, 25-21, 25-22)
Τρινιντάντ και Τομπάγκο - Ταϊλάνδη 1-3 (17-25, 17-25, 25-23, 11-25)
ΗΠΑ - Κορέα 3-1 (19-25, 25-21, 25-21, 25-18)

Τετάρτη 3 Οκτωβρίου

Αζερμπαϊτζάν - Τρινιντάντ και Τομπάγκο 3-0 (29-27, 25-16, 25-17)
Κορέα - Ρωσία 0-3 (23-25, 20-25, 15-25)
ΗΠΑ - Ταϊλάνδη 3-2 (25-17, 25-16, 23-25, 21-25, 15-11)

Πέμπτη 4 Οκτωβρίου

Τρινιντάντ και Τομπάγκο - Κορέα 0-3 (24-26, 16-25, 23-25)
Ταϊλάνδη - Αζερμπαϊτζάν 3-1 (25-22, 15-25, 25-19, 25-17)
Ρωσία - ΗΠΑ 2-3 (25-19, 20-25, 24-26, 25-12, 11-15)

Βαθμολογία Γ' ομίλου

1. ΗΠΑ 5 νίκες - 0 ήττες, 13 βαθμοί, 15-5 σετ, 454-387 πόντοι
2. Ρωσία 4 νίκες - 1 ήττα, 11 βαθμοί, 14-5 σετ, 433-356 πόντοι
3. Ταϊλάνδη 3 νίκες - 2 ήττες, 10 βαθμοί, 13-10 σετ, 471-467 πόντοι
4. Αζερμπαϊτζάν 2 νίκες - 3 ήττες, 6 βαθμοί, 7-10 σετ, 393-383 πόντοι
5. Κορέα 1 νίκη - 4 ήττες, 4 βαθμοί, 7-12 σετ, 400-426 πόντοι
6. Τρινιντάντ και Τομπάγκο 0 νίκες - 5 ήττες, 0 βαθμοί, 1-15 σετ, 271-403 πόντοι




Πρόγραμμα Δ' ομίλου (ώρες Ελλάδας)

Σάββατο 29 Σεπτεμβρίου

Πουέρτο Ρίκο - Βραζιλία 0-3 (25-27, 12-25, 07-25)
Άγιος Δομίνικος - Σερβία 0-3 (17-25, 20-25, 22-25)
Καζακστάν - Κένυα 0-3 (23-25, 22-25, 21-25)

Κυριακή 30 Σεπτεμβρίου

Βραζιλία - Άγιος Δομίνικος 3-0 (25-15, 25-20, 25-22)
Καζακστάν - Πουέρτο Ρίκο 0-3 (21-25, 15-25, 22-25)
Κένυα - Σερβία 0-3 (16-25, 09-25, 08-25)

Δευτέρα 1 Οκτωβρίου

Άγιος Δομίνικος - Καζακστάν 3-0 (25-22, 25-15, 25-19)
Πουέρτο Ρίκο - Κένυα 3-0 (25-20, 25-22, 25-15)
Σερβία - Βραζιλία 3-0 (25-21, 25-18, 25-19)

Τετάρτη 3 Οκτωβρίου

Πουέρτο Ρίκο - Άγιος Δομίνικος 0-3 (22-25, 17-25, 20-25)
Καζακστάν - Σερβία 0-3 (18-25, 16-25, 13-25)
Κένυα - Βραζιλία 0-3 (13-25, 10-25, 16-25)

Πέμπτη 4 Οκτωβρίου

Σερβία - Πουέρτο Ρίκο 3-0 (25-23, 25-17, 27-25)
Άγιος Δομίνικος - Κένυα 3-0 (25-05, 25-07, 25-15)
Βραζιλία - Καζακστάν 3-0 (25-11, 25-20, 25-13)

Βαθμολογία Δ' ομίλου

1. Σερβία 5 νίκες - 0 ήττες, 15 βαθμοί, 15-0 σετ, 377-262 πόντοι
2. Βραζιλία 4 νίκες - 1 ήττα, 12 βαθμοί, 12-3 σετ, 360-259 πόντοι
3. Άγιος Δομίνικος 3 νίκες - 2 ήττες, 9 βαθμοί, 9-6 σετ, 341-292 πόντοι
4. Πουέρτο Ρίκο 2 νίκες - 3 ήττες, 6 βαθμοί, 6-9 σετ, 318-344 πόντοι
5. Κένυα 1 νίκη - 4 ήττες, 3 βαθμοί, 3-12 σετ, 231-366 πόντοι
6. Καζακστάν 0 νίκες - 5 ήττες, 0 βαθμοί, 0-15 σετ, 271-375 πόντοι