Δύσκολη νίκη του Φοίνικα επί του Εθνικού Πειραιώς

Ο Φοίνικας Σύρου νίκησε δύσκολα στην Ερμούπολη με 3-2 σετ τον Εθνικό Πειραιώς στην πρεμιέρα του Δ΄ομίλου της Α΄φάσης του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς» και κράτησε το πλεονέκτημα για την πρόκριση στο φάιναλ-4 που θα γίνει στην ίδια έδρα στα τέλη Ιανουαρίου 2018.
Ο Εθνικός βρέθηκε δύο φορές πίσω στα σετ αλλά κατάφερε να ισοφαρίσει ισάριθμες φορές πιέζοντας τον Φοίνικα. Οι νεοφώτιστοι παρά την ήττα τους άφησαν καλές εντυπώσεις, ενώ η εμπειρία των παικτών του Φοίνικα φάνηκε στο 2ο σετ όπου ξέφυγε 4-2 και κράτησε προβάδισμα 3-4 πόντων μνέχρι το τέλος του αγώνα.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Παπακοσμάς.

Τα σετ: 3-2 (25-16, 21-25, 25-17, 22-25, 15-11)

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Στεφάνοβιτς): Μαρούλης, Γιορντάνοφ 26 (20/41 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ) , Λινζ 18 (15/23 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 45% υπ.-23% αρ.), Πέτερλιν 10 (7/12 επ., 3 άσσους, 39% υπ.-33% αρ.), Γάτσης 9 (6/13 επ., 1 άσσος 2 μπλοκ), Χήρας 8 (5/6 επ. 1 άσσος 2 μπλοκ) / Ζήσης (λ-63% υπ.-42% αρ.), Σούρδι 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ, 57% υπ.-57% αρ.), Πεντίδης, Ηλίας

ΟΦΠΦ ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ (Ψάρρας): Αμπανόζ 4 (2/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Νάιτ 23 (21/34 επ., 2 άσσους), Μαντέκας 11 (11/22 επ.,62% υπ.-50% αρ.), Δεληπρίμης 11 (11/21 επ., 27% υπ.-13% αρ.), Τουρνάκης 8 (7/9 επ., 1 μπλοκ), Σέιφερτ 9 (6/12 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Βολουδάκης (λ-51% υπ.-25% αρ.), Μπάσης, Ράμος, Αδαμόπουλος (λ), Σπυριούνης 3 (2/6 επ., 1 άσσος, 50% υπ.-50% αρ.), Δημητούλης.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ - Δ΄ΟΜΙΛΟΣ (Γυμναστήριο Ερμούπολης, Σύρος)

Παρασκευή 20 Οκτωβρίου 2017
20.30: ΑΟ Φοίνικας Σύρου - ΟΦΠΦ Εθνικός 3-2 (25-16, 21-25, 25-17, 22-25, 15-11)
Ρεπό ΑΠΦΣ Ηρακλής Χαλκίδας
Σάββατο 21 Οκτωβρίου 2017
18.00: ΟΦΠΦ Εθνικός - ΑΠΦΣ Ηρακλής Χαλκίδας
Διαιτητές: Παπακοσμάς, Κουτσούλας. Παρατηρητής: Πέρρος. Επόπτες: Βρούτσης, Παπαδημητρίου. Γραμματεία: Κούτρα.
Ρεπό ο ΑΟ Φοίνικας Σύρου
Κυριακή 22 Οκτωβρίου 2017
16.30: ΑΟ Φοίνικας Σύρου - ΑΠΦΣ Ηρακλής Χαλκίδας
Διαιτητές: Κουτσούλας, Παπακοσμάς. Παρατηρητής: Πέρρος. Επόπτες: Καλπακίδου, Μπαρμπούνης. Γραμματεία: Πιρπινιά.