Τα τέσσερα ρεκόρ που κυνηγάει ο Ολυμπιακός

Η 15η νίκη του Ολυμπιακού σε ισάριθμους αγώνες πρωταθλήματος διατηρεί τους «ερυθρόλευκους» σε τροχιά αήττητου στην κανονική περίοδο απειλώντας τα ρεκόρ που έχει γράψει στην κατηγορία ο Ηρακλής από την σεζόν 2004-05.
Συνολικά ο Ολυμπιακός στοχεύει στην κατάρριψη τεσσάρων ρεκόρ:

1.Να ισοφαρίσει την επίδοση του αήττητου στην κανονική περίοδο που έχει ο Ηρακλής.

2.Να σπάσει το ρεκόρ συγκομιδής βαθμών μετά την ολοκλήρωση της 22ης αγωνιστικής που είναι 63 βαθμοί και κατέχουν από κοινού ο Ηρακλής (τη σεζόν 2004-05) και ο Παναθηναϊκός (τη σεζόν 2006-07).

3.Να σπάσει το ρεκόρ των χαμένων σετ μετά την ολοκλήρωση της 22ης αγωνιστικής. To ρεκόρ είναι 11 χαμένα σετ σε 22 αγώνες το οποίο κατέχει ο Ηρακλής από τη σεζόν 2004-05. Ο Παναθηναϊκός είχε 12 χαμένα σετ σε 22 αγώνες τη σεζόν 2006-07.

4.Να σπάσει το σερί αήττητων αγώνων στο πρωτάθλημα που είναι 32-0 και το οποίο κατέχει ο Ηρακλής από τη σεζόν 2004-05 και μία αγωνιστική από τη σεζόν 2005-06.

Αναλυτικά…

Από το 2001 που καθιερώθηκε το νέο σύστημα καταγραφής πόντων στην Volley League (τρίποντο στη νίκη με 3-0 και 3-1 σετ, δίποντο στη νίκη με 3-2 σετ και έναν πόντο στην ήττα με 3-2 στ) μόνο ο Ηρακλής έχει καταφέρει να ολοκληρώσει αήττητος όχι μόνο την κανονική περίοδο των 22 αγωνιστικών αλλά επίσης την Β΄φάση και την τελική φάση του πρωταθλήματος.

Ηταν η σεζόν 2004-05 όπου ο Ηρακλής τερμάτισε αήττητος σε 22 αγώνες της κανονικής περιόδου, συν τους 6 αγώνες της Β΄ φάσης (που ειδικά για εκείνη τη σεζόν είχε γίνει σε όμιλο των τεσσάρων πρώτων ομάδων της κανονικής περιόδου) συν τους τρεις τελικούς με τον Ολυμπιακό. Συνολικά ο Ηρακλής έγραψε 31 αγώνες αήττητος στην ίδια σεζόν.

Ο Ηρακλής γνώρισε ήττα στην 2η αγωνιστική της σεζόν 2005-06 (από τον Ολυμπιακό στο Ρέντη με 3-1) συνεπώς το συνολικό αήττητο σερί στο πρωτάθλημα έφτασε στο 32-0.

Να σημειωθεί πως αήττητοι στην κανονική περίοδο με το παλιό σύστημα (πριν το 2001) έχουν τερματίσει και ο Ολυμπιακός και ο Παναθηναϊκός.

Τα αρνητικά ρεκόρ…

Στον αντίποδα, το αρνητικό ρεκόρ συγκομιδής πόντων μετά την 22η αγωνιστική (με το νέο σύστημα) το έχει η Ολυμπιάδα Πατρών που συγκέντρωσε 4 βαθμούς της σεζόν 2002-03 και υποβιβάστηκε.

Ο πιο έντονος ανταγωνισμός καταγράφηκε την σεζόν 2012-13 όπου Παναχαϊκή και Νίκη Αιγινίου παρότι συγκέντρωσαν 17 βαθμούς στο τέλος της κανονικής περιόδου, υποβιβάστηκαν.