Πρόκριση του ΠΑΟΚ μετά από μάχη στην Αλεξανδούπολη

Μετά από δύο ώρες αγώνα, ο ΠΑΟΚ νίκησε με 3-1 σετ τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης στο «Μιχάλης Παρασκευόπουλος» και πήρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ανδρών. Τον νικητή του αγώνα Νέστορας - Νίκη Αιγινίου (7/2, 21.00) θα αντιμετωπίσει ο δικέφαλος στον δρόμο για το final-4 της Γλυφάδας.
Το πρώτο σετ του αγώνα ξεκίνησε με τους ασπρόμαυρους να προηγούνται με 7-8 στο πρώτο και 12-16 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Η διαφορά έφτασε τους 7 πόντους (14-21) με σημαντικούς πόντους του Ουτσίκοφ, όμως ένα σερι 3-0 των παικτών του Εθνικού, ανάγκασαν τον Ντανιέλε Ρίτσι να καλέσει τάιμ άουτ. Ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που κέρδισε το πρώτο σετ του αγώνα, έπειτα από δυο πόντους του Σαφράνοβιτς, που διαμόρφωσε το 18-25 κάνοντας το 0-1.

Το δεύτερο σετ του αγώνα ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να μην μπαίνει καλά στο παιχνίδι και τους γηπεδούχους να φτάνουν πρώτοι, με διαφορά 4 πόντων (8-4), στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ του σετ. Οι Πρωταθλητές αντέδρασαν και σταδιακά μείωσαν τη διαφορά, αρχικά με πέρασμα από τον Τακουρίδη και έπειτα με δυο πόντους του Ουτσίκοφ, για να έρθει η ισοφάριση (14-14) με άσσο του Κουμεντάκη. Παρόλα αυτά, η ομάδα του Σάκη Μουστακίδη, κατάφερε να περάσει και πάλι μπροστά με μια διαφορά 3 πόντων (20-17), γεγονός που ανάγκασε τον τεχνικό του Δικεφάλου να καλέσει τάιμ άουτ. Με τον Πελεκούδα να κάνει το 21-19, τον Σαφράνοβιτς, με καρφί και μπλοκ, να διαμορφώνει το 24-23 και με τον Ουτσίκοφ να είναι ασταμάτητος, οι ασπρόμαυροι έκαναν το 0-2, κερδίζοντας το σετ με 29-31, έπειτα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι.

Στο τρίτο σετ οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φτάσουν πρώτοι στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με 8-6 και λίγο αργότερα να διευρύνουν τη διαφορά στους 5 πόντους (13-8). Παρόλο που ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να αντιδράσει, ο Εθνικός αύξησε τη διαφορά στους 6 πόντους (23-17), κερδίζοντας τελικά το σετ με 24-20, διαμορφώνοντας το 1-2.

Το τέταρτο σετ ξεκίνησε όπως και το τρίτο, με τους γηπεδούχους αν έχουν ένα προβάδισμα 4 πόντων (6-2). Παρόλα αυτά ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και κατάφερε να ισοφαρίσει (11-11), να περάσει μπροστά με τον Κουμεντάκη (11-12) και να φτάσει πρώτος στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 14-16. Η διαφορά των δυο πόντων διατηρήθηκε το 21-23, όταν ο Εθνικός κατάφερε να ισοφαρίσει σε 23-23. Παρόλα αυτά ο Δικέφαλος κέρδισε το ματς, επικρατώντας στο τέταρτο σετ με 24-26, κάνοντας το 1-3.
Διαιτητές: Τζεπκινλής-Ιωαννίδης

1ο σετ: 7-8, 12-16, 14-21, 18-25
2ο σετ: 8-4, 16-15, 21-18, 29-31
3ο σετ: 8-5, 16-12, 21-16, 25-20
4ο σετ: 8-5, 14-16, 17-21, 24-26

*Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 1 άσσο, 51 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 4 άσσους, 61 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 1-3 (18-25, 29-31, 25-20, 24-26) σε 112'

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Παγιάν 16 (13/36 επ., 3 μπλοκ), Χαριτωνίδης 3 (3/4 επ.), Βελίτσκοβιτς 15 (15(26 επ., 76% υπ. - 52% άριστες), Μεχία 15 (11/16 επ., 4 μπλοκ), Χριστόφας 6 (4/7 επ., 2 μπλοκ), Ριζόπουλος 5 (3/11 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 73% υπ. - 68% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 75% υπ. - 39% άριστες), Χατζόπουλος 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Καβαρατζής, Κασαμπαλής.

ΠΑΟΚ (Ρίτσι): Κουμεντάκης 18 (16/28 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 76% υπ. - 59% υπ.), Ουτσίκοφ 25 (24/43 επ., 1 μπλοκ), Τακουρίδης 7 (4/7 επ., 3 μπλοκ), Πελεκούδας 6 (5/9 επ., 1 μπλοκ), Βάλκιερς 3 (1/1 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 12 (9/15 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 83% υπ. - 75% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 56% υπ. - 44% άριστες), Τερτζής, Στίγγας 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Γκιον 1 (1/5 επ., 50% υπ. - 50% άριστες).