Συνέχεια με πέντε αναμετρήσεις στο κύπελλο

Με πέντε αγώνες συνεχίζεται την Τετάρτη 7 Φεβρουαρίου η φάση των «16» του Κυπέλλου Ανδρών.
Στο πρόγραμμα, ξεχωρίζει η αναμέτρηση στο κλειστό του Μετς μεταξύ του Παναθηναϊκού και της Κηφισιάς (17.00). Οι δύο ομάδες βρέθηκαν αντιμέτωπες και την Κυριακή 4/2 για το πρωτάθλημα, με την ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη να φεύγει νικήτρια με 3-2 σετ. Τη σεζόν 2016-2017, Παναθηναϊκός και Κηφισιά αναμετρήθηκαν στα προημιτελικά στο Ζηρίνειο, με τους Κηφισιώτες να παίρνουν τη νίκη και την πρόκριση στο final-4 με 3-1 σετ.

Στην Πάτρα και στην έδρα της Ολυμπιάδας θα δοκιμαστεί ο Ηρακλής Χαλκίδας (18.00). Οι πατρινοί μετά από 12 αγώνες στον Β1 υποόμιλο της Α2 Ανδρών, μοιράζονται την 5η θέση της βαθμολογίας με τον Πανερυθραϊκό. Ο αγώνας θα είναι γιορτή για την Ολυμπιάδα απέναντι στην ομάδα του Σπύρου Γκολίτση, η οποία από την πλευρά της θέλει την δεύτερη πρόκριση στην ιστορία της στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ανδρών.

Στο κλειστό της Βόχας, ο Παμβοχαϊκός θα φιλοξενήσει τον Εθνικό Πειραιώς (19.00). Στις δύο προηγούμενες φετινές αναμετρήσεις τους, η πειραϊκή ομάδα νίκησε με 3-1 σετ εκτός έδρας, αλλά ο Παμβοχαϊκός στο παιχνίδι του δευτέρου γύρου, επικράτησε με καθαρό σκορ (3-0). Ο Κώστας Δεληκώστας και οι παίκτες του ευελπιστούν στην τρίτη συνεχόμενη παρουσία του συλλόγου στην οκτάδα του Κυπέλλου, ενώ ο Εθνικός Πειραιώς θέλει να γράψει ιστορία με την πρόκριση στα προημιτελικά, μετά την περσινή του επιστροφή στη Volleyleague Ανδρών.

Ο Νέστορας, ομάδα της Α2, θα φιλοξενήσει στο κλειστό του Βότση τη Νίκη Αιγινίου (6/2, 21.00). Αν και τους χωρίζει μία κατηγορία, ο Νέστορας στοχεύει στην καλή εμφάνιση για να πάρει ψυχολογία, πριν από την έναρξη της Β' φάσης του πρωταθλήματος της Α2 Ανδρών. Η Νίκη Αιγινίου θέλει την νίκη για να προκριθεί στα προημιτελικά, τέσσερα χρόνια μετά την τελευταία της παρουσία (σεζόν 2013-2014).

Η ΧΑΝΘ που τερμάτισε πρώτη στον Β1 υποόμιλο της Α2 Ανδρών, θα υποδεχτεί στην έδρα της τον Ηρακλή (21.30), που μετά από 15 αγωνιστικές στη Volleyleague Ανδρών, βρίσκεται στη τέταρτη θέση της βαθμολογίας. Για τους γηπεδούχους, η αναμέτρηση της Τετάρτης θα τους βοηθήσει στην προσπάθεια που κάνουν για άνοδο στην μεγάλη κατηγορία. Η ομάδα του Γιάννη Ορφανού φιλοδοξεί να προκριθεί στα προημιτελικά, μετά το 2016.

Δείτε το πρόγραμμα και τους διαιτητές ΕΔΩ.