Δύσκολη πρόκριση του Παναθηναϊκού, πέταξε εκτός τον Εθνικό

Μετά από δύο χρόνια απουσίας, ο Παναθηναϊκός επιστρέφει στο final-4 του Κυπέλλου Ανδρών. Οι «πράσινοι», με κορυφαίο τον Μπατατζίμ, νίκησαν με 3-0 σετ τον Εθνικό Πειραιώς στο γυμναστήριο του Εσπέρου Καλλιθέας και πανηγύρισαν την πρόκριση στους «4» του θεσμού.
Οι δύο ομάδες ανανέωσαν το ραντεβού τους για την Δευτέρα 26/2 για την 18η αγωνιστική της Volley League Ανδρών.

Η ομάδα του Σάκη Ψάρρα ήταν καλύτερη στην επίθεση, ωστόσο τα πολλά λάθη (25), κυρίως από την γραμμή του σερβίς (12), της στέρησε το σετ που θα την έβαζε πάλι στην αναμέτρηση. Ο Παναθηναϊκός πίεσε από το σερβίς πετυχαίνοντας 5 άσσους, εκ των οποίων οι 3 από τον Τζόνσον, ενώ ο Πανταλέων ήταν κυρίαρχος πάνω στο φιλέ με 3 μπλοκ, από τα 8 συνολικά της ομάδας του.

Ο Μπατατζίμ με 14 πόντους ηγήθηκε της επίθεσης της ομάδας του, έχοντας άξιους συμπαραστάτες τους Τζόνσον και Καρντόσο με 11 πόντους, έκαστος. Για τους γηπεδούχους, ο Σπυριούνης ήταν ο πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης με 16 πόντους, ωστόσο με εξαίρεση τον Νάιτ (12π.), δεν είχε βοήθεια στην επίθεση.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Βουδούρης.

1ο σετ: 6-8, 13-16, 17-21, 20-25
2ο σετ: 7-8, 16-13, 21-20, 24-26
3ο σετ: 5-8, 16-15, 20-21, 23-25

*Οι πόντοι του Εθνικού Πειραιώς προήλθαν από 3 άσσους, 45 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 5 άσσους, 37 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (20-25, 24-26, 23-25) σε 84'

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ (Ψάρρας): Μακ Γουίλιαμ 7 (6/13 επ., 1 άσσος, 69% υπ. - 44% άριστες), Νάιτ 12 (12/36 επ.), Σίφερτ 10 (9/19 επ., 1 άσσος), Μπάσης 3 (2/6 επ., 1 άσσος), Σπυριούνης 16 (14/22 επ., 2 μπλοκ, 33% υπ. - 33% άριστες), Αμπανόζ 2 (2/2 επ.) / Καρασαββίδης (λ, 70% υπ. - 40% άριστες), Μαντέκας, Δημητούλης, Ράμος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Τζόνσον 11 (7/23 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Σιλμπερνάγκελ 6 (5/9 επ., 1 μπλοκ), Δρογκάρης 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Καρντόσο 11 (9/21 επ., 2 μπλοκ, 59% υπ. - 35% άριστες), Μπατατζίμ 14 (13/21 επ., 1 άσσος, 50% υπ. - 38% άριστες), Πανταλέων 6 (3/8 επ., 3 μπλοκ) / Γκούζντα (λ, 71% υπ. - 64% άριστες), Μπέλος.

Σάκης Ψάρρας (Εθνικός Πειραιώς): «Ο Παναθηναϊκός έπαιξε καλύτερα και προκρίθηκε δίκαια. Θέλαμε πολύ να πάμε στο φάιναλ-4 αλλά για άλλη μια φορά όταν έχουμε το "πρέπει" δε μπορούμε να αποδόσουμε και να πάρουμε αποτέλεσμα. Είναι κάτι που προσπαθούμε να βελτιώσουμε και αυτό χρειάζεται και εμπειρία από δύσκολους αγώνες. Την Δευτέρα είναι ένα άλλο ματς και το "πρέπει" θα το έχει ο Παναθηναϊκός».

Δημήτρης Ανδρεόπουλος (Παναθηναϊκός): «Για να είμαι ειλικρινής θα αντάλλαζα αυτή τη νίκη με ένα 3-0 επί του Εθνικού στο πρωτάθλημα. Εντάξει, είναι μία καλή νίκη που θα μας βοηθήσει ψυχολογικά και θα μας φέρει στην γιορτή του κυπέλλου αλλά για την ώρα το μυαλό μας μένει σταθερά στο μεγάλο στόχο της παραμονής στην κατηγορία. Η νίκη μας δεν ήρθε τόσο εύκολα όσο δείχνει το τελικό σκορ. Κρίθηκε επειδή στο 2ο και στο 3ο σετ κάναμε σωστές επιλογές στις φάσεις που έκριναν το αποτέλεσμα».