Ο Ολυμπιακός στον τελικό της Σαντορίνης

Για ένατη συνεχόμενη χρονιά ο Ολυμπιακός θα βρεθεί στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας διεκδικώντας το Σάββατο (20.00, ΕΡΤ3) το όγδοο συνεχόμενο τρόπαιο με αντίπαλο τον νικητή της δεύτερης ημιτελικής αναμέτρησης Ηλυσιακός-Πανναξιακός.

Οι «ερυθρόλευκες», σε έναν ποιοτικό ημιτελικό με άμυνες, μπλοκ και σασπένς, νίκησαν 3-1 σετ (25-21, 28-26, 22-25, 25-21) τον μαχητικό ΑΟ Θήρας, στο κατάμεστο από 800 φίλους του αθλήματος, ΔΑΠΠΟΣ της Σαντορίνης. Η διαφορά των δύο ομάδων ήταν στην αποτελεσματικότητα στην επίθεση (43%-28% συνολικά), κυρίως στα δύο πρώτα σετ.

Ο Ολυμπιακός είχε την Χίπε πρώτη σκόρερ με 30 πόντους, ενώ διψήφιες ήταν επίσης η Νιέμερ (13), η Λαμπρούση (12) και η Πολ (10). Ο ΑΟ Θήρας, είχε καλύτερο μπλοκ (14-8), η Εμμανουηλίδου είχε 17 πόντους με δεύτερη σκόρερ την Μέρκοβα (15) και τρίτη την Πότοκαρ (10).

Πολύ καλή εμφάνιση και από τα δύο λίμπερο, Κονόμη και Αρτακιανού. Το σετ που έχασε ο Ολυμπιακός από τον ΑΟ Θήρας, ήταν το πρώτο μετά από τον περσινό τελικό Κυπέλλου με τον Πανναξιακό στο κλειστό της Γλυφάδας. Η ομάδα του Κοβάτσεβιτς μέτρησε 68 συνεχόμενα σετ επί ελληνικού εδάφους.

Η εικόνα του αγώνα

Στο πρώτο σετ, ο Ολυμπιακός δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα στο σκορ, αλλά ο ΑΟ Θήρας, παρά τα 7 λάθη από την γραμμή του σέρβις, τον ακολουθούσε μέχρι το 20-19 (μπλοκ της Εμμανουηλίδου στην Χριστοδούλου). Δύο συνεχόμενα λάθη (σέρβις, επίθεση) της Μέρκοβα, έδωσαν προβάδισμα 3 πόντων στον Ολυμπιακό, 22-19. Παρά το γεγονός ότι ο ΑΟ Θήρας μείωσε με άσσο της Γενιτσαρίδη στον πόντο 22-21, οι πρωταθλήτριες, πιο ψύχραιμες και με την Χίπε να παίρνει τις τελευταίες επιθέσεις, πήραν το πρώτο σετ με 25-21.

Συγκλονιστικό ήταν το δεύτερο σετ, το οποίο κρίθηκε στην λεπτομέρεια. Ο ΑΟ Θήρας έφθασε να προηγείται μέχρι και με 3 πόντους, 20-23, αλλά τα σερβίς της Λαμπρούση και τα λάθη της Μέρκοβα και της Πότοκαρ έφεραν το σετ στην ισοπαλία, 23-23. Στην ρουλέτα των δύο συνεχόμενων πόντων που θα έβγαζαν νικητή, ο Ολυμπιακός τους πήρε με την εμπειρία του. Ο ΑΟ Θήρας έχασε 2 σετ μπολ (χαμένη κόντρα μπάλα για το σετ από την Πότοκαρ στο 25-26) και ο Ολυμπιακός με λάθος της Πότοκαρ (27-26) και άσσο της Νιέμερ (28-26) πήρε και το δεύτερο σετ, που όπως και το πρώτο ήταν ποιοτικό.

Ο Ολυμπιακός με τον αέρα των δύο πρώτων κερδισμένων σετ, είχε τον έλεγχο και στο τρίτο. Είχε σταθερά το προβάδισμα και μάλιστα κατάφερε να φθάσει στο +6, 21-15, στην μέγιστη δηλαδή διαφορά στο ματς, με όπλο το σερβίς του. Τα συνεχόμενα stop πάνω στο φιλέ από τον ΑΟ Θήρας και τα λάθη του Ολυμπιακού έφεραν το σετ στην ισοπαλία 22-22. Ο ΑΟ Θήρας με μπλοκ της Τσοχατζή και άουτ επιθέσεις της Χίπε και της Γιώτα, έφθασε στην μείωση των σετ σε 2-1 με 25-22, με επιμέρους σκορ 9-1.

Στο τέταρτο σετ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 16-11 με τον Ολυμπιακό να έχει καλή υποδοχή και την Χριστοδούλου να παίζει πρώτο χρόνο με την Λαμπρούση. Ο ΑΟ Θήρας εκμεταλλεύτηκε τα συνεχόμενα λάθη του Ολυμπιακού και ισοφάρισε σε 17-17. Οι «ερυθρόλευκες» με σέρβερ την Χριστοδούλου απάντησαν με σερί 4-0 για το 21-17. Η ομάδα της Σαντορίνης μείωσε στους 2, 22-20 αλλά δύο συνεχόμενοι πόντοι της Πολ έδωσαν στον Ολυμπιακό το πρώτο ματς μπολ με 24-20. Το 25-21 για το 3-1 σετ του Ολυμπιακού έγραψε η Πολ.

Διαιτητές: Τσιούλα, Βουδούρης.