Στην επόμενη φάση του Λιγκ Καπ ο Ολυμπιακός μετά τη νίκη επί του Φοίνικα

O Ολυμπιακός αν και βρέθηκε να χάνει 1-0 σετ τελικά επικράτησε 3-1 του Φοίνικα Σύρου τη δεύτερη ημέρα του Λιγκ Καπ που διεξάγεται στο «Μελίνα Μερκούρη»

Με πρώτο βιολί το Νίκο Ζουπάνι ο Ολυμπιακός που αιφνιδιάστηκε από τον φουριόζο Φοίνικα ανέτρεψε το εις βάρος του σκορ και πήρε το εισιτήριο για την ημιτελική φάση που θα αντιμετωπίσει στην έδρα του τον ΠΑΟΚ.

Ο Τερβαπόρτι ξεκίνησε μαζί με τον Ράουβερντινκ τον αγώνα ενώ ο Ντόκιτς έδωσε τη θέση του στον Μήλη στο τρίτο σετ.

Στο πρώτο σετ με πολύ καλό σερβίς ο Φοίνικας προηγήθηκε μετά το 12-12 και πέρασε μπροστά 20-16. Με αλλαγές στον Ολυμπιακό (μπήκε ο Χριστοφιδέλης αντί του Φράγκου ενώ έγινε αλλαγή διαγωνίου και πασαδόρου) το σκορ έγινε 201-9 ωστόσο ο Εβάντρο για τον Φοίνικα έδωσε λύσεις και το σκορ έγινε 23-20 για να πάρει το σετ ο Φοίνικας με τον Ντόκιτς 25-21.

Στο δεύτερο σετ το 8-4 με σερβίς του Ζουπάνι έδωσε καλό προβάδισμα στον Ολυμπιακού που έκανε με ένα σερί 6-0 στη συνέχεια μεγαλύτερη τη διαφορά και κατέκτησε το σετ 25-17.

Στο τρίτο σετ με σερί 9-0 από το σερβίς του Ράουβερντινκ έδωσε στον Ολυμπιακό αέρα με αποτέλεσμα να μη μπορέσει ο Φοίνικας να αντιδράσει.

Στο τέταρτο σετ με Ζουπάνι ξανά ο Ολυμπιακός έκανε το 4-1 η διαφορά μεγάλωσε κι άλλο 16-9 και με λάθος επίθεση του Φωτειάδη έγινε το 25-18.

Διακύμανση:

1ο σετ: 5-8, 13-16, 19-21, 21-25

2ο σετ: 8-3, 16-7, 21-12, 25-17

3ο σετ: 8-1, 16-5, 21-10, 25-13

4ο σετ: 8-5, 16-9, 21-15, 25-18

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 10 άσσους, 52 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων. Του Φοίνικα Σύρου οι πόντι προήλθαν από 4 άσσους, 45 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (21-25, 25-17, 25-13, 25-18) σε 89'

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Ζουπάνι 26 (23/29 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πετρέας 5 (4/6 επ., 1 μπλοκ), Μπέμε 10 (6/8 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Φράγκος 12 (10/22 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 41% υπ. - 23% άριστες), Τερβαπόρτι 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Ραούβερντινκ 12 (5/14 επ., 7 άσσοι, 56% υπ. - 56% άριστες) / Δαρίδης (λ, 47% υπ. - 26% άριστες), Στεφάνου (λ), Χριστοφιδέλης, Τσέλιος 1 (μπλοκ), Στιβαχτής, Σμιτ 3 (3/4 επ.), Κουμεντάκης (71% υπ. - 29% άριστες).

ΑΟ ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Ζαλμάς): Χήρας 1 (1/5 επ.), Φίλχο 3 (3/6 επ.), Εβάντρο 17 (15/28 επ., 2 άσσοι, 39% υπ. - 19% άριστες), Λέσκοφ 3 (1/1 επ., 2 μπλοκ), Ντόκιτς 12 (10/14 επ., 2 άσσοι), Παπαδόπουλος 6 (4/10 επ., 2 μπλοκ, 25% υπ. - 13% άριστες) / Αχιλλεόπουλος (λ, 64% υπ. - 36% άριστες), Βελούδης (λ). Φωτιάδης 1 (1/4 επ., 50% υπ. - 25% άριστες), Αδάμ, Βουλκίδης 2 (2/6 επ.), Μήλης 8 (8/18 επ.).

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ δήλωσε μετά το ματς στο olympiacossfp.gr τα εξής: «Το πρώτο σετ ήταν λίγο περίεργο για όλους μας. Η ομάδα της Σύρου έπαιξε καλά και μας πίεσε στο σερβίς. Στο 2ο σετ βρήκαμε καλύτερο ρυθμό στην επίθεση βελτιωθήκαμε στο μπλοκ και την άμυνα και φτάσαμε στη νίκη. Είναι φυσιολογική αυτή η εικόνα της ομάδας σε τέτοια παιχνίδια αυτή την περίοδο. Το σημαντικό είναι να βρίσκουμε ρυθμό μέσα από τα παιχνίδια και να παίρνουμε τις νίκες που θέλουμε».

Ο προπονητής του Φοίνικα Σύρου Νίκος Ζαλμάς είπε: «Δεν είμαστε έτοιμοι για να έχουμε διάρκεια σε ένα παιχνίδι με τέτοιο αντίπαλο όπως ο Ολυμπιακός. Εχουμε εξέλιξη και πρόοδο και αυτό κρατάει περιμένω περισσότερα πράγματα από τους νέους παίκτες μου. Χωρίς φόβο και ανασφάλεια είμαι σίγουρος πως τα καταφέρουν. Εχω εμπιστοσύνη στις επιλογές που κάναμε και ο χρόνος δουλεύει για μας».

Το πρόγραμμα των αγώνων του Β΄ομίλου (Μελίνα Μερκούρη - Ρέντη)

Παρασκευή 05 Οκτωβρίου 2018

Γ.Α.Σ.Παμβοχαϊκός - Α.Ο.Φοίνικας Σύρου 1-3 (17-25, 28-26, 20-25, 17-25)

Σ.Φ.Π.Ολυμπιακός - Α.Ο.Π.Κηφισιάς 3-0 (25-18, 25-21, 25-20)

Σάββατο 06 Οκτωβρίου 2018

Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ο.Φοίνικας Σύρου3-1 (21-25, 25-17, 25-13, 25-18)

Μελίνα Μερκούρη Ρέντη 18.00: Γ.Α.Σ.Παμβοχαϊκός - Α.Ο.Π.Κηφισιάς

Διαιτητές: Φραγκάκης, Νικολόπουλος. Γραμματεία: Παπασηφάκη. Παρατητητής: Βασιλειάδης.

Κυριακή 07 Οκτωβρίου 2018

Μελίνα Μερκούρη Ρέντη 14.00: Α.Ο.Φοίνικας Σύρου - Α.Ο.Π.Κηφισιάς

Διαιτητές: Βουδούρης, Σταρίδας. Γραμματεία: Καλιγέρη. Παρατητητής: Πέρρος.

Μελίνα Μερκούρη Ρέντη 17.00: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Γ.Α.Σ.Παμβοχαϊκός

Διαιτητές: Μουλά Λ., Κουτσούλας. Γραμματεία: Θεοδωρίδου. Παρατητητής: Βαρθαλίτης.