Logo
Εκτύπωση αυτής της σελίδας

Συγκλονιστική ανατροπή για την Κηφισιά στο Λιγκ Καπ

Ο ΑΟΠ Κηφισιά κατάφερε να γυρίσει το εις βάρος του σκορ επικρατώντας τελικά στο τάι μπρέικ του Παμβοχαϊκού ανακτώντας τις ελπίδες του για πρόκριση.

Με το Νίκο Ρουμελιώτη ο Παμβοχαϊκός μπόρεσε να κρατήσει τα ηνία του αγώνα για 2 σετ αλλά στη συνέχεια, ο διαγώνιος του Παμβοχαϊκού δεν άντεξε όμως και ο ΑΟΠ Κηφισιά πέρασε στην αντεπίθεση.

Στο πρώτο σετ ο ΑΟΠ Κηφισιά πήρε προβάδισμα αλλά με ένα σερί του Παμβοχαϊκού έγινε το 16-14 και το 20-17 στη συνέχεια με νέο σερί 3-0 η Κηφισιά ισοφάρισε 20-20 αλλά ο Ολιβέιρα χάλασε την υποδοχή της Κηφισιάς και η ομάδα του Βραχατίου πήρε το σετ 25-23.

Στο δεύτερο σετ η Κηφισιά προηγήθηκε 12-9 με το σερβίς του Ρεκ ως το 20-17, αλλά ο Παμβοχαϊκός ισοφάρισε στο 21-21, ο Ολιβέιρα με επίθεση έκανε το 23-22 και με άσο το 24-22, και ο Ρούμπο το 25-22.

Στο τρίτο σετ η Κηφισιά έκανε την επιστροφή, πήρε προβάδισμα αλλά ο Παμβοχαϊκός έμεινε κοντά ως το 23-23, ο Ρουμελιωτάκης βοήθησε την ομάδα του και η Κηφισιά πήρε το σετ 25-23.

Στο τέταρτο σετ με τον Μελλέ η Κηφισιά προηγήθηκε 5-1, ο ΑΟΠ Κηφισιά κράτησε τη διαφορά με Ρουμελιωτάκη και Παπαδόπουλο. Ο Παμβοχαϊκός δεν άντεξε την πίεση και το σετ ολοκληρώθηκε 25-20 με δύο πόντους του Ρουμελιωτάκη.

Μετά το αποτέλεσμα αυτό η πρόκριση θα κριθεί αύριο στον αγώνα ΑΟΠ Κηφισιά – Φοίνικας Σύρου στις 14.00.

5ο σετ: 4-5, 7-10, 9-12, 13-15

*Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 70 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων και της Κηφισιάς προήλθαν από 7 άσσους, 65 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (25-23, 25-22, 23-25, 20-25, 13-15) σε 121'

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Δημητριάδης, Ολιβέιρα 27 (23/46 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 40% υπ. - 28% άριστες), Ρούμπο 8 (5/8 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γκλάντστοουν 12 (8/10 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ρουμελιώτης 5 (5/14 επ.), Ροντρίγκο 21 (20/32 επ., 1 άσσος, 35% υπ. - 24% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 50% υπ. - 35% άριστες), Δημητούλης, Κωτσάκης 9 (9/12 επ., 40% υπ. - 40% άριστες).

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 1 (μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 23 (20/34 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 45% υπ. - 30% άριστες), Ρεκ 9 (5/11 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Χαντ 31 (29/54 επ., 2 άσσοι), Παπαδόπουλος 8 (8/16 επ., 39% υπ. - 26% άριστες), Μελλές 7 (3/5 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Γκούζντα (λ, 48% υπ. - 30% άριστες), Κάπελλας (λ, 50% υπ. - 40% άριστες), Μπέλος 1 (μπλοκ).

Ο προπονητής του Παμβοχαϊκού Κώστας Δεληκώστας είπε: «Το παιχνίδι είχε δύο εικόνες. Η πρώτη με το Νίκο Ρουμελιώτη διαγώνιο και η δεύτερη με τον Φροίξο Κωτσάκη που το παιδί δεν είναι διαγώνιος, είναι ακραίος. Στα δύο πρώτα σετ ήμασταν καλύτεροι σε σερβίς και επίθεση και για αυτό τα πήραμε. Στα επόμενα σετ είχαμε πρόβλημα στην αλλαγή και κυρίως στο θέμα της αλλαγής. Οι ακραίοι μας είναι καλοί στην επίθεση αλλά θέλουμε δουλειά στην υποδοχή. Οσο για τον Ρουμελιώτη είναι ανέτοιμος. Εχουμε ένα ακόμα ματς με τον Ολυμπιακό. Το βλέπουμε σαν αγώνες προετοιμασίας και θα τεστάρουμε την ομάδα μας. Ο Ρουμελιώτης θα μας βοηθήσει όσο είναι τραυματίας ο Νίκος Παλέντζας. Τώρα, εάν δέσει με την ομάδα και θέλει και ο ίδιος σίγουρα θα μείνει μαζί μας έως το τέλος. Γενικά δεν θα βιαστούμε με την αποθεραπεία του Παλέντζα».

Ο προπονητής του ΑΟΠ Κηφισιάς Κώστας Αρσενιάδης είπε: «Δεν πιστεύω πως είχαμε δύο πρόσωπα. Το ίδιο πρόσωπο είχαμε σε όλο τον αγώνα αλλά οι διαφορές μας με τον Παμβοχαϊκό ήταν μικρές. Ολα τα σετ κρίθηκαν στον πόντο. Ενα καλό σερβίς μέσα ή λίγο άουτ μπορεί να αλλ΄ξει την πορεία ενός αγώνα. Βγάζουν συμπεράσματα και οι δύο ομάδες. Το αποτέλεσμα δεν λέει τίποτα. Και οι δύο ομάδες έχουν ελλείψεις και είναι ανέτοιμες, απλά η κάθε ομάδα έχει τις ιδιαιτερότητες της. Χρειάζεται καλή διαχείριση στις αδυναμίες και πως θα αξιοποιήσουμε τα θετικά μας στοιχεία, όλα αυτά σε λίγο διάστημα. Την Δευτέρα έρχεται και ο Βραζιλιάνος κεντρικός και θα έχουμε τρεις κεντρικούς. Με τον Φοίνικα δεν σκεφτόμαστε την πρόκριση ή κάτι άλλο αλλά το πως θα βελτιωθούμε».

Το πρόγραμμα των αγώνων του Β΄ομίλου (Μελίνα Μερκούρη - Ρέντη)

Παρασκευή 05 Οκτωβρίου 2018

Γ.Α.Σ.Παμβοχαϊκός - Α.Ο.Φοίνικας Σύρου 1-3 (17-25, 28-26, 20-25, 17-25)

Σ.Φ.Π.Ολυμπιακός - Α.Ο.Π.Κηφισιάς 3-0 (25-18, 25-21, 25-20)

Σάββατο 06 Οκτωβρίου 2018

Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ο.Φοίνικας Σύρου3-1 (21-25, 25-17, 25-13, 25-18)

Γ.Α.Σ.Παμβοχαϊκός - Α.Ο.Π.Κηφισιάς 2-3 (25-23, 25-22, 23-25, 20-25, 13-15)

Κυριακή 07 Οκτωβρίου 2018

Μελίνα Μερκούρη Ρέντη 14.00: Α.Ο.Φοίνικας Σύρου - Α.Ο.Π.Κηφισιάς

Διαιτητές: Βουδούρης, Σταρίδας. Γραμματεία: Καλιγέρη. Παρατητητής: Πέρρος.

Μελίνα Μερκούρη Ρέντη 17.00: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Γ.Α.Σ.Παμβοχαϊκός

Διαιτητές: Μουλά Λ., Κουτσούλας. Γραμματεία: Θεοδωρίδου. Παρατητητής: Βαρθαλίτης.

Το σύστημα διεξαγωγής του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς 2018

Α΄ΦΑΣΗ: Οι 11 ομάδες είναι χωρισμένες σε τρεις ομίλους, δύο των τεσσάρων ομάδων και ένας των τριών ομάδων. Προκρίνονται στην ημιτελική φάση οι πρώτες ομάδες της βαθμολογίας κάθε ομίλου και ο καλύτερος δεύτερος του Α΄και του Β΄ομίλου.

ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ: Κατόπιν κληρώσεως προκέκυψε ο Α΄ημιτελικός να διεξαχθεί μεταξύ του καλύτερου δεύτερου (Α΄ή Β΄ομίλου) και της πρώτης ομάδας του Γ΄ομίλου με έδρα στον καλύτερο δεύτερο.

Ο δεύτερος ημιτελικός μεταξύ του πρώτου του Α΄ομίλου και του πρώτου του Β΄ομίλου με έδρα την πρώτη ομαδα του Β΄ομίλου.  Οι αγώνες της ημιτελικής φάσης θα είναι νοκ άουτ.

ΤΕΛΙΚΟΙ: Θα αγωνιστούν οι νικητές των ημιτελικών. Ο τελικός θα είναι διπλός. Θα ακολουθηθεί η διαδικασία του Golden Set και ο πρώτος αγώνας θα διεξαχθεί στην έδρα του νικητή του Α΄ημιτελικού.