Δραματική πρόκριση του ΠΑΚ Χαλανδρίου στον τελικό του Κυπέλλου της ΕΣΠΑΑΑ

Στον τελικό κυπέλλου της ΕΣΠΑΑΑ προκρίθηκε το ΠΑΚ Χαλανδρίου καθώς επικράτησε 3-2 σετ της Ένωσης Αμπελοκήπων σε ένα δραματικό παιχνίδι.

Το ΠΑΚ μπήκε άσχημα στο παιχνίδι καθώς το σερβίς της Ένωσης του προκάλεσε μεγάλα προβλήματα στην υποδοχή με αποτέλεσμα να χάσει το σετ 18-25 με τα κορίτσια του Λιγνού να μην έχουν αντίπαλο σε αυτό το σετ. Στο δεύτερο σετ το ΠΑΚ ανέβασε στροφές και πήρε πολύ εύκολα το σετ κάνοντας εξαιρετική εμφάνιση πιέζοντας με τη σειρά του με το σερβίς την αντίπαλη υποδοχή. Στη συνέχεια, κι ενώ κανείς θα περίμενε εύκολο δρόμο για το ΠΑΚ, η Ένωση έκανε την έκπληξη περνώντας μπροστά 4-15 και 8-17. Ωστόσο εδώ έγινε επική ανατροπή καθώς με πείσμα και πάθος η ομάδα της Μαρτσουκάκη έκανε ένα καταπληκτικό σερί 11-1 κι ανέτρεψε το σκορ, πέρασε μπροστά η Ένωση πέρασε ξανά 22-23, διαμαρτυρήθηκε στη συνέχεια στο διαιτητή για λάθος σφύριγμα κι έχασε μέσα από τα χέρια της το σετ 25-23. Με περίσσια δύναμη η Ένωση δε το έκανε κάτω πάλι με καλό σερβίς παρόλο που έχανε 7-3 ισοφάρισε 9-9 για να γίνει ντέρμπι για γερά νεύρα στη συνέχεια και να περάσει μπροστά τελικά 15-17. Το ΠΑΚ μάζεψε δυνάμεις και πέρασε στην αντεπίθεση προσπαθώντας να καταφέρει ό,τι στο προηγούμενο σετ αλλά εδώ παρόλο που ισοφάρισε στο 22-22 έχασε το σετ 22-25 και το παιχνίδι πήγε στο τάι μπρέικ.

Στο 5ο σετ από την αρχή το ΠΑΚ ήταν καλύτερος προηγήθηκε σχετικά εύκολα και πήρε το σετ 15-9 και το εισιτήριο για τον τελικό της Κυριακής.

Η διακύμανση:

Α ΣΕΤ: 0-3, 4-6, 6-8 9-11, 10-13, 13-16, 16-24, 18-25

Β ΣΕΤ: 3-0, 9-2, 10-3, 12-4, 13-6, 17-7, 18-8, 19-9, 22-10, 24-13, 25-14

Γ ΣΕΤ: 1-2, 2-7, 3-10, 4-15, 8-17, 19-18, 21-19, 22-23, 25-23

Δ ΣΕΤ: 1-0, 2-1, 7-3, 9-9, 11-10, 12-12, 14-14, 15-17, 16-19, 19-21, 22-22, 22-25

Ε ΣΕΤ: 1-0 2-3, 6-4, 9-5, 10-6, 12-7, 15-9

ΠΑΚ Χαλανδρίου (Μαρτσουκάκη) : Μαυράκου, Παπαθανάση, Βελισσάρη, Μαγκανάρη, Δορμπαράκη, Κωτούλα, Πασιαλή (λ) / Διαμαντοπούλου, Καλυβά, Χάλαρη

ΑΕ Αμπελοκήπων (Λιγνός) : Κατραμάδου, Τσιγαρίδα, Βασιλειάδου, Καλιαφεντάκη, Κατρή, Παπαδάκη, Υφαντή (λ) / Κετρόι (λ), Αργυριάδου, Χατζηνικολάου, Αντωνίου, Παναγοπούλου