Η ΑΕΚ έγινε η δεύτερη ομάδα της Preleague που απέκλεισε ομάδα της Α1

Την πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες του Κυπέλλου Ελλάδας πανηγύρισε μπροστά στον κόσμο της στη Νέα Φιλαδέλφεια η ΑΕΚ.
Η Ένωση, παρά το γεγονός ότι αιφνιδιάστηκε από την απώλεια του πρώτου σετ από τον Αίαντα, κατάφερε να πάρει τη νίκη πρόκριση με 3-1 σετ (19-25, 25-21, 25-22, 25-22) ανεβάζοντας ρυθμό στο μπλοκ – άμυνα και πιέζοντας στο σερβίς.
Η ομάδα της Θεσσαλονίκης εμφανίστηκε στο γήπεδο με 8 αθλήτριες, χωρίς τα βασικά της όπλα Βλάχου και Τζούριτς, ήταν ανταγωνιστική και με καλή άμυνα και έξυπνες επιθέσεις έμεινε στο παιχνίδι. Χρέη προπονητή στον Αίαντα εκτέλεσε ο Σάκης Τολούδης, άμεσος συνεργάτης του Ηλία Ζωλασταθιάδη που λόγω προσωπικού προβλήματος έμεινε στην Θεσσαλονίκη.

Η ΑΕΚ βρίσκεται στην οκτάδα του θεσμού μετά το 2016 και τον επόμενο αντίπαλό της θα τον μάθει στην κλήρωση της Παρασκευής 22/2 (12.00).

Διαιτητές: Ονόπας, Νικολόπουλος.

Τα σετ: 3-1 (19-25, 25-21, 25-22, 25-22)

ΑΕΚ (Αποστολογιωργάκης): Ζίγκα, Γιοβάνη, Χρήστου, Τοτσίδου, Τέζα, Καββαδία / Σκυθιώτη (λ), Μπελιά), Μπανίκα, Αντωνιάδη.
ΑΠΣ ΑΙΑΣ (Τολούδης): Δαμιανίδου, Χαμαλίδου, Ανδρονικίδου, Κούση, Αργυρίου, Καλαγασίδου / Ιακωβίδου (λ), Γιορανίδη.

Κύπελλο Γυναικών - Φάση των «16»
Τετάρτη 20 Φεβρουαρίου

ΠΑΟΚ - ΑΟΦ Πορφύρας 3-0 (25-15, 25-21, 25-17)

ΓΣ Ηλιούπολης - Ολυμπιακός ΣΦΠ 0-3 (15-25, 12-25, 12-25)

ΑΣ Άρης - ΑΟ Μαρκοπούλου 3-1 (25-13, 25-22, 23-25, 26-24)

ΑΕΚ - ΑΠΣ Αίας 3-1 (19-25, 25-21, 25-22, 25-22)

Πανναξιακός ΑΟΝ - ΑΣΠ Κόρινθος 3-0 (25-11, 25-19, 25-16)

ΑΣΠ Θέτις - ΑΟ Ηλυσιακός 3-1 (23-25, 25-13, 25-22, 25-14)

Ακαδημίες Πρωτ. Πεύκων - ΑΟ Θήρας 0-3 (13-25, 25-20, 25-23)

Πέμπτη 21 Φεβρουαρίου

Χολαργού 21.30: Παναθηναϊκός ΑΟ - ΑΣ Μακεδόνες
Διαιτητές: Βουδούρης, Σταρίδας, Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Αλεβετσοβίτης, Τολιός, Γραμματεία: Νυδριώτη.