Η Θήρα με ανατροπή στον τελικό

Ο ΑΟ Θήρας είναι η δεύτερη ομάδα που θα αγωνιστεί αύριο στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας καθώς πριν λίγο επικράτησε στο τάι μπρέικ του Πανναξιακού.

Στο ντέρμπι των νησιών, σε ένα παιχνίδι διαφήμιση για το άθλημα, η Σαντορίνη βρέθηκε να χάνει με 2-0  από την πολύ καλά διαβασμένη Νάξο. Εκεί ο προπονητής της Σαντορίνης έκανε την κίνηση ματ περνώντας στον παιχνίδι την Ξανθοπούλου και εκεί γύρισε ο διακόπτης. Όλα τα σετ εκτός από το πρώτο ήταν στην κόντρα με εντυπωσιακές φάσεις. Ο κόσμος που για δεύτερο παιχνίδι γέμισε το κλειστό των Σερρών απόλαυσε θέαμα υψηλού επιπέδου.

Η ροή του αγώνα

Το πρώτο σετ κρίθηκε με το …καλημέρα. Ο ΑΟ Θήρας προηγήθηκε με 5-3 αλλά το εκπληκτικό σερβίς της Στεντίλ με στόχο τη Μερτέκη έφερε την ανατροπή και το +10 σερί για τον Πανναξιακό. Η ομάδα του Κωστακόπουλου εκμεταλλεύτηκε την καλή ψυχολογία και με την Κακουράτου να βγάζει άμυνες και την Χατζηευστρατιάδου να μπλοκάρει έφθασε με άνεση στο 1-0 στα σετ με 25-16.

Ο ΑΟ Θήρας στο δεύτερο σετ βελτίωσε την υποδοχή του και με την Πίλεπιτς να βγάζει ενέργεια στην επίθεση προηγήθηκε με 12-10. Ο Πανναξιακός με το 6ο του μπλοκ στο ματς ισοφάρισε 13-13 με τον κόουτς της ομάδας από τη Σαντορίνη Μπράνκο Γκάιτς να ρίχνει στο ματς για πρώτη φορά την Μελίνα Εμμανουηλίδου. Η Πίλεπιτς ξαναπάτησε το γκάζι, ο ΑΟ Θήρας ξέφυγε με 5 (24-19) αλλά ο Πανναξιακός δεν το άφησε το σετ. Με δικό του σερί 5-0 ισοφάρισε σε 24-24. Ακολούθησαν εκατέρωθεν λάθη στο σερβίς με την Πίλεπιτς στο 29-29 να καρφώνει στο φιλέ και να δίνει το πρώτο σετ μπολ (30-29) στον Πανναξιακό. Η Κροάτισσα διαγώνια του ΑΟ Θήρας έμελλε να είναι η μοιραία παίκτρια στο σετ για την ομάδα της αφού έχασε την τελευταία επίθεση για το 33-31 του Πανναξιακού που έφθασε σε μια μεγάλη ανατροπή για το 2-0 στα σετ.  Ο ΑΟ Θήρας στο δεύτερο σετ έχασε 10 σετ μπολ με τον Πανναξιακό να το παίρνει με το 3ο.

Στο τρίτο σετ ο ΑΟ Θήρας έκανε την δική του αντεπίθεση. Από το ρευστό 8-7 με τα σερβίς της Πίλεπιτς πήγε το σκορ στο 14-7 δείχνοντας διάθεση να κρατηθεί στο ματς. Μάλιστα έφθασε να προηγείται με 20-12 και 21-13 αλλά ο Πανναξιακός και πάλι δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Μείωσε στους 4 πόντους (22-18) αλλά τελικά ο ΑΟ Θήρας με πασέρ την Ξανθοπούλου έφθασε στην κατάκτηση του σετ με 25-19.

Με την ψυχολογία από το δικό του κερδισμένο τρίτο σετ στα ύψη και έχοντας ρυθμό στο παιχνίδι του ο ΑΟ Θήρας προηγήθηκε με 17-12 με δύο μπλοκ της Ξανθοπούλου και της Φιλντ και άσσο της Πίλεπιτς. Το σετ έκλεισε με 25-18 για τον ΑΟ Θήρας με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στο πέμπτο σετ όπου θα κρινόταν και η είσοδος στον τελικό.

Όπως τα προηγούμενα τέσσερα σετ έτσι και το πέμπτο σετ ήταν συγκλονιστικό. Ο ΑΟ Θήρας προηγήθηκε με 5-3 αλλά με λάθος επίθεση της Πίλεπιτς και μπλοκ στην ίδια ο Πανναξιακός έφτιαξε σερί 3-0 και πήρε προβάδισμα με 6-5. Νέα ανατροπή με την Καλανταρίδου να βάζει τον ΑΟ Θήρας μπροστά με 7-6 και λάθος του Πανναξιακού (4 μπάλες) να στέλνει τη διαφορά στο +2 (8-6). Στην αλλαγή τερέν των ομάδων ο Κωστακόπουλος έβαλε και πάλι στη διαγώνιο την Κένεντι αντί της Λιάγκη. Η Εμμανουηλίδου με άσσο αύξησε ακόμη περισσότερο τη διαφορά (9-6) αλλά λάθος επίθεση της Πίλεπιτς έφερε και πάλι τη διαφορά στον πόντο (9-8). Η Ριντ για τον Πανναξιακό ισοφάρισε σε 11-11 με το ματς να έρχεται για πολλοστή φορά στην απόλυτη ισορροπία. Η Μερτέκη ευστόχησε για το 12-11, αλλά δική της άστοχη επίθεση στην κόντρα μπάλα έφερε το 12-12. Η ίδια ξαναβάζει τον ΑΟ Θήρας μπροστά με 13-12 και η Ξανθοπούλου με άσσο δίνει το πρώτο σετ-ματς μπολ στην ομάδα της για το 14-12. Η Τσομπανίδου μείωσε σε 14-13, η Μερτέκη έκανε λάθος για την ισοφάριση σε 14-14, η ίδια ευστόχησε για το 15-14 με την Πίλεπιτς να μπλοκάρει για το 16-14 και το 3-2 του ΑΟ Θήρας.

Διαιτητές: Δανιηλίδου, Αβραμίδης.

*Οι πόντοι του Πανναξιακού προήλθαν από 8 άσσους, 49 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 38 λάθη αντιπάλων κα ιτου ΑΟ Θήρας προήλθαν από 11 άσσους, 70 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (25-16, 33-31, 19-25, 18-25, 14-16)

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ ΑΟΝ (Κωστακόπουλος): Βεργίδου 5 (3/8 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπράιαν 4 (3/18 επ., 1 μπλοκ), Ριντ 16 (11/38 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 55%υπ.), Στεντίλ 9 (6/31 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 57% υπ.), Τσομπανίδου 11 (7/14 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Χατζηευστρατιάδου 17 (10/17 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ) / Κακουράτου (λ, 57% υπ.), Λιάγκη 9 (9/19 επ.), Λάβδα.

ΑΟ ΘΗΡΑΣ (Γκάιτς): Γκρμπατς 2 (2/2 επ.), Καλανταρίδου 8 (7/28 επ., 1 άσσος, 67% υπ.), Καλαντάτζε 1 (0/2 επ., 1 μπλοκ), Μερτέκη 28 (25/57 επ., 3 άσσοι, 48% υπ.), Πίλεπιτς 29 (26/67 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Φιλντ 12 (4/11 επ., 2 άσσοι, 6 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 42% υπ.), Εμμανουηλίδου 5 (4/5 επ., 1 άσσος), Καραφουλίδου 1 (1/1 επ.), Ξανθοπούλου 4 (0/2 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Παναγιωτίδου 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ).