Μπορεί να ηττήθηκε αλλά προκρίθηκε ο ΠΑΟ στους τελικούς του Λιγκ Καπ (VIDEO)

Χρειάστηκε να περάσουν οκτώ διοργανώσεις Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς για να πανηγυρίσει ο Παναθηναϊκός την πρόκριση τους σε τελικούς της διοργάνωσης.

Η αθηναϊκή ομάδα έχοντας παρακαταθήκη το 3-1 που είχε νικήσει στον πρώτο ημιτελικό πήρε τα δύο σετ που ήθελε από τον Φοίνικα στη Σύρο στον β΄ημιτελικό και προκρίθηκε στους διπλούς τελικούς της διοργάνωσης περιμένοντας τον αντίπαλο του που θα προκύψει από τον επαναληπτικό ημιτελικό ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός που θα γίνει αύριο (5/12, 18.00, ΕΡΤ Sports) στο PAOK Sports Arena.

Ο πρώτος τελικός θα γίνει στην έδρα του ΠΑΟΚ ή του Ολυμπιακού και ο δεύτερος τελικός στην έδρα του Παναθηναϊκού. Οι ημερομηνίες και οι έδρες θα αποφασιστούν άμεσα από την ΕΣΑΠ σε συνεργασία με τους δύο φιναλίστ.

Στον δεύτερο ημιτελικό που έγινε σήμερα στο Δημήτρης Βικέλας ο Φοίνικας πανηγύρισε τη νίκη της τιμής με 3-2 σετ αλλά ο Παναθηναϊκός με την κατάκτηση των δύο πρώτων σετ κλείδωσε την πρόκριση πετυχαίνοντας έναν από τους μεγάλους στόχους της σεζόν.

Οι «πράσινοι» με το βασικό τους σχήμα κατάφεραν να δικαιωθούν με την τακτική που ακολούθησαν σε σερβίς και μπλοκ και παρότι επιθετικά δεν κυμάνθηκαν σε υψηλά επίπεδα κατάφερε να πάρουν τα δύο πρώτα σετ και μάλιστα χωρίς να απειληθούν από τον Φοίνικα. Το «πειρατικό» ξεκίνησε πάντως καλά το 1ο σετ έχοντας μικρό προβάδισμα αλλά ο Παναθηναϊκός με δύο μεγάλα σερί πήρε το προβάδισμα και από τότε είχε τον έλεγχο. Στο 1ο σετ το 10-7 για τον Φοίνικα έγινε 10-11 για τον Παναθηναϊκό με σερί 4-0 ενώ με το σερβίς του Ράπτη έγινε νέο σερί 5-0 για το 16-11. Εκεί κρίθηκε το σετ για τον Παναθηναϊκό. Ίδια εικόνα και στο 2ο σετ όπου ο Παναθηναϊκός πήρε αρχικά προβάδισμα 13-11 και με το σερβίς του Στάροβιτς και την κυριαρχία Ρανγκέλ, Ράπτη έκανε σερί 4-0 εκτινάσσοντας τη διαφορά στο 17-11. Κάπου εκεί κρίθηκε και η πρόκριση.

Από το 3ο σετ ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος έχοντας εξασφαλίσει την πρόκριση έριξε στον αγώνα όλους τους αθλητές του και πήραν μία μοναδική εμπειρία απέναντι στον διψασμένο για τη νίκη Φοίνικα ο οποίος και τελικά κατάφερε να κάνει την ανατροπή της τιμής και να πάρει τη νίκη στην έδρα του μπροστά στο ενθουσιώδες κοινό του που στο φινάλε χειροκρότησε ιπποτικά και... βολεϊκά τους παίκτες και των δύο ομάδων. Στο 3ο σετ ο Φοίνικας είχε συνέχεια προβάδισμα στα τελείωματα του σετ. Προηγήθηκε 24-23 με τον Στοΐλοβιτς, ισοφάρισε ο Μπαρμπούνης για τον Παναθηναϊκό 24-24 και ο Στερν με δύο πόντους έδωσε πάλι ισάριθμες φορές το προβάδισμα. Ο Στοίλοβιτς και ο Λινάρδος έκλεισαν το σετ 29-27.

Στο 4ο σετ ο Παναθηναϊκός με την επίθεση του Παλαιολόγου έφτασε σε σερβίς για ματς μπολ, αλλά ο Φοίνικας με δύο επιθέσεις του Στοΐλοβιτς και μία του εντυπωσιακού Λινάρδου πήρε το σετ 26-24 και ισοφάρισε 2-2 σετ.

Στο τάι μπρέικ το σερβίς του Στοΐλοβιτς και στη συνέχεια του Λινάρδου έδωσαν προβάδισμα στον Φοίνικα με 5-1 και 7-3 το οποίο διατηρήθηκε μέχρι το τέλος κατακτώντας τη νίκη. Με το μπλοκ του Λινάρδου τελείωσε ο αγώνας.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Βουδούρης. Παρατηρητής: Γεωργόπουλος. Eπόπτες: Συρίγος, Παπαδημητρίου. Γραμματεία: Πιρπινιά..

1ο σετ: 8-5, 11-16, 15-21, 19-25
2ο σετ: 6-8, 11-16, 19-21, 21-25
3ο σετ: 8-2, 16-12, 21-20, 29-27
4o σετ: 8-6, 16-15, 18-21, 26-24
5ο σετ: 5-1, 10-6, 12-8, 15-09

*Οι πόντοι του Α.Ο.Φοίνικα Σύρου προήλθαν: 7 άσσοι, 58 επιθέσεις, 16 μπλοκ, 29 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκός Α.Ο. οι πόντοι προήλθαν: 4 άσσοι, 50 επιθέσεις, 13 μπλοκ, 43 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (19-25, 21-25, 29-27, 26-24, 15-09) σε 126΄

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Ράτκο Παβλίσεβιτς): Τσβετιτιάνιν 2 (1/6επ., 1 άσσος), Στοΐλοβιτς 18 (14/25επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Λινάρδος 15 (8/12επ., 6 μπλοκ, 1 άσσος), Στερν 18 (16/37επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 60%υπ., 50%αρ.), Μπουτσούγιεβιτς 3 (1/3επ., 2 μπλοκ), Μήλης 19 (16/43επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος) / Βελούδης (λ. - 70%υπ., 38%αρ.), Καρασαββίδης (70%υπ., 38%αρ.), Κωστόπουλος 1 (1/2επ.), Αδάμ, Χριστόφας 5 (2/6επ., 3 μπλοκ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 2 (2 μπλοκ), Στάροβιτς 11 (8/24επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Ρανγκέλ 2 (1/2επ., 1 μπλοκ), Ανδρεόπουλος Χαρ. 3 (1/5επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 67%υπ., 17%αρ.), Ράπτης 11 (9/17επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 12%υπ.), Πελεκούδας 9 (7/13επ., 2 μπλοκ) / Ζήσης (λ. - 40%υπ., 20%αρ.), Σωνάκης (λ. - 29%υπ., 14%αρ.), Πανταλέων 9 (6/12επ., 3 μπλοκ), Ρουσσόπουλος, Παλαιολόγος 5 (5/14επ.), Μπαρμπούνης 8 (7/18, 1 μπλοκ, 56%υπ., 17%αρ.), Μούχλιας 7 (6/14επ., 1 άσσος, 48%υπ., 15%αρ.).

Mετά τη νίκη του Φοίνικα Σύρου με 3-2 σετ και την πρόκριση του Παναθηναϊκού στους τελικούς του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς οι προπονητές και οι αθλητές των δύο ομάδων μίλησαν στην συνέντευξη Τύπου.

Μίλησαν ο αρχηγός του Παναθηναϊκού Σωτήρης Πανταλέων, ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος, το λίμπερο του Φοίνικα Σπύρος Βελούδης και ο προπονητής του Φοίνικα Ράτκο Παβλίσεβιτς.

Ο κεντρικός του Παναθηναϊκού Σωτήρης Πανταλέων δήλωσε: «Για τον Παναθηναϊκό είναι μία πολύ σημαντική ημέρα σημέρα. Μετά από πολλά δύσκολα χρόνια  που πέρασε ο σύλλογος και η ομάδα βόλεϊ καταφέραμε να φτάσουμε σε ένα τελικό όπου θα διεκδικήσουμε ένα τρόπαιο. Ετσι κάνουμε πράξη το πλάνο της νέας διοίκησης του Παναθηναϊκού που έλεγε να ορθοποδήσει κατ΄αρχήν ο σύλλογος και μετά να επιστρέψει στην κανονικότητα. Η κανονικότητα για τον Παναθηναϊκό είναι διεκδίκηση τίτλου. Από μόνο της η πρόκριση δημιουργεί προσδοκίες αλλά είμαστε έτοιμοι, να δουλέψουμε, να ανταπεξέλθουμε και να συνεχίσουμε την ανοδική πορεία του συλλόγου».

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος δήλωσε: «Σήμερα είναι μια πάρα πολύ σημαντική ημέρα. Μετά από δύσκολα χρόνια, η ομάδα μας κατάφερε να φτάσει σε τελικό διοργάνωσης. Μόνο εμείς που είμαστε μέσα στο τμήμα μπορούμε να καταλάβουμε πόσο δύσκολα περνούσαμε όλα αυτά τα χρόνια. Σήμερα η ομάδα έφτασε δίκαια στον τελικό του Λιγκ Καπ. Θα κάνουμε το καλύτερο που μπορούμε για να διεκδικήσουμε το πρώτο μας κύπελλο στο Λιγκ Καπ. Είχαμε τρομερή θέληση και δίψα για να φτάσουμε σε αυτόν τον στόχο. Το παιχνίδι μετά την κατάκτηση των δύο σετ μας έδωσε την δυνατότητα να χρησιμοποιήσουμε όλα τα νέα παιδιά που αντεπεξήλθαν και αυτά στις δύσκολες συνθήκες του αγώνα. Μετά από αυτή την ημέρα, θα μας δοθεί η ευκαιρία να βγούμε έξω το βράδυ και να διασκεδάσουμε».

Το λίμπερο του Φοίνικα Σύρου Σπύρος Βελούδης δήλωσε: «Συγχαρητήρια στον Παναθηναϊκό για την πρόκριση στον τελικό. Ήταν δίκαιη. Ημασταν με τη πλάτη στον τοίχο. Θέλαμε να κάνουμε την ανατροπή, αλλά δεν τα καταφέραμε. Ίσως η θέληση μας, μας γυρίζει μπούμερανγκ και δεν αποδίδουμε όπως θέλεουμε. Δεν σκύβουμε το κεφάλι. Συνεχίζουμε τη σκληρή δουλειά πλέον για τη συνέχεια του πρωταθλήματος».

Ο προπονητής του Φοίνικα Σύρου Ράτκο Παβλίσεβιτς δήλωσε: «Συγχαρητήρια στον Παναθηναϊκό για την δίκαιη πρόκριση του. Δεν έχει νόημα να μιλήσουμε για λεπτομέριες διότι δεν ήταν μόνο οι λεπτομέριες που έδωσαν πρόκριση. Ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος σε όλους τους τομείς. Πλέον πρέπει να μείνουμε ενωμένοι για την συνέχεια και να συνεχίσουμε να προοδεύουμε για τη συνέχεια του πρωταθλήματος».

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ ΗΜΙΤΕΛΙΚΗΣ ΦΑΣΗΣ ΤΟΥ LEAGUE CUP «ΝΙΚΟΣ ΣΑΜΑΡΑΣ» 2019-20

Α΄ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

Πέμπτη 21 Νοεμβρίου 2019

Παναθηναϊκός Α.Ο. - Α.Ο.Φοίνικας Σύρου 3-1 (25-22, 21-25, 25-21, 25-13)

Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Π.Α.Ο.Κ. 3-0 (25-16, 25-21, 25-23)

Β΄ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

Τετάρτη 4 Δεκεμβρίου 2019

Α.Ο.Φοίνικας Σύρου - Παναθηναϊκός Α.Ο. 3-2 (19-25, 21-25, 29-27, 26-24, 15-09)

Πέμπτη 5 Δεκεμβρίου 2019

Γυμναστήριο PAOK Sports Arena 18.00 (ΕΡΤSPORTS): Π.Α.Ο.Κ. - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Παπακοσμάς. Παρατηρητής: Μιχελινάκης. Κομισάριος: Βαρθαλίτης. Επόπτες: Δρανίτσας, Τοσουνίδης. Γραμματεία: Κουμπλή.