Ο Πανερυθραϊκός έχασε μεγάλη ευκαιρία και η σειρά μεταφέρεται στην Αλεξανδρούπολη

Λίγο έλειψε να κάνει τη μεγάλη ανατροπή ο Πανερυθραϊκός στην έδρα του στο δεύτερο παιχνίδι των πλέι άουτ με αντίπαλο τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης αλλά δεν τα κατάφερε.

Η ομάδα της Νέας Ερυθραίας ήθελε να πάρει τη νίκη για να μην οδηγηθεί σε τρίτο αγώνα στην Αλεξανδρούπολη καθώς είχε κερδίσει τον πρώτο αγώνα εκεί. Όμως η κακή εμφάνιση των δύο πρώτων σετ και η πολύ καλή εμφάνιση των παικτών του Εθνικού δεν την άφησαν.

Ο αγώνας κρίθηκε στο τάι μπρέικ με τον Εθνικό να πανηγυρίζει την ισοφάριση της σειράς των αγώνων και να οδηγεί το παιχνίδι στην Αλεξανδρούπολη την Τετάρτη για να μάθουμε ποια ομάδα θα παραμείνει στην Preleague.
Τα δύο πρώτα σετ ο Εθνικός τα κατέκτησε αρκετά εύκολα με κορυφαίους τους Καβαρατζή και Δημητριάδη. Χαρακτηριστικά το πρώτο σετ από το 9-13 έφτασε στο 11-19 πολύ γρήγορα με καλές προσπάθειες του Καβαρατζή. Ο Λάιος με αλλαγές (Καρύκα – Καβαρινό) προσπάθησε να κάνει την ανατροπή για τον Πανερυθραϊκό αλλά με λάθος σερβίς του Καρύκα το σετ πήγε 15-25 για τον Εθνικό.

Στο δεύτερο σετ το παιχνίδι είχε μια σχετική ισορροπία καθώς ο Πανερυθραϊκός προσπαθούσε να βρει λύσεις αλλά το μπλοκ του δε λειτουργούσε και γίνονταν λάθη στην επίθεση. Ο Εθνικός στήθηκε απέναντι στον Μάρκου και το σκορ έγινε 15-16. Ο Εθνικός συνέχισε να προηγείται αναγκάζοντας τον Λάιο να πάρει 2 τάιμ άουτ ενώ με δύο προσπάθειες του Παπαδόπουλου το σκορ έγινε 22-22 αλλά με ένα 3-0 ο Εθνικός πήρε το σετ.

Στο τρίτο σετ με την είσοδο του Καβαρινού αντί του Ρεστέμη, ο Πανερυθραϊκός πήρε άλλον αέρα. Ο νεαρός παίκτης της Ερυθραίας βοήθησε πολύ την ομάδα του ιδίως από τη θέση του σερβίς, ο Παπαδόπουλος ανέβηκε στην επίθεση και με τον Μάρκου άρχισαν να πιέζουν τον Εθνικό με αποτέλεσμα απ΄ το 9-15 να φτάσει τον Εθνικό στο 18-18 και να περάσει μπροστά 20-19. Αυτό έδωσε μεγάλη ώθηση στην ψυχολογία των παικτών του Πανερυθραϊκού, με τον Αχιλλεόπουλο να βρίσκεται παντού και με Τασάκο και Καβαρινό πήρε το σετ 25-21.

Το μπλοκ του Πανερυθραϊκού δούλεψε ρολόι στο τέταρτο σετ, Δημητριάδης και Μπουφίδης σκόραραν για τον Εθνικό αλλά ο Πανερυθραϊκός είχε πάρει φόρα και έφτασε στο 14-9.Ο Εθνικός πλησίασε αλλά με Μάρκου και Παπαδόπουλο ο Πανερυθραϊκός, άσο από το Δημητούλη στο 20-16 και ψυχολογία στα ύψη πήρε τελικά το σετ 25-21 με τον Ρεστέμη που επέστρεψε στο παιχνίδι.

Στο τάι μπρέικ ο Πανερυθραϊκός έχασε μεγάλη ευκαιρία καθώς προηγήθηκε 5-2 και 10-6. Αλλά με τον Δημητριάδη ο Εθνικός και λάθη του Πανερυθραϊκού έκλεισε η διαφορά με τον Παπαδόπουλο να κρατάει τον αγκώνα του μετά από κάποια φάση αλλά να συνεχίζει το παιχνίδι. Ο Εθνικός πέρασε μπροστά 10-11 και 12-13 με δύο μπλοκ στον Παπαδόπουλο. Κακή επίθεση του Μάρκου για το 13-14 και με άσο του Εθνικού έγινε το 13-15.

Τα σετ: 2-3 (15-25, 22-25, 25-21, 25-21, 13-15)

Πανερυθραϊκός (Λάιος) : Τασάκος, Μάρκου, Δορδοκίδης, Παπαδόπουλος, Ρεστέμης, Δημητούλης, Αχιλλεόπουλος (λ) / Καρύκας, Καβαρινός, Ταραμίγκος

Εθνικός Αλεξανδρούπολης (Ανδραβίζος): Δημητριάδης, Παπάζογλου, Κυριακίδης, Μπουφίδης, Καβαρατζής, Κεσκίνης, Ποιμενίδης (λ) / Βαφειάδης